Skyfall - kaikkien aikojen HUONOIN bondi?

0.07 * kymmenestä

Hehkutuskoneisto on jyrännyt mediassa, mutta mielestäni elokuva oli ehkä huonoin bondi ikinä.

Mitä mieltä olette?

9

539

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tällainen mielipide

      Se on ehkä huono sellaisten mielestä, joilla on vahva käsitys siitä millainen Bond-hahmon ja elokuvan pitää olla.

      Skyfall on taatusti erilainen Bond-elokuva. Siinä missä kaikissa aikaisemmissa kaikki hahmot ovat enemmän tai vähemmän paperinohuita, Skyfallissa piirretään henkilöille merkittävää taustaa. Aikaisemmat ovat olleet toimintaa, uusin on vähintään samassa määrin draama- ja jännityselokuvaa, ja henkilöiden kohtaamisissakin on syvyyttä ja merkitystä.

      • ajfugkij

        Samaa mieltä edellisen kanssa. Heikoin bond-leffa on ehdottomasti kuuraketti.


      • Parhaita...
        ajfugkij kirjoitti:

        Samaa mieltä edellisen kanssa. Heikoin bond-leffa on ehdottomasti kuuraketti.

        ...ovat Mooren bondit. Paras niistä on Erittäin salainen. Kuuraketti voittaa Craigin Bondit heittämällä!

        Craigin Bondit hieman tylsiä! Tosin Skyfall jo parempi kun ne kaks ekaa Craigia.


      • Joonas Bönde
        Parhaita... kirjoitti:

        ...ovat Mooren bondit. Paras niistä on Erittäin salainen. Kuuraketti voittaa Craigin Bondit heittämällä!

        Craigin Bondit hieman tylsiä! Tosin Skyfall jo parempi kun ne kaks ekaa Craigia.

        Mooren Bondithan oli komedia osaston leffoja lähinnä. Tosin puolensa niilläkin..


    • pettynyt katselija

      Tuo Skyfall-elokuvan bond-laatuisuus on mielenkiintoinen kysymys. Ensi-illan jälkeen olin hämmentynyt ja jonkin verran pettynyt. Katsoin elokuvan toiseen kertaan ja olin varma että vihaan sitä. Elokuvan loppu tuntui täydeltä huijaukselta. On kuitenkin vaikea sanoa missä se menee pieleen.

      Nyt minulla on DVD ja olen varovasti katsellut sen alkua. Ei se näytä pahalta. Pitäisi joskus oikein kunnolla selvittää missä vaiheessa tuo elokuva alkaa tuntua huonolta. Ehkä siinä on hiukan liikaa moderneja elementtejä, kuten homo-teemalla leikittely, mitätön Q, epärealistinen teknologialla leikittely ja värillinen Miss Moneypenny. Loppu on kovin erityylinen, ehkä siitä puuttuu huipennus.

    • Minusta

      Kaks ihan ylivoimaisesti huonointa Bondia: Quantum of solance. Kaunareissakin on enemmän säpinää. Ko. Bondista puuttuivat myös kaikki tekniset härpäkkeet, mitkä kuuluvat Bond-leffaan, ehdottomasti.
      Toinen huono Bond on: Elät vain kahdesti. Se on jopa epävirallinen Bond, eikä sitä leffaa pelasta ees se, että Connery esitti roolia. Se on tylsä, ja tylsyyttä lisää ärsyttävä Claus Maria Brandauer, joka oli ko. leffan konna.
      En vain tykkää näistä kahdesta, kaikkien aikojen huonoimmista Bond-leffasta.
      Timothy Daltonin Bondit, kaksi elokuvaa, kuuluvat sarjaan: parhaimpia. Molemmat hakkaa ne kaksi surkeinta Bondia mennen tullen. 1000-0 ja monta kertaa.

    • Minusta

      Korjaus edelliseen:
      Tarkoitin sitä vuonna 1983 tehtyä Never say never again-leffaa, mikä oli suomennettu nimellä Älä kieltäydy kahdesti. Sitä ei pelastanut edes Connery.
      Teki toi hiton kirottu muisti taas tehtävänsä. Se oli se ihan helkkarin huono Bond, eikä suinkaan se 1967 tehty, hyvä Bond, Elät vain kahdesti.

    • 700

      En ole koskaan ymmärtänyt leffan suosiota. Bond'han itseasiassa epäonnistuu tehtävässään suojella johtajaansa rouva M:ää, mikä ei toisaalta sinällään häiritse minua, koska en ikinä tykännyt tuosta Judy Denchin esittämästä nalkuttajasta.

    • JoonasBönde

      eri mieltä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1329
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1226
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      967
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      813
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      723
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      599
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      29
      516
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      510
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      478
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      455
    Aihe