Olisiko ideoita/vinkkejä?

hevosenhoitaja

Eli hoidan nuorta (5v) pv ruunaa. Ongelma on se että hän ei "osaa/tajua" nostaa kavioita kun pyytää. Miten saisin opetettua hänet nostamaan kaviot kun ytiyän niitä putsata? Välillä kestää ikuisuuksia saada ylös yksi kavoi, tai välillä hän nostaa aika nopeasti mutta seuraavan kavion kanssa on taas ongelma. Aina kun hän nostaa kavion kehun ja välillä jos menee hienosti hän saa myös herkkja. Mutta olisiko vinnkejä? Kiitos joss autatte!

3

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeile seuraavia juttuja:

      Mene seisomaan niin lähelle hevosen lapaa että kylkesi on käytännössä kiinni hevosessa. Anna kätesi liukua sen lapaa pitkin alaspäin, jalan takaosaa myöten kunnes saat kiinni vuohisesta. EI KARVOISTA, vaan vuohisesta. Karvoista kiskominen tuntuu vain ikävältä ja jalan nostamisesta voi tulla entistä hankalampaa. Jotkut hevoset saattavat alkaa jopa potkia sen takia. Ja ota vuohisesta riittävän tukeva ote, niin että hevonen tietää sinun olevat tosissasi etkä vain silittele sitä. Jos vain vähän hipelöit, se ei välttämättä tajua että haluat sen nostavan kaviotaan.

      Useimmat hevoset nostavat kavionsa jo siinä vaiheessa, kun käden liike kertoo niille, että kohta jaloille tehdään jotakin, eikä niin että yhtäkkiä joku tarttuu kinttuun ja alkaa kiskoa.

      Jos mitään ei tapahdu, sano hevoselle "nosta" tms, mihin hevonen onkin tottunut. Jos se osaa käskysanan, se nostaa jalkansa. Jos hoidat hevosta vakituisesti, voit opettaa sanan sille itsekin. Sanot vain käskysanan tartuttuasi vuohiseen, niin se oppii sen kyllä.

      Jos hevonen ei käskysanaa tunne, nojaudu sitä vasten samalla kun pidät kiinni vuohisesta. Joitakin hevosia saa työntää kovallakin voimalla, toisille riittää kevyt kosketus, joten joudut kokeilemaan mikä on hoitsullesi sopiva voima. Itselläni on pitkälti yli 20v kokemus, ja tähän mennessä joka ainoa hevonen on sen kavion nostanut viimeistään tässä vaiheessa. Yleensä ei tarvitse työntää enää sitten kun kavion on saanut ilmaan, mutta tunnen pari hevosta joihin joutui nojaamaan koko ajan kun niiden kavioita putsasi.

      Sama homma takajalkojen kanssa. Aloita käden liike vaikka lautasilta asti, ja anna käden liukua takareittä pitkin vuohiseen. Ja niin edelleen.

      Muista edelleenkin kehua kun se tekee kuten haluat ja silitä sitä lavalta tai lautasilta, minkä jalan sitten oletkin juuri putsannut.

    • Kasiro

      Juuri noin minäkin olisin neuvonut. Kun tartut vuohiseen niin anna tarvittaessa hetki aikaa että heppa ehtii asetella jalkansa niin että tasapaino säilyy kun jalka nousee. Älä siis säikähdä jos se alkaa siirrellä koipiaan. Hevonen on nuori, se vielä opettelee, joten kärsivällisyyttä.
      Ja tosiaan älä todellakaan kisko vuohiskarvoista vaan ota nivelestä kiinni. Esim minun oreista kumpikaan ei nosta jalkaa vuohiskarvoista kiskomalla mutta vuohisesta nostamalla helposti.

      • hevosenhoitaja

        Kiitos!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      137
      11215
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10351
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8050
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6588
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      53
      5721
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      80
      5169
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      154
      4452
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      27
      4269
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4122
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      136
      3666
    Aihe