Paskat mistään Suomen laista

Mehän ei mistään laista piitatata yhtään mitään, sanokoot Helsingin ja kuntaliiton juristit aivan mitä tahansa! Me lahtaamme laittomuuden tekijät omalla Lapuan lailla. Näin siis vielä 2013 Suomessa?
27388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Ovatko mahtipontiset saamassa uuden museon itselleen Lapualla? Toiminta alkoi jo vuonna 1993.

Äänestä
  • Mitä erityistapausta vuosilukusi tarkoittaa tai miten muuten määrität tuon alkamisajankohdaksi?

    Äänestä

  • tarkennusta kirjoitti:

    Mitä erityistapausta vuosilukusi tarkoittaa tai miten muuten määrität tuon alkamisajankohdaksi?

    Kunnallisvaalit toimitettiin Lapualla syksyllä 1993.

    Äänestä

  • merkittävä vuosi 93 kirjoitti:

    Kunnallisvaalit toimitettiin Lapualla syksyllä 1993.

    Kunnallisvaalit toimitetiin syksyllä 1992 ja valittu uusi kaupunginvaltuusto aloitti tammikuussa 1993.

    Äänestä

Tampari, Pöntiskä, Lahensuo.

Äänestä

mistään laista tai lainvastaisuudesta. Jos jotakin, niin Lapuan Laki on se, joka eilen kuopattiin. Enää ei nämä p*ll*t voi pyörittää täälä kakkia oman pillinsä mukahan, niinku ovat tähän asti tehneet. Enää ei kattota läpi sormien!

Äänestä

Minusta Lapualaistenkin valtuutettujen pitäisi kunnioittaa Suomen lakia - varsinkin niiden, jotka moittivat muita laittomuuksista!

Äänestä
  • Mitä lakia on rikottu ?

    Äänestä

Valtuuston puheenjohtajan asemasta ei voi äänestää. piste.

Äänestä
  • Jumalaakaan ei saa arvostella. Mutta nyt äänestettiin luottamuksesta, ei asemasta.

    Äänestä

Mutta äänestys oli silti LAITON. Yksiselitteisesti Kuntaliiton kirjallisen lausunnon mukaisesti. Miten valtuutetut ovat niin verenhimoisia, että tekevät tahallisen laittomuuden saadakseen uhrinsa hirteen?

Äänestä
  • Eihän sen asemasta oo äänestettykään vaan siitä että nauttiiko valtuutettujen luottamusta. Tuloksesta voi sitten tehdä omat johtopäätökset.

    Äänestä

  • Missä se kuntaliiton kirjallinen lausunto on luettavissa? Lehdessä kuntaliitto oli kommentoinut tilannetta "erikoiseksi" johon ei löytynyt suoraan lakipykälää. Ja on sitä suomenmaassa muuallakin/ muissakin poliittisissa instansseissa LUOTTAMUKSESTA äänestetty.
    Ja ah niin totta on se, että nyt juuri sitä "lapuan laki" ollaan viimenkin kuoppaamassa! Koittakaas nyt muistella kuka sen puheen aikanaan lapuan laista alotti ja kuku tässä viime vuode on sitä samaa aatetta ollut esiin nostamassa ja ajamassa sitä henkeä että meillä Lapualla ei lakeja kumarrella, kysyn vaan? Turha sen lain perään on nyt sitten niin itku simässä huudella. Ei siis ole kyse viime viikon tapahtumista, vaan viime vuosikymmenten aikaisten lapualaisten toimintatapojen puhdistamisesta. Amen.

    Äänestä

No sitähän kannattaa jokaasen miettiä tykönänsä, miks valtuuston piti kokoustaa eilen. Oliskohan viesti selvä

Äänestä
  • Koko EP ihmettellee sitä kuvaa ,joka oli valtuuston kokouksesta Ilkan etusivulla viestinä, ettei me kuunnella mitäänetelän juristia

    Äänestä

Ihmettelen, eikö kokoomus valtuutetuille riitä, että nauttivat omien äänestäjien luottamuksen.
Valtuuston puheenjohtajan paikka on kokoomuksen ja paikalle ryhmä valitsi Pöntisen.
Eikö ole tärkeäpää omien äänestäjien tuki, kun jonkun vasemmistoliiton valtuutetun tai kepulaisen kaupungin viranhaltijan tuki?
Lainvastainen äänestys piste.

Äänestä
  • Lynkkääjälle, oliko äänestyksessä omien tuki? Kaksi omaa tuki, samasta klikistä ja yksi perussuomalainen. Ei kannatus ollut vakuuttavaa.

    Äänestä

  • Kosoola kirjoitti:

    Lynkkääjälle, oliko äänestyksessä omien tuki? Kaksi omaa tuki, samasta klikistä ja yksi perussuomalainen. Ei kannatus ollut vakuuttavaa.

    Nyt on Lapualla lynkkaus menossa ja ei siinä sääliä tunneta. Pyrkyrit ovat katsoneet nyt tilaisuutensa tulleen ei siinä lakia tunneta, kun tunteet oikein kuumenevat ei ole väliä, vaikka esittäjänä on vasemmistolainen???
    Kyllä lapualaiset ovat vajonneet tosi alas.Hävetkää

    Äänestä

oli äänestys sitten laillinen tai laiton-----------------------------se on nyt nähty---noita kahta ei tarvita täällä eikä kukaan jää kaipaamaan

Äänestä
  • Kirjoitat loukkaavast! Ihan käsittämättömältä tavalla. Häpeäisit. Jokainen on arvokas ihminen. Ja lapuan valtuusto toimi laittomasti.

    Äänestä

Äänestyksen tulos oli niin selvä, etä ihan sama kuinka laillinen äänestys oli.

Odottelemme henkilöiden fiksuja eropyyntöjä.

Äänestä
  • Ei tartte erota. Eikös siitä valtuustossa puhuttu, ettei kysymyksessä ole erottaminen?
    Jos nyt vaadittu eroa, on asiat menneet kyllä ihan laittomuudelle puolelle, eikös vain?

    Äänestä

Kylä kyllä. Käytännön töiden kannalta menee oikein, että henkilöt itse hoksaavat esittää eronpyyntönsä.

Ei kahden kokoomukselaisen ja yhden karanneen persun tuella ole edellytyksiä toimia.

Äänestä
  • Kyllä on käsittämätön tämä ajojahti jota paikallislehden johdolla Lapualla on tehty. Mikä om siinä tarkoituksena. Taitaa olla muutaman kaunaisen masinoimaa. Muualla Suomessa tuomitaan jokatapauksessa.

    Äänestä

  • huh miten rumaa kirjoitti:

    Kyllä on käsittämätön tämä ajojahti jota paikallislehden johdolla Lapualla on tehty. Mikä om siinä tarkoituksena. Taitaa olla muutaman kaunaisen masinoimaa. Muualla Suomessa tuomitaan jokatapauksessa.

    meno Lapuan kunnalliselämäs, toivottavasti ruma ei oo tarttunu. Ainakaan kaikkiin.
    Millä tavalla Suomi tuomitsee? Positiivista on vain kuulunut, muuallakin klikkejä tullaan purkamaan Lapuan mallilla. Kataisen lausuntoa vielä orottelen.

    Äänestä

  • Rumaa on ollu kirjoitti:

    meno Lapuan kunnalliselämäs, toivottavasti ruma ei oo tarttunu. Ainakaan kaikkiin.
    Millä tavalla Suomi tuomitsee? Positiivista on vain kuulunut, muuallakin klikkejä tullaan purkamaan Lapuan mallilla. Kataisen lausuntoa vielä orottelen.

    positiivista ainoastaan se jotta tuli taas todistetuksi lapualaasten kollous oikeen valtakunnan mittakaavas. enää tartte kenenkää sitä epäällä.

    Äänestä

  • kaks korvaa kuuloo kirjoitti:

    positiivista ainoastaan se jotta tuli taas todistetuksi lapualaasten kollous oikeen valtakunnan mittakaavas. enää tartte kenenkää sitä epäällä.

    Siinäpä uus mainoslause kun se kotien valtakunta onki vähän jo kulunut, eikä oikeen uskottava kaikkien koulujen lopettamisten myötä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Teloituskomppania kirjoitti:

Mehän ei mistään laista piitatata yhtään mitään, sanokoot Helsingin ja kuntaliiton juristit aivan mitä tahansa! Me lahtaamme laittomuuden tekijät omalla Lapuan lailla. Näin siis vielä 2013 Suomessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu