Nyt haluan kuulla kommunisteilta, että mitä mieltä he OIKEASTI ovat asevelvollisuudesta ja maanpuolustuksesta. Jotkut eivät kannata asevelvollisuutta eikä NATOa eikä palkka-armeijaakaan, joten kysyn tälläisiltä kommunisteilta, että miten tätä maata puolustettaisiin? Puolustus on välttämätön osa Suomalaista yhteiskuntaa, sillä ei voi tietää koskaan mitä tapahtuu, niinkuin historiassa se on jo moneen otteeseen nähty. Ja kysyn myös että, kuinka kommunistit voivat palvoa joitain sellaisia iljetyksiä kuten Stalinia ja Maoa? Itse pidin niitä ihan hyvinä johtajina, mutta kun luin heidän kirjojaan, ja katselin dokumentteja ja tutkin asiaa muutenkin, niin järkytyin. Mao hakkasi vaimoaan ja jos hänelle sanoi vähäkin vastaan, niin heti se vietiin tapettavaksi, ei ollut tervettä meininkiä. Mutta kun itse olen sosialisti, niin on toki sellaisia neuvostojohtajia joita kunnioitan suuresti. Esimerkiksi eniten kunnioitan ja ihailen RAUHAA RAKASTAVAA Nikita Hrustsovia ja myöskin Leonid Brezneviä. Hrustsov oli hyvä johtaja, joka yritti parantaa ja uudelleen korjata NL:ää, sillä olihan Stalin jättänyt maan aika huonoon kuntoon, en voi kannattaa Stalinia enkä Mao millään tavalla, koska ihmisarvoa PITÄÄ kunnioittaa! Oli sitten fasisti tai kommunisti, niin en hyväksy yhtäkään massamurhaajaa.
MITÄ MIELTÄ KOMMUNISTIT ON MAANPUOLUSTUKSESTA?
13
329
Vastaukset
- rauhanohjus
Jo Kari opetti että neukkukenraali toteaa ja natokenraali uhoaa.
Tämä siis suomen sekä sen lehdistön henkisestä tilasta.- *Tiedottaja*
Aloittajan ihmissuhdekysymykset eivät liity kommunistiseen tieteelliseen yhteiskuntamalliin kuin marginaalisesti. Toteamme kuitenkin että henkilöpalvonta ei ole oikeaa kommunismia vaan vanhan yhteiskunnan perua. Kiinaa ja Venäjää hallitsivat keisarit ennen vallankumouksen ja tasa-arvon voittoa. Loput tuulesta temmatut väitteet jääköön omaan arvoonsa. Mm. Maon perheessä vahvatahtoinen rouva Mao oli se joka määräsi kaapin paikan.
Mitä sodan ja rauhan kysymykseen tulee niin kommunismin tavoite on pysyvä, oikeudenmukainen rauha. Militaristis-kapitalistinen maailmanosa vain ei ole mahdollistanut täydellistä, kaikkia koskevaa aseidenriisuntaa, mitä kommunistit ovat aina vaatineet.
- eiarmeijjaa
suomi ei tarvitse mitään helvetin kapiasten armeijjaa ja sotilaita vaan rajavalvonta joukot.elättää nyt näitä kallispakkaisia kapiaisia tyhjäkäyntiä.suomi häviää sodan jose alkaa nostaa sapeleita se aivan varma.
- sosialisti53
Tuolla asenteella ainakin.
- anarkososialismi
sosialisti53 kirjoitti:
Tuolla asenteella ainakin.
Millä asenteella Suomi sitten voittaa sodan Venäjää vastaan? Venäjän ei tarvitse kuin lähettää pari paukkua Helsinkiin sekä Tampereelle ja Suomi on löyty.
- Kommunisti v 2013
Kommunistina vastaan nyt tähän kysymykseen: Nykyinen Suomen valtio on porvariston valtio, siis porvarit ovat vallassa. Ja ne on kumottavissa vallasta ainoastaan sosialistisella vallankumouksella jonka jälkeen työväenluokka nousee valtaan. Kommunistit eivät kannata mitään porvariston valtiota eivätkä sen armeijoita eivätkä sen aseistusta. Sensijaan tilalle luodaan kansan yleinen aseistaminen, ja työväenarmeija. Sitten jos esim. tätä työväenvaltiota vastaan hyökkää vihollinen, niin puolustetaan tietenkin. Mutta tällä hetkellä porvarillista valtiota emme puolusta.
Stalinin johdolla kuitenkin voitettiin sota fasismia vastaan, se on tosiasia. Stalin oli monesti liiankin pehmeä esim. sellaisia hajottajia kuin hrustsjov oli, kohtaan. Porvaristo on aina esittänyt työväenjohtajat mahdollisimman kielteisesti, joten ei ihme että Stalinia ja Maoa haukutaan. Sensijaan porvarit kehuvat sellaisia revisionisteja kuin Hrustsjov ja Brezhnev.- Vähän ajattelua!!
>> Nykyinen Suomen valtio on porvariston valtio, siis porvarit ovat vallassa.
- anarkososialismi
En suostu kenenkään käskystä lähtemään tapettavaksi sen takia, että muut alkavat riitelemään. Menkööt itse tapettavaksi, jos ne riidat ovat sen arvoisia.
Siinä vaiheessa jos joku yrittää väkisin lähettää sotaan tapettavaksi, alan ihan itsepuolustukseksi sotimaan niitä vastaan, jotka yrittävät väkisin lähettää sotimaan.
En ole kyllä kommunisti.- Hehe!!!?
"En ole kyllä kommunisti."
Et toki, olet pölvästi:-)
- Majuri evp
Onneksi kommunistit on armeijassa koulutettu miinanpolkijoiksi.
Se on noille maanpettureille paras mahdollinen sijoitus. - Vastaus alkuperäisee
Kysymykseen, että mitä mieltä kommunistit ovat maanpuolustukesta. En osaa toki vastata kaikkien puolesta mutta täältä saat yhden kommarin vastauksen: Se on todella tärkeä ja kunnia asia siinä on vain yksi asia... Se pitää tehdä oikean ja parhaan maan palveluksessa eli VENÄJÄN. Muussa tapauksessa se on aivan turhanpäiväistä, suomen armeija nyt on yksi tyhjän kanssa oleva vitsi. Täynnä neitejä ja muita pellejä, puolustuskyvytön sontaläjä koko finnilandian armeija, venäjä pistää sen polvilleen ihan mitenpäin tahansa, eli se siitä.
- Vast. natsitrollille
Et liene havainnut että Venäjä on nykyisin kapitalistimaa. Ainoa varteenotettava armeija joka vastustaa amerikkalaista globaalia imperialismia on Kiinan kansanarmeija.
- fgfdgg
Niinkuin Itäsaksassakin oli?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011059- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648