Loppu työntekijöiden kyykytykselle ja muulle mielivalalle!

Alas harvainvalta!

Tappiota tekevän yrityksen on voitava mielestäni karsia väkeä tehdessään tappiota.
Syy, miksi irtisanomiskäytäntöjä olisi kiristettävä, ei liitykään tappion tekemiseen vaan siihen, että osa yrityksistä hakee ainoastaan suurempia voittoja irtisanomisillaan.
Tehokkuuden ja voittojen tavoittelu on saavuttanut uudet mittasuhteet, ja osa työnantajista on käyttänyt huonoa taloustilannetta hyväkseen kyseenalaisella tavalla.
Massairtisanomiset ovat aina vaikea tilanne irtisanotuille ja valtion veronmaksupohjalle.
Yrityksien pitää kantaa vastuu työntekijöistään:valtio ei ole velvollinen tukemaan yrityksen voittojen maksimointia huolehtimalla aiheettomasti pois heitetyistä ihmisistä.
Jos yritys potkaisee pihalle suuren määrän väkeä, on se velvollinen kohtuullisessa määrin maksamaan heille erorahoja, jotta uuden työn etsimisen aikaiset kulut eivät heti menisi yhteiskunnan maksettaviksi.
Samalla voisivat irtisanomisia suunnittelevat yritykset joutua miettimään strategioitaan myös seuraavaa kvartaalia pidemmälle, kun irtisanomisten hyöty saataisiin hitaammin kuin nyt.
Osa työnantajista toteuttaa jo nyt tällaista henkilöstöpolitiikkaa, mikä erottaa selkeästi hyvät työnantajat huonoista.
Julkisuudessakin käsitellyt muutamien työnantajien epäeettiset toimet ovat luoneet ilmapiirin, jossa kaikkien työnantajien toimia katsotaan suurennuslasilla.
Työntekijät eivät loputtomiin siedä kasvavaa epävarmuutta tulevaisuudestaan ja heidän selkänahastaan otettua joustavuutta.

1

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanni

      Olet aivan oikeassa!!! Osinkoja jaetaan ennätysmäärät ja yritykset tuottavat ennätyssuuria voittoja. Ja osinkorahat on revitty meidän työntekijöiden selkänahasta. Uhkaillaan että tuotanto siirretään halvempien työvoimakustannusten maihina - juu tervemenoa vaan. Sittenpähän ollaan kaikki työttömiä ja valtio saa hoitaa p...sa! Laitetaan koko Suomi konkurssiin - täällä kun ei mikäääääään kannata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      5
      1284
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      168
      1193
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      102
      1045
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      997
    5. 131
      894
    6. Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria

      Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt
      NATO
      271
      889
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      71
      884
    8. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      797
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      792
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      397
      766
    Aihe