Demonien jahtaajat ja tapaus Anneli Auer

Annelin demonisointi

Demonien jahtaajat ja tapaus Anneli Auer

Ti, 26/02/2013 - 08:38 — mikko

Saarnaaja Pirkko Jalovaaran väitteet demoneista sairauksien aiheuttajina järkyttävät kirkon edustajia. Jalovaaran uskonsisar, lääkäri Minna Joki-Erkkilä on syyttäjien tärkein todistaja Anneli Auerin seksuaalirikosjutussa.


Maallikkosaarnaaja Pirkko Jalovaara julistaa Kallion kirkossa 27.1.2013: "Pyydän katsomaan, pyydän erityisesti katsomaan sellaisia sairauksia, missä olet pitkään käyttänyt lääkkeitä. Ja lääkkeet on ikään kuin sumentaneet tietoisuuden, että ******* on päässyt tunkeutumaan sinun sisääsi. Lääkkeet on yksi tapa, jota paholainen käyttää, jotta pääsee todella sinun sisimpääsi, henkeen, sieluun, ruumiiseesi.” ”Olen nähnyt sellaisia vapauttamistilanteita, joissa ihminen menee aivan kuin solmuun, koska hänessä sidotaan niitä demonisia voimia.” "Pikkudemonit lähtee helposti liikkeelle, mutta isompien kanssa tekee monta kertaa tiukkaa."

Ylen MOT-ohjelma käsitteli Jalovaaran opetuksia maanantaina 25.2.2013. 1) Ohjelmassa Jalovaara kehui vierailleensa 300 seurakunnassa, ja pitävänsä 40-60 manausiltaa vuodessa. Psykologiliiton edustaja Tuomo Tikkanen kauhisteli menoa: "Jos ihmisiä aivopestään uskomaan tällaiseen pahojen henkien vaikutukseen omassa elämässään, niin pidän sitä erittäin vaarallisena, niin kuin jopa näiden koulutettavien omalle mielenterveydelle."

Pirkko Jalovaaraa ei kritiikki häirinnyt, hän heitti lisää bensaa liekkeihin: "Ja nää molemmat, sekä psykologin että dekaanin kommentit osoittaa, että ikään kuin he ei ollenkaan tunne mitä täällä raamatussa sanotaan. Raamatussa kerrotaan monenlaisista erilaisista sairauksista, jotka on demonien aiheuttamia. Ja ne on aivan sellaisia tuttuja sairauksia." "Demonien vaikutus, se on aivan jotain muuta kuin että se olisi ikään kuin tavallinen sairaus, jota jota psykologi alkaa esimerkiks terapialla käsitellä. Tällänen ihminen ei voi parantua, sillä ilman sitä että se demoni ajetaan pois tällänen ihminen ei ole terve."

Pirkko Jalovaara ei ole evankelisluterilaisen kirkon piirissä mikään yksinäinen susi, tasan päinvastoin. Samoja "Hoitava rukous" -opetuksia myy seurakunnille kurssikeskus, jonka omistaa Kansan Raamattuseura. MOT:n tietojen mukaan se on ehtinyt vetämään jo yli 50 Hoitava rukous – kurssia eri puolilla Suomea.

Kansan Raamattuseura on viidennen herätysliikkeen pääbunkkeri. "Viidesläiset" kuuluvat niin sanottuihin karismaattisiin liikkeisiin, joissa profetoidaan, puhutaan kielillä - ja ajetaan pois demoneja. Kaikkeen tällaiseen siis uskotaan aivan aikuisten oikeasti. Vitoset eivät ole eristäytynyt lahko, vaan he toimivat kirkon piirissä. Kun muu väki kirkoissa vähenee, tällaisten hihhuliliikkeiden merkitys kasvaa.

Tästä on suora yhteys Anneli Auerin seksuaalirikos-juttuun, jota Turun hovioikeus parhaillaan pui.....

LUE LOPUT TÄÄLTÄ

http://www.mikkoniskasaari.fi/node/154


JA KATSO MOT ohjelma verkossa

http://areena.yle.fi/tv/1806102

0

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        91
        2551
      2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

        Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
        Maailman menoa
        87
        1483
      3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        67
        1475
      4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

        Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
        Maailman menoa
        13
        1208
      5. Miks me oikein

        Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
        Ikävä
        81
        953
      6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

        Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
        Kuhmo
        16
        930
      7. Miehet trikoissaan

        On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
        Suomussalmi
        39
        838
      8. Ratikka Turkuun

        Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
        Turku
        111
        832
      9. Nainen, mikset lähetä

        miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
        Ikävä
        54
        793
      10. Rakastan sinua

        Yhä.
        Ikävä
        30
        726
      Aihe