Helmikuu lämmin

Eelis Permanen

"Valtimo Kk -5,2 -10,4"

Helmikuu järkyttävästi siis jopa yli 5 astetta normaalia kuumempi. Ilmatieteen laitoksen sivuilta. Kohta sinne ilmestyy kooste koko Suomenkin tilanteesta. Päästään ihmettelemään.

Selviää myös, että ne paukkupakkaset tosiaan puuttuivat. Helmikuun kylmin -34 astetta, samaa luokkaa ollut tällä vuosituhannella vain "talvettomana talvena" 2007-08.

19

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinhän se oli

      Ja sen "talvettoman talven" jälkeen Suomessa ei pitänyt olla enää talvia lainkaan.
      Veikkaanpa että tulee vielä kylmiäkin helmikuita.

    • kalikka kalahtaa

      Eelis, sääasioille on oma osionsa. Koska sää ei ole ilmasto, on joku lausunut.

      • sitä saa mitä tilaa

        Hah haa. Joku kahjo Sähköteurastaja on poiminut pitkin talvea säitä ympäri maailmaa ja postannut niitä tänne. Lukemattomia kertoja joka päivä!


    • Ötzi

      Lämmin sää näkyy sähkölaskussani. Se tulee olemaan noin 300 euroa/helmikuu. Viime vuonna tähän aikaan vuodesta sähkölaskuni oli 397 e/helmikuu.

      • Torakan pieru

        Tyhmä.

        2012 oli karkausvuosi.


      • Julli
        Torakan pieru kirjoitti:

        Tyhmä.

        2012 oli karkausvuosi.

        Olipa kallis päivä, jos yhden päivän lämmityskulut olivat 97 euroa.
        Taidat itse olla tyhmä, jos niin oletat.


      • laskutaitoinen
        Torakan pieru kirjoitti:

        Tyhmä.

        2012 oli karkausvuosi.

        Yksi päivä! Tyypillistä pseudoskeptikon näsäviisastelua. Ei voi kuin nauraa.


    • Repikää tuosta
    • 14+10

      Eiköhän Eelis olisi järkevämpää tarkastella koko talvea, kunhan se tästä ensin aikanaan loppuu. Tuollainen yksittäisten kuukausien korostaminen on aika epätoivoista, eikä kerro ilmastosta yhtään mitään.

      • 33333

      • Torakan pieru

        Tota...Kertooko yksi talvi jotain suuntaansa?


      • 33333
        Torakan pieru kirjoitti:

        Tota...Kertooko yksi talvi jotain suuntaansa?

        Ei kerro ei, mutta tuo vaan vastauksena eelikselle kun hehkuttaa aina paikallisia ja lyhytaikaisia säätiloja.

        Vuodet eivät ole veljeksiä eikä yhden kuukauden tai vuoden perusteella voi tehdä mitään johtopäätöksiä ilmastonmuutoksesta.


      • niin...
        33333 kirjoitti:

        Ei kerro ei, mutta tuo vaan vastauksena eelikselle kun hehkuttaa aina paikallisia ja lyhytaikaisia säätiloja.

        Vuodet eivät ole veljeksiä eikä yhden kuukauden tai vuoden perusteella voi tehdä mitään johtopäätöksiä ilmastonmuutoksesta.

        No miksi sinä ja sähkömies uutisoitte palstalla jokaikisen kylmän sään kautta maailman?


      • 3+1
        niin... kirjoitti:

        No miksi sinä ja sähkömies uutisoitte palstalla jokaikisen kylmän sään kautta maailman?

        Teiltä oppii kaikenlaista!


      • Tollo-peloton
        Torakan pieru kirjoitti:

        Tota...Kertooko yksi talvi jotain suuntaansa?

        No ei tietenkään kerro, kuten näille AGW-miehille pitää aina olla muistuttamasssa.

        AGW-ilmiön pitäisi kaikkein parhaiten näkyä talvien lämpenemisenä. Tuossa 33333 linkissä on Sodankylän ja Helsingin kymmenen kylmintä ja lämpimintä talvea mainittu. AGW on alkanut 1900-luvun alusta ja siten sellainen sopiva puoliväli sen kehittymisessä on vuosi 1957.

        Ja niistä 10 kylmimmästä talvesta 8 on tuon -57 luvun jälkeen ja vain kaksi ennen sitä.
        Vastaavasti niitä lämpimimpiä talvia on vuoden -57 jälkeen ollut 4 ja ennen sitä 6 talvea.
        Joten selvästi ne kaikkein kylmimmät talvet ovat olleet AGW ajan loppupuolella.

        Ei tuokaan mikään maata kaatava tilasto ole, mutta jos joku oikeasti väittää, että AGW-ennusteet ovat pitäneet paikkaansa, niin HÖPÖHÖPÖ...


    • Kaikki me, jotka muistamme jotain 80- ja 90-luvuilta, muistamme kylmiä talvia 80-luvulta ja todella lämpimiä talvia 90-luvulta. Jälkimmäisellä ajanjaksolla talvet olivat usein käytännössä lumettomia ja vesisateisia ainakin Helsingissä. Pakkasta oli vain joinain päivinä. Helmikuut saattoivat olla kokonaan lumettomia ja lämpötila pysytellä jatkuvasti plussan puolella. Muistamme myös miten tv-säätieteilijät muistivat mainita joka ilta, että lämpötilat osuvat normaalin vaihteluväliin.

      Muistaakseni 90-luvun loppupuolella keksittiin ilmanmuutos ihan telkkarissakin. Helsingin keskustassa huolestuneet kansalaiset järjestivät lumettomalla kadulla (lämmitetty katu) mielenosoituksen, jossa vaadittiin lunta takaisin talveksi.

      Nyt 2000- ja 2010-luvuilla lunta on Helsingissäkin ollut riittämiin, kukaan ei ainakaan ole viime vuosina ollut osoittamassa mieltään sen lisätarpeesta. Talvet ovat pääasiassa olleet kylmiä ja lumisia. Nykyään olisi paljon vaikeampi vakuuttaa telkkarin katsojat ilmaston lämpenemisestä. Koska arkielämä ja arkiympäristö eivät osoita minkäänlaista lämpenemistä, auttavat kaikenlaiset vakuuttelijat meitä pitämään kiinni viime vuosituhantisesta myytistä.

    • Sähköteurastaja

      Siperiassa -96

      • isoisän pojanpoika

        No mikset näyttäisi virallisen tilaston mistä näkyy eri maiden kylmimmät mitatut lukemat, siellä näkynee tuo -96 astetta? Miltä vuodelta? Ja sovitaanko että käytetään meille suomalaisille tuttuja Celsiuksia.


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      121
      7266
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      501
      5424
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      151
      3335
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      216
      2641
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      49
      2350
    6. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1298
    7. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1282
    8. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1262
    9. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1169
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1153
    Aihe