Vai tulkitseeko heppa sen lyömiseksi?
Eräs ystäväni sanoi, että ainoastaa silittäminen hyväksyttävää.
Saako hevosta taputtaa?
7
1830
Vastaukset
- mörrinkäinen
Höpö höpö! Ihan hyvin voi hevosta taputtaa, ei se sitä lyömisenä pidä. Jos hevoset ottaisivat jokaisen taputuksen lyömisenä, ei maailmasta löytyisi montaakaan täysijärkistä hevosta. Normaali hellä taputus on aivan ok!
- katherine__
Tästä on vähän kahta eri tapaa. Toiset taputtaa aina, toiset mieluummin rapsuttaa/silittää.
Itse olen sitä mieltä, että rapsuttaminen (esim. sään vierestä) on parempi tapa, koska niinhän ne hevoset luonnossakin tekee. Ei ne luonnossakaan toisia läpsi.
Rapsutus on parempi myös siksi, että sen voi tehdä huomaaamattomammin esim. kouluradalla. Taputuksessa ohja aina heiluu ja joutuu siirtämään kättä eteen, jos rapsuttaa sään vierestä, riittää että kättä vähän laskee.
Toisaalta suurin osa hevosista on tottuneet taputukseen ja oppineet että taputus on kiitos. Hevonenhan ei tiedä, että mikä asia on kiitos, jos ei sitä sille opeteta. Hevonen oppii nopeasti yhdistämään esim. taputuksen, siihen että ratsastaja lopettaa vaatimisen ja näin ymmärtää sen olevan kiitos.
Jotkut taputtavat hyvin voimakkaasti eli suorastaan voimalla heilauttavat kättä ja sitä en voi ymmärtää. Tätä näkee jopa huipputasolla kisoissa, mutta en silti ymmärrä. - Kasiro
Tottakai saa taputtaa. Mutta taputus on eri asia kuin läimäyttäminen.
Samaa ajattelen minäkin. Taputus on ok. Ratsastaessa minäkin mieluummin silitän kuin taputan, juuri Katherinen mainitsemasta syystä. Mutta maassa ollessani kyllä yhtäläillä taputtelen kuin silittelenkin. Hevoset erottavat kyllä taputuksen läimäytyksestä.
Ne taputukset joita huipputasolla joskus näkee... Se, että käden liike on laaja, ei välttämättä tarkoita, että taputus olisi kovakourainen. Kättähän voi heilauttaa vaikka olan takaa, mutta jos liikkeen pysäyttää ajoissa, hevoseen osuva kosketus saattaa olla hipaisun luokkaa. Mutta miksi kättä yleensä täytyy sillä lailla heiluttaa, oli voimakkuus mikä hyvänsä, en minäkään ymmärrä.- EhT
Hevosen kielellä taputus (eli turvalla tökkääminen) on merkki: mene pois! Eli rankaisu, ei palkinto.
- Zoryah
Riippuu siitä millä tavalla ja missä tilantessa hevonen toista tökkää, ei se aina tarkoita samaa kuin "häivy!". Hevoset voivat tökkiä toisiaan turvalla leikkiessään tai yllyttäessään toista leikkimään, ja olen myös nähnyt oriiden töykkivän tammoja tarkistaakseen että ne ovat suostuvaisella mielellä. Samoin varsa voi tökätä emoaan halutessaan huomiota, ja emo voi tönäistä varsaa esim ohjatakseen sen johonkin toiseen suuntaan. Ja hevoset tietävät mistä milloinkin on kysymys; kehonkieli kertoo hyvin paljon. Sama ihmisten kanssa. Kädellä voi taputtaa hellästi kiitokseksi, tai sillä voi läimäyttää rangaistukseksi, ja hevonen kyllä tietää kumpi on kumpi.
- Nut
Ei saa taputtaa. Hevonen ymmärtää sen mitä hevonen tekee toiselle hevoselle hyvässä ja pahassa.
Esim.
Heiluta riimunnarun päätä= viskot vihaisena häntää varoituksena mahdollisesta tulevasta potkusta.
Haluat miellyttää/hoitaa= rapsutat.
Ei hevonen ymmärrä taputtamista, sehän on kuin rankaisisit.
Silitä tai rapsuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2032790Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1652496Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait256904Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies107902Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka307874Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k453778Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748