Olisiko ideoita/vinkkejä?

Eli hoidan nuorta (5v) pv ruunaa. Ongelma on se että hän ei "osaa/tajua" nostaa kavioita kun pyytää. Miten saisin opetettua hänet nostamaan kaviot kun ytiyän niitä putsata? Välillä kestää ikuisuuksia saada ylös yksi kavoi, tai välillä hän nostaa aika nopeasti mutta seuraavan kavion kanssa on taas ongelma. Aina kun hän nostaa kavion kehun ja välillä jos menee hienosti hän saa myös herkkja. Mutta olisiko vinnkejä? Kiitos joss autatte!
3159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kokeile seuraavia juttuja:

Mene seisomaan niin lähelle hevosen lapaa että kylkesi on käytännössä kiinni hevosessa. Anna kätesi liukua sen lapaa pitkin alaspäin, jalan takaosaa myöten kunnes saat kiinni vuohisesta. EI KARVOISTA, vaan vuohisesta. Karvoista kiskominen tuntuu vain ikävältä ja jalan nostamisesta voi tulla entistä hankalampaa. Jotkut hevoset saattavat alkaa jopa potkia sen takia. Ja ota vuohisesta riittävän tukeva ote, niin että hevonen tietää sinun olevat tosissasi etkä vain silittele sitä. Jos vain vähän hipelöit, se ei välttämättä tajua että haluat sen nostavan kaviotaan.

Useimmat hevoset nostavat kavionsa jo siinä vaiheessa, kun käden liike kertoo niille, että kohta jaloille tehdään jotakin, eikä niin että yhtäkkiä joku tarttuu kinttuun ja alkaa kiskoa.

Jos mitään ei tapahdu, sano hevoselle "nosta" tms, mihin hevonen onkin tottunut. Jos se osaa käskysanan, se nostaa jalkansa. Jos hoidat hevosta vakituisesti, voit opettaa sanan sille itsekin. Sanot vain käskysanan tartuttuasi vuohiseen, niin se oppii sen kyllä.

Jos hevonen ei käskysanaa tunne, nojaudu sitä vasten samalla kun pidät kiinni vuohisesta. Joitakin hevosia saa työntää kovallakin voimalla, toisille riittää kevyt kosketus, joten joudut kokeilemaan mikä on hoitsullesi sopiva voima. Itselläni on pitkälti yli 20v kokemus, ja tähän mennessä joka ainoa hevonen on sen kavion nostanut viimeistään tässä vaiheessa. Yleensä ei tarvitse työntää enää sitten kun kavion on saanut ilmaan, mutta tunnen pari hevosta joihin joutui nojaamaan koko ajan kun niiden kavioita putsasi.

Sama homma takajalkojen kanssa. Aloita käden liike vaikka lautasilta asti, ja anna käden liukua takareittä pitkin vuohiseen. Ja niin edelleen.

Muista edelleenkin kehua kun se tekee kuten haluat ja silitä sitä lavalta tai lautasilta, minkä jalan sitten oletkin juuri putsannut.

Äänestä

Juuri noin minäkin olisin neuvonut. Kun tartut vuohiseen niin anna tarvittaessa hetki aikaa että heppa ehtii asetella jalkansa niin että tasapaino säilyy kun jalka nousee. Älä siis säikähdä jos se alkaa siirrellä koipiaan. Hevonen on nuori, se vielä opettelee, joten kärsivällisyyttä.
Ja tosiaan älä todellakaan kisko vuohiskarvoista vaan ota nivelestä kiinni. Esim minun oreista kumpikaan ei nosta jalkaa vuohiskarvoista kiskomalla mutta vuohisesta nostamalla helposti.

Äänestä
  • Kiitos!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hevosenhoitaja kirjoitti:

Eli hoidan nuorta (5v) pv ruunaa. Ongelma on se että hän ei "osaa/tajua" nostaa kavioita kun pyytää. Miten saisin opetettua hänet nostamaan kaviot kun ytiyän niitä putsata? Välillä kestää ikuisuuksia saada ylös yksi kavoi, tai välillä hän nostaa aika nopeasti mutta seuraavan kavion kanssa on taas ongelma. Aina kun hän nostaa kavion kehun ja välillä jos menee hienosti hän saa myös herkkja. Mutta olisiko vinnkejä? Kiitos joss autatte!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu