MITÄ MIELTÄ KOMMUNISTIT ON MAANPUOLUSTUKSESTA?

sosialisti53

Nyt haluan kuulla kommunisteilta, että mitä mieltä he OIKEASTI ovat asevelvollisuudesta ja maanpuolustuksesta. Jotkut eivät kannata asevelvollisuutta eikä NATOa eikä palkka-armeijaakaan, joten kysyn tälläisiltä kommunisteilta, että miten tätä maata puolustettaisiin? Puolustus on välttämätön osa Suomalaista yhteiskuntaa, sillä ei voi tietää koskaan mitä tapahtuu, niinkuin historiassa se on jo moneen otteeseen nähty. Ja kysyn myös että, kuinka kommunistit voivat palvoa joitain sellaisia iljetyksiä kuten Stalinia ja Maoa? Itse pidin niitä ihan hyvinä johtajina, mutta kun luin heidän kirjojaan, ja katselin dokumentteja ja tutkin asiaa muutenkin, niin järkytyin. Mao hakkasi vaimoaan ja jos hänelle sanoi vähäkin vastaan, niin heti se vietiin tapettavaksi, ei ollut tervettä meininkiä. Mutta kun itse olen sosialisti, niin on toki sellaisia neuvostojohtajia joita kunnioitan suuresti. Esimerkiksi eniten kunnioitan ja ihailen RAUHAA RAKASTAVAA Nikita Hrustsovia ja myöskin Leonid Brezneviä. Hrustsov oli hyvä johtaja, joka yritti parantaa ja uudelleen korjata NL:ää, sillä olihan Stalin jättänyt maan aika huonoon kuntoon, en voi kannattaa Stalinia enkä Mao millään tavalla, koska ihmisarvoa PITÄÄ kunnioittaa! Oli sitten fasisti tai kommunisti, niin en hyväksy yhtäkään massamurhaajaa.

13

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rauhanohjus

      Jo Kari opetti että neukkukenraali toteaa ja natokenraali uhoaa.

      Tämä siis suomen sekä sen lehdistön henkisestä tilasta.

      • *Tiedottaja*

        Aloittajan ihmissuhdekysymykset eivät liity kommunistiseen tieteelliseen yhteiskuntamalliin kuin marginaalisesti. Toteamme kuitenkin että henkilöpalvonta ei ole oikeaa kommunismia vaan vanhan yhteiskunnan perua. Kiinaa ja Venäjää hallitsivat keisarit ennen vallankumouksen ja tasa-arvon voittoa. Loput tuulesta temmatut väitteet jääköön omaan arvoonsa. Mm. Maon perheessä vahvatahtoinen rouva Mao oli se joka määräsi kaapin paikan.

        Mitä sodan ja rauhan kysymykseen tulee niin kommunismin tavoite on pysyvä, oikeudenmukainen rauha. Militaristis-kapitalistinen maailmanosa vain ei ole mahdollistanut täydellistä, kaikkia koskevaa aseidenriisuntaa, mitä kommunistit ovat aina vaatineet.


    • eiarmeijjaa

      suomi ei tarvitse mitään helvetin kapiasten armeijjaa ja sotilaita vaan rajavalvonta joukot.elättää nyt näitä kallispakkaisia kapiaisia tyhjäkäyntiä.suomi häviää sodan jose alkaa nostaa sapeleita se aivan varma.

      • sosialisti53

        Tuolla asenteella ainakin.


      • anarkososialismi
        sosialisti53 kirjoitti:

        Tuolla asenteella ainakin.

        Millä asenteella Suomi sitten voittaa sodan Venäjää vastaan? Venäjän ei tarvitse kuin lähettää pari paukkua Helsinkiin sekä Tampereelle ja Suomi on löyty.


    • Kommunisti v 2013

      Kommunistina vastaan nyt tähän kysymykseen: Nykyinen Suomen valtio on porvariston valtio, siis porvarit ovat vallassa. Ja ne on kumottavissa vallasta ainoastaan sosialistisella vallankumouksella jonka jälkeen työväenluokka nousee valtaan. Kommunistit eivät kannata mitään porvariston valtiota eivätkä sen armeijoita eivätkä sen aseistusta. Sensijaan tilalle luodaan kansan yleinen aseistaminen, ja työväenarmeija. Sitten jos esim. tätä työväenvaltiota vastaan hyökkää vihollinen, niin puolustetaan tietenkin. Mutta tällä hetkellä porvarillista valtiota emme puolusta.

      Stalinin johdolla kuitenkin voitettiin sota fasismia vastaan, se on tosiasia. Stalin oli monesti liiankin pehmeä esim. sellaisia hajottajia kuin hrustsjov oli, kohtaan. Porvaristo on aina esittänyt työväenjohtajat mahdollisimman kielteisesti, joten ei ihme että Stalinia ja Maoa haukutaan. Sensijaan porvarit kehuvat sellaisia revisionisteja kuin Hrustsjov ja Brezhnev.

      • Vähän ajattelua!!

        >> Nykyinen Suomen valtio on porvariston valtio, siis porvarit ovat vallassa.


    • anarkososialismi

      En suostu kenenkään käskystä lähtemään tapettavaksi sen takia, että muut alkavat riitelemään. Menkööt itse tapettavaksi, jos ne riidat ovat sen arvoisia.

      Siinä vaiheessa jos joku yrittää väkisin lähettää sotaan tapettavaksi, alan ihan itsepuolustukseksi sotimaan niitä vastaan, jotka yrittävät väkisin lähettää sotimaan.

      En ole kyllä kommunisti.

      • Hehe!!!?

        "En ole kyllä kommunisti."

        Et toki, olet pölvästi:-)


    • Majuri evp

      Onneksi kommunistit on armeijassa koulutettu miinanpolkijoiksi.

      Se on noille maanpettureille paras mahdollinen sijoitus.

    • Vastaus alkuperäisee

      Kysymykseen, että mitä mieltä kommunistit ovat maanpuolustukesta. En osaa toki vastata kaikkien puolesta mutta täältä saat yhden kommarin vastauksen: Se on todella tärkeä ja kunnia asia siinä on vain yksi asia... Se pitää tehdä oikean ja parhaan maan palveluksessa eli VENÄJÄN. Muussa tapauksessa se on aivan turhanpäiväistä, suomen armeija nyt on yksi tyhjän kanssa oleva vitsi. Täynnä neitejä ja muita pellejä, puolustuskyvytön sontaläjä koko finnilandian armeija, venäjä pistää sen polvilleen ihan mitenpäin tahansa, eli se siitä.

      • Vast. natsitrollille

        Et liene havainnut että Venäjä on nykyisin kapitalistimaa. Ainoa varteenotettava armeija joka vastustaa amerikkalaista globaalia imperialismia on Kiinan kansanarmeija.


    • fgfdgg

      Niinkuin Itäsaksassakin oli?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      69
      2455
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      57
      2420
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      154
      2016
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      59
      1896
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      136
      1708
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1260
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1241
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      85
      1134
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      159
      1090
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      931
    Aihe