Olisiko ideoita/vinkkejä?

hevosenhoitaja

Eli hoidan nuorta (5v) pv ruunaa. Ongelma on se että hän ei "osaa/tajua" nostaa kavioita kun pyytää. Miten saisin opetettua hänet nostamaan kaviot kun ytiyän niitä putsata? Välillä kestää ikuisuuksia saada ylös yksi kavoi, tai välillä hän nostaa aika nopeasti mutta seuraavan kavion kanssa on taas ongelma. Aina kun hän nostaa kavion kehun ja välillä jos menee hienosti hän saa myös herkkja. Mutta olisiko vinnkejä? Kiitos joss autatte!

3

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeile seuraavia juttuja:

      Mene seisomaan niin lähelle hevosen lapaa että kylkesi on käytännössä kiinni hevosessa. Anna kätesi liukua sen lapaa pitkin alaspäin, jalan takaosaa myöten kunnes saat kiinni vuohisesta. EI KARVOISTA, vaan vuohisesta. Karvoista kiskominen tuntuu vain ikävältä ja jalan nostamisesta voi tulla entistä hankalampaa. Jotkut hevoset saattavat alkaa jopa potkia sen takia. Ja ota vuohisesta riittävän tukeva ote, niin että hevonen tietää sinun olevat tosissasi etkä vain silittele sitä. Jos vain vähän hipelöit, se ei välttämättä tajua että haluat sen nostavan kaviotaan.

      Useimmat hevoset nostavat kavionsa jo siinä vaiheessa, kun käden liike kertoo niille, että kohta jaloille tehdään jotakin, eikä niin että yhtäkkiä joku tarttuu kinttuun ja alkaa kiskoa.

      Jos mitään ei tapahdu, sano hevoselle "nosta" tms, mihin hevonen onkin tottunut. Jos se osaa käskysanan, se nostaa jalkansa. Jos hoidat hevosta vakituisesti, voit opettaa sanan sille itsekin. Sanot vain käskysanan tartuttuasi vuohiseen, niin se oppii sen kyllä.

      Jos hevonen ei käskysanaa tunne, nojaudu sitä vasten samalla kun pidät kiinni vuohisesta. Joitakin hevosia saa työntää kovallakin voimalla, toisille riittää kevyt kosketus, joten joudut kokeilemaan mikä on hoitsullesi sopiva voima. Itselläni on pitkälti yli 20v kokemus, ja tähän mennessä joka ainoa hevonen on sen kavion nostanut viimeistään tässä vaiheessa. Yleensä ei tarvitse työntää enää sitten kun kavion on saanut ilmaan, mutta tunnen pari hevosta joihin joutui nojaamaan koko ajan kun niiden kavioita putsasi.

      Sama homma takajalkojen kanssa. Aloita käden liike vaikka lautasilta asti, ja anna käden liukua takareittä pitkin vuohiseen. Ja niin edelleen.

      Muista edelleenkin kehua kun se tekee kuten haluat ja silitä sitä lavalta tai lautasilta, minkä jalan sitten oletkin juuri putsannut.

    • Kasiro

      Juuri noin minäkin olisin neuvonut. Kun tartut vuohiseen niin anna tarvittaessa hetki aikaa että heppa ehtii asetella jalkansa niin että tasapaino säilyy kun jalka nousee. Älä siis säikähdä jos se alkaa siirrellä koipiaan. Hevonen on nuori, se vielä opettelee, joten kärsivällisyyttä.
      Ja tosiaan älä todellakaan kisko vuohiskarvoista vaan ota nivelestä kiinni. Esim minun oreista kumpikaan ei nosta jalkaa vuohiskarvoista kiskomalla mutta vuohisesta nostamalla helposti.

      • hevosenhoitaja

        Kiitos!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1189
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      334
      678
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      610
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      576
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe