Puolivälin riihi, kehysriihi..

Merkillisiä nimikkeitä. Nostalgiaako poliitikkomme hakevat riihinimityksillään- ja kuitenkin toiminnallaan ovat tuhonneet riihet maastamme lähes täysin. Eipä ole juuri näkyvissä latojakaan peltomaisemissa täällä Satakunnassa ainakaan, pohjanmaalla kai jokunen jäljellä. Niin se maaseutu muuttuu. Ei ole linnuilla enää sarkaojien vierustoja pesimiseen, pieniä metsikköjä peltojen keskellä, kaikki tehdään ahneuksissaan pelloiksi. Muistan miten oli pieniä lammikoitakin kotikylässänikin mutta nekin on pitänyt tuhota. Katselen juuri eduskunnan kyselytuntia ja asuntominister Krista Kiuru otti siis otsakkeena olevat riihiasiat puheeksi ja myös puolivälin tarkistuksen. Hmm, mielelläni minäkin ottaisin hoitaakseni puolivälinsä tarkistuksen. Varsinkin jos saisin siitä vielä palkkaakin. Toimisin siis jonkinlaisena Kiurun erityisavustajana. Jo olisi varmaan sitten minua täällä arvostelevat tahotkin tyytyväisiä kun menisin sellaiseen virkaan nauttimaan suurta palkkaa. Uskoisin että sellaisen työn kyllä kestäisinkin.. Mikä mainio idea, jos vaan toteutuisi..:-)

3

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • misu8

      Otsa hiessä Katainen ja kumppanit siellä riihessä tekevät ajatustyötä vuorokaudet ympäriinsä, ilman lepotaukoja,meidän tyhmien kansalaisten vedätysten eteen. Jossain on tällä viikolla lukenutkin, että nykyään niillä poliitikoilla on omat ajattelijatkin, jotka antavat ideoita ongelmien ratkaisuihin.
      Onhan se tietenkin raskasta suunnitella millä köyhän kansalaisen tilipussin pohjalta saataisiin viimeisinkin ropo yleisen hyvinvoinnin (Lue: EU:n) hyväksi.
      Eli sen Puoliväli- ja kehysriihen nimen voisi yhdistää ja alata nimittämään sitä Rahariiheksi.

    • outoa1

      IL: "Himasgate" syö jo Kataisen luottamusta

      Kaksi viikkoa vellonnut "Himasgate" on laskenut kansalaisten luottamusta pääministeri Jyrki Kataiseen (kok.).

      Iltalehden teettämän kyselyn mukaan 34 prosenttia kansalaisista katsoo, että luottamus Kataiseen on kaventunut Himas-jutun takia ainakin vähän. Yhdeksän prosenttia kyselyyn vastanneista sanoo luottamukseensa pääministeriin romahtaneen jupakan seurauksena."


      Onko joku sitten vielä luottanutkin Kataiseen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      44
      10619
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      127
      10159
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7937
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6354
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      32
      4983
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      56
      4763
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      120
      4103
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      125
      3439
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      63
      3155
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      227
      3104
    Aihe