Ruoka-apu särkikaloilla

Olisiko moraalitonta lähetttää hoitokalastuksessa saadut särkikalat vaikka kuivattuina Afrikkaan? Niille kun on Suomessa niin huonot markkinat. Nykyään osa kaloista jopa haudataan maahan. Nälkiintynyt afrikkalainen tuskin valikoi mitä kalaa syö.
10248
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei ole mitään järkeä lähettää sinne ruokaa, nehän lisääntyvät muutenkin räjähdysmäisesti.
Kaikenlainen afrikan auttaminen vain pahentaa koko maailman tilannetta, pian sivistysvaltiotkin ovat afrikan tasolla.

Äänestä
  • pelkkä ja ei niin kovinkaan älykäs rasisti, ne kammoamasi tulevat tänne juuri sen takia, että lansimaat noissa maissa ovat ottaneet vallan ja tuhoava niissä maissa elinolosuhteet omien taloudellisten etujensa ajamiseksi, näin saamme tänne sieltä lähtevistä globalisaatiopakolaisista ns. halpatyövoimaa ja kuluttajia aivan NAIRU-teorian mukaisesti, heidän avullaan voimme tehdä EU:nkin havittelemaa sisäistä devalvaatiota...

    Jos tosiaan haluaisit, että noista maista ei tänne tulisi pakolaisia eri nimikkeillä, kannattaisit laajaa apua ja länsimaiden politiikassa täysmuutoksia, sellaisia joissa nuo maat saisivat itse hallita omia varallisuuksiaan ja kehittää hitaasti hyvinvointiaan suojatuissa olosuhteissa, kuten Suomikin sai.

    Taloudellinen hyvinvointi on myös se asia jolla saadaan vestönkasvu pysähtymään, se on hidastunut ja pysähtynyt järjestäin kaikissa maissa joiden hyvinvointi on noussut tietylle tasolle asti. Tämä on ongelma, koska länsimaat eivät sitä nyt salli Afrikalle.

    Äänestä

  • Vaikutat olevan kirjoitti:

    pelkkä ja ei niin kovinkaan älykäs rasisti, ne kammoamasi tulevat tänne juuri sen takia, että lansimaat noissa maissa ovat ottaneet vallan ja tuhoava niissä maissa elinolosuhteet omien taloudellisten etujensa ajamiseksi, näin saamme tänne sieltä lähtevistä globalisaatiopakolaisista ns. halpatyövoimaa ja kuluttajia aivan NAIRU-teorian mukaisesti, heidän avullaan voimme tehdä EU:nkin havittelemaa sisäistä devalvaatiota...

    Jos tosiaan haluaisit, että noista maista ei tänne tulisi pakolaisia eri nimikkeillä, kannattaisit laajaa apua ja länsimaiden politiikassa täysmuutoksia, sellaisia joissa nuo maat saisivat itse hallita omia varallisuuksiaan ja kehittää hitaasti hyvinvointiaan suojatuissa olosuhteissa, kuten Suomikin sai.

    Taloudellinen hyvinvointi on myös se asia jolla saadaan vestönkasvu pysähtymään, se on hidastunut ja pysähtynyt järjestäin kaikissa maissa joiden hyvinvointi on noussut tietylle tasolle asti. Tämä on ongelma, koska länsimaat eivät sitä nyt salli Afrikalle.

    Tarkoitat, että niiden kaikkien pitää ottaa mallia haitista, joka oli ensimmäinen mustien hallitsema sekasortola.
    Samanlainen idioottila tietysti on somppula.

    Äänestä

  • Kaikki hyvin kirjoitti:

    Tarkoitat, että niiden kaikkien pitää ottaa mallia haitista, joka oli ensimmäinen mustien hallitsema sekasortola.
    Samanlainen idioottila tietysti on somppula.

    Sen politiika hja toiminta on saneltu länsimaiden toimesta jo pitkään.

    >Latinalainen Amerikka on USA:n valtapolitiikan takapiha. Yksi niistä kansoista, jotka ovat tämän todella saanet tuntea nahassaan, on Haitin kansa.

    http://www.rauhanpuolustajat.fi/RaPu-lehti/lehdet/2009/109/viisi_vuotta_haitin_demokratian_murskaamisesta.html

    Äänestä

ole järkevää, tosin EU:n ja muutamien muiden maiden kalastuslaivastot tuhosivat useiden Afrikan maiden kalakannat ryöstökalastuksellaan, mutta pelkän ruuan lähettäminen noihin maihin on ongelma, se on jo tuhonnut siellä heidän omia elinkeinojaan kun esim. EU on dumpannut sinne verovaroilla tuotettua ylijäämäruokaansa alehintaan.

