Kukka piispallemme

yleisönosastokirjoituksen ansiosta.
6175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tarkoittanet hänen kirjoitustaan tämän päivän Helsingin Sanomissa. Hän puuttui vastikään julkaistuun juttuun "Historian kuusi pahaa paavia" ja oikaisi tietoja Pius XII:n osalta esittäen tämän toiminnan juutalaisvainojen aikana historiallisen totuuden valossa. Pius XII ei ollut "paha paavi", hänen ansiostaan päinvastoin pelastettiin satojen tuhanisen ihmisten henki. Näin siis Teemu Sippo kirjoituksessaan.

Äänestä
  • Entäs Vatikaanin tuki Kroatian kiihkokatolilaiselle fasistihallinnolle? Monet katolilaiset papitkin osallistuivat juutalaisten, serbien ja muiden kansallisuuksien joukkomurhiin kroatialaisilla keskitysleireillä.

    Äänestä

  • Rikos ei vanhene... kirjoitti:

    Entäs Vatikaanin tuki Kroatian kiihkokatolilaiselle fasistihallinnolle? Monet katolilaiset papitkin osallistuivat juutalaisten, serbien ja muiden kansallisuuksien joukkomurhiin kroatialaisilla keskitysleireillä.

    Pohdituttaa tässä, että miten pontevasti Europan luterilaiset ja muut protestanttiset kirkot vastustivat juutalaisten vainoamista. Ajatella nyt, että esim. protestanttisten Latvian ja Viron juutalaisten kohdalla päästiin lähes "loppuratkaisuun" saakka. Saksassakin oli suuret protestanttiset kirkot. Eräs niistä jopa mukautti oppinsa kansallissosialismin ideologiaan sopivaksi! Jollen väärin muista, itse Jeesus todistettiin arjalaiseksi.

    Äänestä

Tahtoisin mielelläni lukea tuon kirjoituksen jostain.

Äänestä

Hitler otta paljon ideoistaan suoraan Lutherin kirjoituksista. Lutherhän oli kova juutalaisten vihaaja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


@)->- kirjoitti:

yleisönosastokirjoituksen ansiosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu