olisi harkinnassa ostaa DSG-vaihteinen skoda.Onko kokemuksia sen käytöstä?
Paljon sitä haukutaan,mutta onko se nykyään kestävämpi vaiko tosiaan riski hankinta.Itse vähän kahden vaiheilla,sen hankkimisen suhteen.
seitsemänvaihteinen DSG-suorakytkentävaihteisto
16
359
Vastaukset
- asialinjaa väliin
Kyllä ne kestää ja ovat mukavia.
Suolessa on näitä nettiä ja autolehtiä kahlaavia teinejä jotka etsivät vain pelkkiä epäkohtia ja kun löytävät yhdenkin negatiivisen jutun niin sitä trollataan taukoamatta.
Onhan uutisissakin mainittu jo kuinka paljon meillä on näitä syrjäytyneityä ja mielialapillereitä popsivia nuoria.
Myös kilpailian automyyjät, siis ne jotka eivät menesty, trollaavat sen minkä kerkiävät. - VAGDSGTSI
Hyvä, nautittava, suorituskykyinen vaihteisto! Hankin jo kolmanteen uuteen autooni sellaisen. En luovu, jos rahaa riittää jatkossakin uusien ostamiseen. Noihinhan voi pyytää 4vuoden takuun heti uutuuttaan, JOS ASKARRUTTAA. Ottaa vain Finntakuuseen yhteyttä ja sopii hinnan (jos oikein osaa puhua, niin autoliike voi sisällyttää kauppaan), ei ole kallis, joskaan itse en ole kokenut sitä tarpeelisena, kun kaikki toimii moitteetta.
- nauti??
Usein dsg auto pitää vaihtaakin jos meinaa selvitä ilman remonttia.
Liikkeet ovat täynnä käytettyjä dsg autoja eikä kukaan niitä enää huoli.
Kalliita kilometrejä. - Uus on uus(alle 4v)
nauti?? kirjoitti:
Usein dsg auto pitää vaihtaakin jos meinaa selvitä ilman remonttia.
Liikkeet ovat täynnä käytettyjä dsg autoja eikä kukaan niitä enää huoli.
Kalliita kilometrejä.Missä autossa ne kilometrit ovat halpoja. Vanhalla rotiskolla ei kannatta missään tapauksessa joutua kolariin, on nimittäin niin kallista, että ei rahassa mitata!
- vanhalla mukavasti
Uus on uus(alle 4v) kirjoitti:
Missä autossa ne kilometrit ovat halpoja. Vanhalla rotiskolla ei kannatta missään tapauksessa joutua kolariin, on nimittäin niin kallista, että ei rahassa mitata!
Ei vanhalla autolla kolareita ajeta vaan maantietä.
Kolareita ajetaan uusilla ökyautoilla siellä kehä 3 sisäpuolella, vaikka niissä autoissa on kaikki mahdolliset luistontorjujat ja hälyyttimet. - 20+15
nauti?? kirjoitti:
Usein dsg auto pitää vaihtaakin jos meinaa selvitä ilman remonttia.
Liikkeet ovat täynnä käytettyjä dsg autoja eikä kukaan niitä enää huoli.
Kalliita kilometrejä.Riitttävän suuri ja tehokas moottori yhdistettynä oikeaan automaattivaihteistoon toimii ongelmitta, 4 vaihdetta riittää silloin mainiosti.
Tuollaiset 1.4l kokoiset moottorit, oli ne missä merkissä tahansa, eivät riitä kuin terveisten kuljetukseen.
- älä sotkeennu
Asiallinen neuvo: PYSY EROSSA;
http://www.vagarena.fi/index.php?board=13.0
ja
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=412.0
Tuolta VAGarenalta löytyy paljon muutakin, jonka takia VW-ryhmän autoja ei kannata ainakaan yksityishenkilön (maksajan) ostaa. - omat ovat rahasi
Katso Nettiauto.comista: Automaatti Skoda Octaviaa on myytävänä satoja eikä hinnat päätä huimaa.
Ne jää käteen. Jotkut muut merkit taas revitään käytettyinä käsistä, mutta eipä mainosteta.- mokatronik
Se 7-vaihteinen on kuivalla monilevykytkimellä varustettu versio, mikä ei kestä hirveitä vääntöjä, joten sitä toimitetaan niiden pienenpien, vähempitehoisten moottoreiden kerä. Toinen, se 6-vaihteinen märkälevy-versio on tarkoitettu isommille väännöille ja kestää paremmin dieseleissä ja 4x4 versioissa.
Yleisenä toteamuksena voi sanoa, että jos on pieni kone ja paljon vaihteita, niin ohjelma vatkaa vaihteita näköjään tiheästi etsien oikeaa välitystä, jolloin kytkintä rasitetaan vähän väliä, mikä johtaa varmuudella ennenaikaiseen kulumiseen.
Niinpä näitä sitten on runsaasti ennenaikaisessa remontissa jo alle 100 tkm:n. - Jepulis jee
mokatronik kirjoitti:
Se 7-vaihteinen on kuivalla monilevykytkimellä varustettu versio, mikä ei kestä hirveitä vääntöjä, joten sitä toimitetaan niiden pienenpien, vähempitehoisten moottoreiden kerä. Toinen, se 6-vaihteinen märkälevy-versio on tarkoitettu isommille väännöille ja kestää paremmin dieseleissä ja 4x4 versioissa.
Yleisenä toteamuksena voi sanoa, että jos on pieni kone ja paljon vaihteita, niin ohjelma vatkaa vaihteita näköjään tiheästi etsien oikeaa välitystä, jolloin kytkintä rasitetaan vähän väliä, mikä johtaa varmuudella ennenaikaiseen kulumiseen.
Niinpä näitä sitten on runsaasti ennenaikaisessa remontissa jo alle 100 tkm:n.Eli mitenkä olisi tämä yhdistelmä skoda rapid 1.4 TSI Elegance DSG Automaatti?
Ja jollei kestä,eikö noi viat mene muka tehtaan piikkiin.No eipä se silti kauheen mukavaa ole ostaa uutta autoa ja heti jännittää koska laukeaa.
- luottamus on
kyllä on kestänyt ei pieninkätään ongelmaa. Nyt otan uuden samanlaisen parasta mitä olen ajellut useiden automerkkeä ajanut.Eikä kavereillakaan ole ollut vikoja.
- Ei mitään luottoa
Tukholman takseissa oli kaasupassat 7v-dsg. Takuuaikana laukesi jopa 1-3 laatikkoa kussakin taksissa, jolloin ruotsin volkkari lakkasi kokonaan myymästä niitä enää taksiin. Asiasta kertoi Teknikens värld, kun taksimiehille oli lähetetty maahantuojan toimesta kirjallinen ilmoitus myynnin keskeytyksestä. Tourania tarjottiin tilalle (erilainen laatikko).
Laatikko ei siis kestänyt kaupunkiajoa vaan laukesi useita kertoja alle kahden vuoden. Kuka sitä enää uskaltaa ostaa. - Rytkien, potkien
korjaamolle.
- made in china
Kaikki Ruotsissa hajonneet DSG-laatikot olivat Kiinasta tulleista.
- outolempi1
Itselläni on nyt Ocu vm.2009 1.4 TSI Elegance DSG ja ajettuna 86tkm. 2 määräaikaishuoltoa takana, jälkimmäisessä vaihdatutin ylimääräisenä pyyhkijänsulat.
n.75tkm kohdalla hajosi kuskinpuoleinen takavilkku, muistaakseni n.2,5€ peräti maksoi uusi, eli tämmöinen aivan järkyttävä "pommi" sattunut minulle kohdalle.- 6 +8
Kyllä ovat muut skeidailijat kateellisia!Melkein sata tonnia ilman remppoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322078Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461695Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1101460Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041206Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041004Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.75938- 59835
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52779Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,28750Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd99709