Onko köyhyys korvien välissä?

Aloin pohtia asiaa kun ymmärsin englannin kielessä sanojen broke ja poor eron. Varakaskin voi olla väliaikaisesti broke mutta poor on saavutettu tulos joka on ihmisen korvien välissä. Köyhällä voi olla materiaa ja hän elää tuloillaan eikä ehkä miellä itseään köyhäksi. Hän ei siis ole silloin köyhä. Ehkä satunnaisesti broke.

Itse olen väliaikaisesti auki tällä hetkellä mutta köyhä en ole ollut koskaan.
394
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Idiootilla on idiootin jutut. Jätä ajattelu viisaammillesi.

Äänestä

Kyllä köyhyys on suhteellinen käsite ja henkilökohtainen. Olen ollut pitkään tukutyöllistetty ja vlillä työttömänä. Tuloni on pienet ja elän hyvin vaatimattomasti: paljon kierrätystavaraa, jopa elintarvikkeista alkaen. Olen paljon alle keskitason jos verataan koko väestön tuloihin. Olen onnellinen ja en olevani köyhä.

Äänestä

Näimpä! :)

Itse elelen alle toimeentulotuen minimin käytännössä.. koska lääke- ja lisäravinnekulut ym vie osan vuotta helvetin ison siivun vähistä tuloista. Kiitos "perinnön", jota en pysty muuttamaan rahaksi ei tukea irtoa. Muutaman kuukauden jos sais toimeentulotukea päälle tähän mitä muut "köyhät " normaalisti, niin valehtelematta voisin ostaa joko uuden peruukin tai tehdä pienen etelänmatkan.
Miettikööt valittajat, että mun silmissä ovat varakkaita tuloineen ;)

Mutta silti tänäänkin hain savulohta tarjouksesta n.8 egella, katkarapusalaattia 3 e, salaattitarpeet alta 4e. Niistä pupellan pari pvää leipiä ja lohisalaatin. Juustopastaa teen myös. Kaiken muun peruspöperön ohella. -Tarvinneeko mainita et lähes alipainoinen olen. *hymy*

Hommasin latausliittymän, ei tule siitäkään laskua jatkossa.
Asun ns.tyydyttävässä pienessä kaksiossa, joka on toista sataa euroa halvempi mitä sais olla. Nättiä on ja hyvät maisemat ulos. Halusin vähän syrjempään ja täten asun halvasti järven rannan läheisyydessä.

Ne pienet menot TÄRKEINTÄ ja kun osaa iloita pikkujutuistakin.
Juuri katselin ja tein ennalta tilauksen kevätvaatteisiin netistä. Pistän meneen kunhan kyttäilen viel pari pvää tulisko lisää tarjouksia. Ei köyhänä tartte ryysyiskään kulkea kun viitsii nähdä vaivaa vähän :)

Ainoa mikä puuttuu on terveys. Sen jos takas saisin, niin ei tarttis laskea eurojaan enää ikinä. ( Et juu on koulut käyty, tosin ala mikä kiinnosti aikoinaan johti vain AMK-tutkintoon asti.. siitä voisin kyllä jatkaa ja tarkoitus olikin yliopistoon töiden ohella kunnes.. niin. Mut ehkäpä jotain hyötyä oli opiskeluistakin, koska osaan pärjätä vähälläkin ja olla kiitollinen saamistani KELAn tuista työkyvyttömänä )

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Engineer Brain kirjoitti:

Aloin pohtia asiaa kun ymmärsin englannin kielessä sanojen broke ja poor eron. Varakaskin voi olla väliaikaisesti broke mutta poor on saavutettu tulos joka on ihmisen korvien välissä. Köyhällä voi olla materiaa ja hän elää tuloillaan eikä ehkä miellä itseään köyhäksi. Hän ei siis ole silloin köyhä. Ehkä satunnaisesti broke.

Itse olen väliaikaisesti auki tällä hetkellä mutta köyhä en ole ollut koskaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu