Olen harrastanut hevosia koko elämäni, ja minulla on kokemusta sekä perehtymystä taustalla. Vaikka kysymykseni on varmasti joidenkin mielestä tyhmä, arvostaisin sitä, ettei tultaisi vähättelemään kykyjäni ottaa ponia, kun minulla on sellainen aikaisemminkin ollut :)
Olen tässä jo jonkin aikaa harkinnut ottavani shettisvarsaa, jonka sitten kouluttaisin itselleni ihan vain kärryily- ja seuraponitarkoitukseen, kun sen aika tulisi. Joskus nuoruusaikoina harrastin paljonkin shettiksillä kärryilyä (ja vielä pienempänä ratsastustakin), mutta myöhemmin siirryin isompiin hevosiin. Olen aina kuitenkin liikkunut melko suppeissa hevospiireissä.
Kysymykseni olisikin nyt se, että paljon maksaisi keskimäärin, hyvin karkeasti arvioituna emästään vieroitettu, about vuotinen, paperiton tammavarsa, jota ei olla vielä sen kummemmin käsitelty? Olen iskenyt silmäni yhteen yksilöön, jota olen käynyt katselemassa useempaankin otteeseen tossa viereisellä tallilla, mutta omistajaa en ole vielä saanut kiinni, vaikka myynti-ilmoituksessa (jossa sanottiin vaan, että varsasta saa tarjota) oli numero, sähköposti ja kaikki mahdollinen.
Se, miksi en tälläistä asiaa tiedä, ei johdu kokemattomuudesta hevosten parissa. En vain ole koskaan sen enemmin shettisvarsojen hintoihin perehtynyt, vaikka niiden (ja tietenkin myös täysikasvuisten) kanssa olen paljon tekemisissä ollutkin. Vielä enemmän kokemusta löytyy kuitenkin hevos-, kuin ponipuolelta. Olen tietenkin tietoinen siitä, miten shettiksen kanssa eletään yms., en siis ole ottamassa hetken mielijohteesta, mutta nää hintasiathan vaihtelee jonkin verran rotukeskeisesti, joten niistä en hirveesti ole perillä varsinkaan varsojen suhteen. Vaikka oon kaikkialta yrittäny ettiä vastausta kysymykseeni, en ole vielä törmännyt yhteenkään täysin samanlaiseen tapaukseen (kouluttamaton, paperiton, vuotinen shettistammavarsa), eli ne hinta-arviot on saattanut mennä puskaan.
En todellakaan oleta, että saisin täsmällisen vastauksen, vaan haluaisin mahd. monta arvoita, joista sitten voisi jotain päätellä. Aika paljon oon nimittäin kuullu noitten hintojen heittelevän, jotkut myy puolella ja jotkut puolellatoista tonnilla.Toivottavasti saisin vastausarvioita pian :) Muistakaahan asiallisuus.
Karkeaa hinta-arviota?
1
370
Vastaukset
- katherine__
Shettisyhdistyksen markkina -sivulta saa vähän käsitystä
http://www.shettis.com/fi/Toimintaa/Markkinat-Myynti.html
Samoin kannattaa selata ihan kasvattajien sivuja (shettis.comista löytyy lista kasvattajista).
Hyvä sukuinen, näyttelykelpoinen 2012-syntynyt varsa näyttäisi olevan siinä 1000 - 1400e.
Jos varsa ei ole mikään huippurakenteinen, ei kelpaa jalostukseen tai on muuten vähemmän käsitelty, niin hinnat on käsittääkseni siinä 500 - 1000e, riippuen varsasta. Toki esim. joku ylikorkea, hankala varsa voi olla vieläkin vähemmän.
Paperittomiin kannattaa suhtautua todella varauksella. Nykyäänhän kaikkien hevosten pitäisi olla rekisterissä ihan lain mukaan.
Jos varsaa ei ole vielä paljoa edes käsitelty, suhtautuisin varauksella sillä helposti käsittelemättömyys tarkoittaa myös puutteita esim. tamman tiineysajan ja varsan varsa-ajan ruokinnassa, mikä taas voi vaikuttaa kehitykseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1741182
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?45619Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä301554Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t225538- 51519
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45502