Afrikan joidenkin maiden nälkä ei varsinaisesti johdu ruuan puutteesta, vaan se on poliittinen ja samalla taloudellinen ongelma jonka hoitaminen olisi se ensimmäinen tehtävä ja sen hoitamiseen ei Afrikan valtioilla ole valtaa, ne asiat kun päätetään länsimaissa jotka määräävät Afrikan maiden maatalouspolitiikankin melko tarkkaan.

Sen johdosta Afrikan maat tuottavat pakotettuna halvalla vientiin tarkoitettuja elintarviketuotteita joita on tarkoitettu länsimaiden markkinolle. Näiden tuottamiseen käytetään parhaita viljelysmaita ja ovat maanosan maiden omasta ruokatuotannosta pois.

Äänestä

Riippuu kenen moralia kysytään.

Suomi on lähettänyt Pohjois-Koreaan banaaneja ja Fazerin Sinistä suklaata.
Mahtaa siinä Korean tyttö tai poika olla huuli pyöreänä, kun on tottunut syömään heinää ja juuria.

Joskus nälkää näkeville pudoteltiin "kehitysmaihin" maitojauhesäkkejä.

Eivät tienneet mitä moisella pöperöllä tehdään.

Miten lie nuo lapamadot leviävät? Ja kun sitten pääsevät tropiikin olosuhteisiin , kasvaako niistä Aanakondan kokoisia?

Äänestä
  • Kyllähän kalan pystyy kypsentämään niin että lapamato kuolee.. Lisäksi lapamadonhan saa todennäköisemmin jostain makeanveden petokalasta, kuten hauesta.

    Äänestä

Ruoka-avun nimeen sitä usein vannotaan. On myös yritetty lähettää kortsuja, mutta laihoin tuloksin. Jos nyt panostettaisiin ennen kaikkea naisten koulutukseen.

Kuivattujen särkikalojen lähettäminen ei taasen ole fiksua, ellei ole joku akuutti nälänhätä tjms.

Äänestä

Tuo oli hyvä idea! Joka tapauksessa pitää pyrkiä poistamaan särkikalat rehevöityneistä vesistöistä. On hyödyllisempää pakata ne afrikkalaisille ruoaksi kuin laittaa kompostiin. Samalla olisi tilastoitavissa, että EU-Suomi on mahdollisimman omavarainen, kun omista vesistöistä löytyy elintarvikkeita.

Äänestä

Asia on sama kuin jos minä veisin jätteeni kaupungintalon taakse ja kertoisin ruokkivani rottia ja variksia. Vaikka tämä tulisikin halvemmaksi kuin jätehuolto ja niin rotat kuin variksetkin tulisivat siinä sivussa ruokituksi.

Näinhän kehitysapu juuri nyt toimii, tosin sillä erotuksella, että siihen ei käytetä jätteitä vaan silkkaa rahaa. Ja rahaa palaa paljon. No voisihan sinne kaupungintalon pihalle viedä (kunnan rahoituksella tietty) vaikka aurigonkukansiemeniä. Olisi se niin ihanaa kun muustat siimahännät juoksivat pitkin kylän raittia ja varikset paskoisivat autot ja hyökkäilesivät ulkona syövien ihmisten kimppuun. Tulisi väriä katukuvaan ....

Sitten kun rotat alkaisivat nälkiintyä, voitaisiin ruointapaikoja lisätä ympäri kaupunkia joka kortteliin, ettei niiden tarvitse ihmisten kimppuun käydä. Eli joka kuukausi kaksinkertainen määrä niille ruokaa.

Tätä ei nenäpäiväivän humussa muistettu YLE:llä kertoa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_10173156 kirjoitti:

Olisiko moraalitonta lähetttää hoitokalastuksessa saadut särkikalat vaikka kuivattuina Afrikkaan? Niille kun on Suomessa niin huonot markkinat. Nykyään osa kaloista jopa haudataan maahan. Nälkiintynyt afrikkalainen tuskin valikoi mitä kalaa syö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu