Vapaavuori sujautti tosta vaan

Mistä repii ne rahat? Hallitus valmistelee jo nyt veronkorotuksia ja leikkauksia?
Ne haaskiin, sileät eurot!
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

"Elinkeinoministeri Jan Vapaavuori kertoi tiedotustilaisuudessa, että valtio aikoo rahoittaa STX-telakan risteilyalustilauksia yhteensä 31 miljoonalla eurolla.

Vapaavuoren mukaan tämä tarkoittaa sitä, että TUI-varustamon tilaamat risteilijät pystytään rakentamaan Suomessa.
Vapaavuoren mukaan valtio antaa projekteille kaikkiaan 31 miljoonaa euroa innovaatiotukea.
Lisäksi valtio ostaa Turun telakan maa-alueen ja vuokraa sen STX-telakalle takaisin. Tämän markkinaehtoisen kaupan hinta on 23,5 miljoonaa euroa.

Myös STX antaa kymmeniä miljoonia lisärahoitusta Turun telakalle. Alusten tilaaja TUI/RCL antaa rahoitukseen joustoa. Näitä summia ei Vapaavuoren mukaan kerrota julkisuuteen
"

Äänestä

Konkkatelakan takia nousee?

Äänestä
  • uusi konkka-vero

    Äänestä

  • jutta u kirjoitti:

    uusi konkka-vero

    Säätää konkkatelakoiden kannatusvero!

    Äänestä

Lapsilisät leikattiin ja veroja korotetaan. Korean pumeille taskut täyteen verorahojamme!

Äänestä
  • Käsittämätön tuhlaus!

    Äänestä

  • on se kirjoitti:

    Käsittämätön tuhlaus!

    Vo, voi, tietäisittepä paljonko Nokia on saanut valtion aikoinaan tukia siitäkin huolimatta, että teki erittäin hyvää tulosta. Isokallion mukaan Nokia on saanut valtion tukia enemmän kuin on maksanut veroja.

    Äänestä

  • fffgggg kirjoitti:

    Vo, voi, tietäisittepä paljonko Nokia on saanut valtion aikoinaan tukia siitäkin huolimatta, että teki erittäin hyvää tulosta. Isokallion mukaan Nokia on saanut valtion tukia enemmän kuin on maksanut veroja.

    Makso sentään jotain veroja? Mitä syöttiläs, konkkakoreantelakka?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


50 milli konkatelakk kirjoitti:

Mistä repii ne rahat? Hallitus valmistelee jo nyt veronkorotuksia ja leikkauksia?
Ne haaskiin, sileät eurot!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu