OLYMPIAT käyttöön, VAI mitä teen???

OLYMPPIA

Osaisitteko kertoa, mikä apuohja/kuolain.
Kävisi hevoselle joka nousee kuolaimen yläpuolelle, venyttäen päänsä niin korkealle kuin saa, ja alkamalla kaahoittamaan..

Tälläinen tilanne oli juuri päri päivää sitten, kun olin Gracea norm. ratsastamassa..
Nosti päänsä niin ylös kuin sai, ja lähti kaahottamaan tosissaan.
Mitäs minä tyttö siinä voi, kun hevosella eivät edes, istunta-avut, ääni ja jarru toimineet...

Tuli mieleen jo että hyppään pois kyydistä, etten löydä itseäni teho-osastolta.
rymisti pellolta suoraan metsätielle, josta tulee jonkun verran autoja :/


Siinä kyllä yritin pitää pääni rauhallisena, mutta meno oli jo niin kova, että ihan hirvitti :(

4

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko hevosella martingalit? Ellei, kokeile ensimmäisenä niitä. Itse suosin enemmän juoksevaa mallia, mutta joillekin kiinteä on parempi.

      Martingaleilla hevonen ei pääse yhtä helposti väistämään kuolainta nostamalla päätään.

      Laita myös alaturparemmi ellei jo ole, sekin auttaa hallinnassa jos heppa aukoo suutaan kun sitä pidättelee.

    • katherine__

      Kiinteä martingaali on täysin eri asia kuin juokseva martsari. Kiinteä martingaali on sama kuin satulavyöstä turparemmiin tuleva joustamaton remmi.
      Se on hyvin vahva ja kokemattomissa käsissä erittäin vaarallinen apuohja. Siksi sitä näkeekin hyvin hyvin harvoin.

      Missään nimessä kiinteää martingaalia ei kannata valita kuin kokeneen ja erittäin ammattitaitoisen valmentajan _perustellusta_ suosituksesta.

    • Pitää paikkansa, sen takia en sitä kiinteää niin varauksetta suositellutkaan. On kuitenkin hevosia, joille sillä juoksevalla ei ole tarpeeksi tehoa, ja niissä (harvoissa) tapauksissa se kiinteä on parempi. Sen takia sen tuossa mainitsin.
      Mutta totta, kiinteää ei pidä käyttää ilman osaavaa opastusta sen käytössä.

    • Kasiro

      Liukumartingalia suosittelen minäkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      91
      6094
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5515
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2747
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      1995
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1748
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1611
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1453
    Aihe