Elinkeinojohtaja

Kummallista tohelointia valinnoissa aikanaan. Harvoin sitä ammattikoulutadolta julkiseen virkaan johtajaksi pääsee. Oliko kyläpolitikointia parhainmillaan? Teuvakos se tahtoi oman miehen sinne. Tämä mies sitten valittuaan majoittautui huoneeseen ja koskaan ei saanut kiinni, eikö uskaltanut tulla esiin?
371294
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

sellaista joka ei tee mitään, silloin ei tule miljoonatappioitakaan.

Äänestä
  • No onhan se noinkin...hyvää palkkaa on mukava nostaa, kun vastineeksi ei tarvitse tehdä mitään...ei tappiotakaan.

    Äänestä

On se niin s------- väärin, jokka 4-5 vuotta kouluttavat itseään ja sitte annetaan paikka jollekkin kaverille.En yhtään IMETTELE kun valittijoista suurin osa heikosti kouluttautunut.

Äänestä

Kauhajoella ny ei paljoo koulutettuja edes palakata ainakaa yksitÿisiin yrityksiin. Jos olis valelääkäri niin jäis heti kiinni mutta kun on valesjohtaja tai valeinsinööri niin ei sen niin väliä. Ei ihme kun koulutetut nuoret lähtee kylästä. Kyllä ottaa pannuun jos ammattikoulun käyny on paree kuin valkolakkinen diplomi-insinööri renttu. Ei se ees osaa mitää. Se kun ei pyyrä kuin 1500 alkupalkkaa kuus kun pitäs insinöörille jotain maksaakki. Ja onpa palkattu tuotantopäälliköiksi kohta valmistuvia, jotka loppujenlopuksi ei jaksaneetkaan lukea kouluaan loppuun. Kyllä siinä vastuuntuntoista valmistunutta ottaa päähän.

Äänestä
  • Ruokamessujen johtajaksi Kauhajoki valitsi siivoojan. Kulttuurisihteerin virkaa kunta ei koskaan pistänyt edes hakuun, vaan tähän suojatyöpaikkaan lykättiin henkilö, joka ei pystynyt edellistä hommaansa hoitamaan.

    Äänestä

päätös valita ruokamessupäällikkö, ettei tartte hakea nyt kun päätös ensi syksyn messuista tehtiin alkuviikolla. Oli valmiiksi valittu ja ennakoitu.

Äänestä
  • Kaupunginjohtajan ja hallintojohtajan älynväläys oli aikanaan ohittaa jo valittu messupäällikkö , oli siinä varmaan ruoka-ammattilaisia naurattanut.Kauhajoella olisi ollut päteviäkin siihen hommaan ja messujen arvostus olisi kasvanut, mutta Kauhajoella on oma tyyli.

    Äänestä

Niin eikös tässä oo takana PERSU Yli-Rahnasto

Äänestä

Joo sami porsas se nöf nof...

Äänestä

Eipä tainut virka julkisessa haussa edes ollut ? kyläpoliitikot junaili mukalle miehelle hyväpalkkainen kunnallisvirka...

Äänestä
  • paljonko tämä elinkeinojohtaja nautti virassaan palkkaa.

    Äänestä

  • Kyllä virka oli auki ja osa haastateltiin ym.Sami Y-R ei yksin valinnasta päättänyt, oliko valitun kannalla, ei tietoa.

    Äänestä

Piilossa virastossa.

Äänestä
  • Onko vielä maisemisa?

    Äänestä

  • Niin ne kaikki on kaupungintalolla...

    Äänestä

Eihän näihin Kauhajoen virkoihin kukaan täysijärkinen enää haekkaan. Paikat on etukäteen sovittu parhaiten sopiville. Jonkun pitäisi kysyä että mitä tuloksia on kukakin saanut aikaan.

Äänestä
  • Tulosta on tehty sopiviksi nähdyillä henkilöillä. Niin hyvää tulosta että kaupunki on konkurssikypsä.

    Äänestä

Harmi kun tämä valintaprosessi meni näin. Erittäin hyvä tyyppi tää S.V.

Äänestä
  • Niin onko vielä työmaalla?

    Äänestä

Ei kai täs ole ihmisen hyvyydestä kiinni asiat, tai kuinka kiva ihminen on valittu? Mielestäni nyt katsotaan kuitenkin sitä että kuka viitsii kouluttaa, hankkia osaamista ja työkokemusta monenlaisista asioista. Jokaisellahan on siihen mahdollisuus ja usea yrittäjäkin, vaikka nyt olisi millä koulutuksella yrityksen pistänyt pystyyn, on hankkinut itselleen lisätietoa ja sitä kautta usein lisäoppiarvoja. Tämä nyt on vain tätä päivää ja julkisissa paikoissa mielestäni ihan ehdoton vaatimus.

Äänestä

oli ainakin liian kiireinen. Neuvotteluaikaa ei löytynyt ei sitten millään,
asiat hoitu sitten kyllä muuta kautta.

Äänestä
  • Jepujiis, mitäs etuja sinulle lankesi, kun noin kehut S.K:ta?

    Äänestä

  • Kysymys jepujiisö kirjoitti:

    Jepujiis, mitäs etuja sinulle lankesi, kun noin kehut S.K:ta?

    Ketä S.K:ta?!

    Äänestä

  • ?!?! kirjoitti:

    Ketä S.K:ta?!

    Tais tarkoittaa tuota S.K.ta, elinkeinojohtajaa siis tai just lopettamutta sellaista.

    Äänestä

  • @@@@ kirjoitti:

    Tais tarkoittaa tuota S.K.ta, elinkeinojohtajaa siis tai just lopettamutta sellaista.

    On vissihin lopettanut jo?

    Äänestä

  • Onko tietoo? kirjoitti:

    On vissihin lopettanut jo?

    Virka loppui ja nyt valittiin sama väliaikaiseksi n. 5500€ palkalla. Hyvä palkka ammattikoulunkäyneelle virkaihmiselle...
    Tolkutonta itse asiassa. Paremmin kouluttautunut samas puljus saa noin 5000 eli ei kuulkaa kannata teuvalla kouluttautua kun yhteisessä kuntayhteisössä valitaan näin ja maksetaan vielä aivan uskomattoman paljon. Teuvan ukot rules. Mitähän ne saa ja on saanut vastapalveluksi kun toi valittiin...jotainhan siinä on...täytyy olla

    Äänestä

  • Tolkutonta kirjoitti:

    Virka loppui ja nyt valittiin sama väliaikaiseksi n. 5500€ palkalla. Hyvä palkka ammattikoulunkäyneelle virkaihmiselle...
    Tolkutonta itse asiassa. Paremmin kouluttautunut samas puljus saa noin 5000 eli ei kuulkaa kannata teuvalla kouluttautua kun yhteisessä kuntayhteisössä valitaan näin ja maksetaan vielä aivan uskomattoman paljon. Teuvan ukot rules. Mitähän ne saa ja on saanut vastapalveluksi kun toi valittiin...jotainhan siinä on...täytyy olla

    Ei tässä ole kyse Teuvasta, vaan koko Suupohjan yhteisestä viasta. Kuntayhtymässä on mukana kauhajoki, teuva, kurikka, isojki ja karijoki. Sieltä olevat päättäjät ovat porukalla päättäneet virkoihin valitut. Viranhaltijat voivat asua missä kunnassa tahansa..

    Äänestä

kannalta edullinen ratkaisu, kun epäpätevä hyväveli tuo veromarkkoja,
mitkä naapurikunnat maksaa.

Äänestä
  • Eihän kukaan voi asua kuin yhdellä paikkakunnalla kerrallaan. Ei voi ketään pakkoasuttaa. Koulutusvaatimus on sitten eriasia.

    Äänestä

  • Pätevä kirjoitti:

    Eihän kukaan voi asua kuin yhdellä paikkakunnalla kerrallaan. Ei voi ketään pakkoasuttaa. Koulutusvaatimus on sitten eriasia.

    on pakkoasuttamatta Teuvan hyöty kun saa enemmän verotuloja kun maksaa.
    Eli turha valittaa kun lisäksi yksi vähemmän sossujonosta

    Äänestä

Kuka se uus elinkeinojohtaja on ?

Äänestä
  • Uusinta ei ole vielä edes haettu, mutta toivottavasti on muualta, niin ei tuo hyväveli järjestelmä näyttäydy niin uskomattomana.
    Ja koulutusvaateet olisi kohdallaan eli miten muuallakin vastaaviin toimiin. Jos ei ole niin latetaan kaikki hakemukset paikkaan, ties vaikka onnistaisi.
    Palkka on ainakin kohdallaan ja hakemukseenhan saa kaiken näyttämään hyvältä, kun vähän viittii runoilla.

    Äänestä

Tästä olikin tänään asiaa kunnallislehdessä.

Äänestä

on kyllä aika outoa ,että elinkeinoasiamiehen pitää kyllä olla koulutukseltaan ja taustaltaan pätevä työhonsä mutta sitten näiden johtaja voi olla melkein mitä tahansa isommalla palkalla ?

Kyllä tässäkin takapajulan paikallispoliitikot ylitti itsensä taas kerran..

Äänestä
  • Joko tämä asia on erennyt päätöksiin?

    Äänestä

Kuinka tämä nyt on mennyt kun ei lehdissäkään mitään?

Äänestä
  • kun ei pätevää löydy niin epäpätevää voidaan pitää "väliaikaisesti" virassaan vaikka kuinka pitkään nostamassa kuitenkin pätevän henkilön palkkatasoa..

    joudunkohan taas bannattavaksi tästäkin kommentista..

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kummallista kirjoitti:

Kummallista tohelointia valinnoissa aikanaan. Harvoin sitä ammattikoulutadolta julkiseen virkaan johtajaksi pääsee. Oliko kyläpolitikointia parhainmillaan? Teuvakos se tahtoi oman miehen sinne. Tämä mies sitten valittuaan majoittautui huoneeseen ja koskaan ei saanut kiinni, eikö uskaltanut tulla esiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu