Magma: patsas ystävyydelle Venäjän kanssa

yya-hengessä

Alexis Kouros on iranilaissyntyinen suomalainen kirjailija, toimittaja ja ohjaaja, joka on päätynyt Magman kolumnistiksi. Voiko siinä seurassa mitenkään kasvattaa realismia suomalaisuudesta ja suomalaisten historiasta?

http://www.magma.fi/gasten/finland-is-a-hostage-of-its-history

Finland, as a young nation, has had its share of conflicts.

--- memories of the two wars with Russia have been kept alive with painstaking effort. --- I heard a broadcast about a project to erect a monument in memory of the Finnish Winter War against Russia. --- Why can't we build a monument in celebration of the 75 years of peace and friendship that has existed between Russia and Finland?

Let me also make it clear that I respect and value the sacrifices given to keep Finland independent, but --- Lets get over it!

Miten selittää kokemus tuhat vuotta idän ja lännen välissä, kylät vähän väliä poltettuna, aina uhattuna ja vieraalla kielellä hallittuna?

Asioista voidaan päästä yli, mutta on syytä katsoa historiaa avoimin silmin.

11

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koroljov

      "memories of the two wars with Russia have been kept alive with painstaking effort."

      Jokaisena Suomen itsenäisyyspäivänä Suomen media näyttää televisiosta elokuvia, joissa suomalaiset tappavat venäläisiä. On erittäin kieroutunutta ja vahingollista rakentaa 21. vuosisadan suomalaista kansallista identiteettiä tuon 70 vuotta sitten tapahtuneen suomalais-venäläisen konfliktin varaan. Myytti "inhan idän" ikuisesta uhasta haittaa suomalaisten rationaalista ajattelua ja Venäjän ymmärtämistä.

      "I heard a broadcast about a project to erect a monument in memory of the Finnish Winter War against Russia."

      Mikäli muistomerkki korostaisi asian tätä puolta, kyse olisi selkeästi nyky-Venäjää vastaan suuntautuvasta provokaatiosta. Sellaista tulisi jokaisen vastuullisen suomalaisen vastustaa.

      "Why can't we build a monument in celebration of the 75 years of peace and friendship that has existed between Russia and Finland?"

      Juuri sitä Suomeen tarvittaisiin - luottamuksen muistomerkkiä.

      "Let me also make it clear that I respect and value the sacrifices given to keep Finland independent, but --- Lets get over it!"

      Jos Suomen poliittinen johto olisi maailmansotien välisenä aikana ja erityisesti 1930-luvun lopulla toiminut viisaammin ja hoitanut Suomen idänsuhteita paremmin, ei Suomen itsenäisyys ehkä olisi koskaan edes joutunut vaaraan.

      "Miten selittää kokemus tuhat vuotta idän ja lännen välissä, kylät vähän väliä poltettuna, aina uhattuna ja vieraalla kielellä hallittuna?"

      Moni onnettomuus olisi vältetty, mikäli koko Suomen alue olisi alusta pitäen kuulunut itään eikä länteen.

      "Asioista voidaan päästä yli, mutta on syytä katsoa historiaa avoimin silmin."

      Kun silmät avataan, nähdään miten Suomea ei edes olisi olemassa ilman Venäjää, Suomen perustajaa, luojaa ja rakentajaa. Suomi on eräs venäläinen ajatus, yksi Venäjän monista lahjoista ihmiskunnalle. Sitä kelpaisi kyllä muistaa jollakin monumentilla.

      • Vesa Kaitera

        Koroljov kirjoitti :"Jokaisena Suomen itsenäisyyspäivänä Suomen media näyttää televisiosta elokuvia, joissa suomalaiset tappavat venäläisiä. On erittäin kieroutunutta ja vahingollista rakentaa 21. vuosisadan suomalaista kansallista identiteettiä tuon 70 vuotta sitten tapahtuneen suomalais-venäläisen konfliktin varaan. Myytti "inhan idän" ikuisesta uhasta haittaa suomalaisten rationaalista ajattelua ja Venäjän ymmärtämistä."


        En usko, että on järin kieroutunutta ja vahingollista kertoa historiallisista asioista sellaisena kuin ne aikoinaan ovat esiintyneet. Minun puolestani televisiosta voi vapaasti näyttää jatkossakin Tuntematonta sotilasta ja muistella niin nälkävuosia kuin Isoavihaakin. Ne ovat muokanneet Suomea, ja siksi niitä ei tule unohtaa. Tietenkin on avoimesti myönnettävä, että Itsenäisyyspäivän ohjelmistossa sodat ja niiden muisteleminen ovat niin vahvassa asemassa, että ulkomaalainen saattaa vähän ihmetellä asiaa.


        "I heard a broadcast about a project to erect a monument in memory of the Finnish Winter War against Russia."


        Koroljov kommentoi tätä:"Mikäli muistomerkki korostaisi asian tätä puolta, kyse olisi selkeästi nyky-Venäjää vastaan suuntautuvasta provokaatiosta. Sellaista tulisi jokaisen vastuullisen suomalaisen vastustaa."


        Tuo Talvisodan muistomerkki kyllä rakennetaan, vastusti Venäjä sitä tai ei. Suomessa on paljon sotamuistomerkkejä vähän siellä sun täällä. On minusta ihan hyvä ajatus tehdä myös koko Talvisotaa kuvaava monumentti. Talvisota oli kuitenkin koko Suomen historian sankarillisin vaihe, ja se tulee pitää mielessä.


        "Why can't we build a monument in celebration of the 75 years of peace and friendship that has existed between Russia and Finland?"

        Koroljov kommentoi:"Juuri sitä Suomeen tarvittaisiin - luottamuksen muistomerkkiä."


        Asia on minustakin ihan OK. Suomi on muistomerkkien luvattu maa.


        "Let me also make it clear that I respect and value the sacrifices given to keep Finland independent, but --- Lets get over it!"

        Koroljov kommentoi:"Jos Suomen poliittinen johto olisi maailmansotien välisenä aikana ja erityisesti 1930-luvun lopulla toiminut viisaammin ja hoitanut Suomen idänsuhteita paremmin, ei Suomen itsenäisyys ehkä olisi koskaan edes joutunut vaaraan."


        Luonnollisestikaan ei voida sanoa, että Suomen poliittinen johto teki kaiken oikein, kun kerran Suomi joutui yksin taistelemaan Neuvostoliito vastaan. Valitettavasti Neuvostoliitto ja Saksa olivat kumminkin jo elokuun lopulla 1939 jakaneet Itä-Euroopan keskenään. Neuvostoliito pyrki palauttamaan tsaarin aikaisen Venäjän länsirajan. Baltian maissa, Itä-Puolasa ja Romaniassa se tässä myös pitkälti onnistui, mutta Suomi on pani hanttiin oikein kunnolla. Neuvostoliiton johdon tuolloinen käsitys Suomen puolustustahdosta ja -kyvystä oli täysin virheellinen, ja siksi NL lähti sotaan varsin kevyellä asenteella, joskin melko vahvoin joukoin. Talvisota olisi voitu vältää ainoastaan, jos suomalaiset olisivat pystyneet osoittamaan venäläisille jo ennen sotaa, millaisen liemeen he olivat käsiään työntämässä. Siihen ei kuitenkaan ollut todellista mahdollisuutta.


        "Miten selittää kokemus tuhat vuotta idän ja lännen välissä, kylät vähän väliä poltettuna, aina uhattuna ja vieraalla kielellä hallittuna?"

        Koroljov:"Moni onnettomuus olisi vältetty, mikäli koko Suomen alue olisi alusta pitäen kuulunut itään eikä länteen."


        Onneksi me varjelluimme tuolta vaihtoehdolta. Jos se olisi toteutunut, niin sotia olisi ollut kyllä vähemmän, mutta niin olisi ollut lakeja, kehitystä ja järjestystäkin.


        "Asioista voidaan päästä yli, mutta on syytä katsoa historiaa avoimin silmin."


        Koroljov:"Kun silmät avataan, nähdään miten Suomea ei edes olisi olemassa ilman Venäjää, Suomen perustajaa, luojaa ja rakentajaa. Suomi on eräs venäläinen ajatus, yksi Venäjän monista lahjoista ihmiskunnalle. Sitä kelpaisi kyllä muistaa jollakin monumentilla."


        Venäjä ei perustanut eikä luonut Suomea, mutta antoi kuitenkin suomalaisille varsin vapaat kädet muokata oman alueensa tilaa. Osa Venäjän päättäjistä osoitti tässä merkittävää kaukonäköisyyttä. Aleksanteri II:n komea patsas keskellä Senaatintoria voidaan tulkita esittämäksesi monumentiksi. Voisitko muuten kuvitella toista Aleksanteri II:n patsasta keskelle Varsovaa? Minä en voisi.


    • Niin!

      Oikeastihan suomalaiset eivät KOSKAAN ole sotineet Venäjää vastaan!

      Ruotsin vallan aikana sotaa kävi Ruotsin kuninkaat, eivät suomalaiset.

      Talvi-ja jatkosota taas käytiin MONIkansallista Neuvostoliittoa vastaan ja sitä johti gruusialainen diktaattori.

      Tätä totuutta maamme historiankirjoitus tarkoituksellisesti välttelee.

      Todelliset perivihollisemme on ollut Ruotsi, ei Venäjä.

      • Koroljov

        "Oikeastihan suomalaiset eivät KOSKAAN ole sotineet Venäjää vastaan!"

        Teknisesti noin voi ehkä tietystä näkökulmasta sanoa.

        "Ruotsin vallan aikana sotaa kävi Ruotsin kuninkaat, eivät suomalaiset."

        Kuitenkin Ruotsin kuningasvaltaa kiinnostivat aina muut ilmansuunnat enemmän kuin Itämaa. Etenkin 1600-luvulla Ruotsi kohdisti huomionsa Saksan, Tanskan, Puolan ja Baltian suunnalle ja Suomi lyötiin laimin. Itämaan joukot saivat torjua monta venäläishylökkäystä omin vähäisin voimin - kunnes torjumiseen ei suuressa Pohjan sodassa enää kyetty.

        "Talvi-ja jatkosota taas käytiin MONIkansallista Neuvostoliittoa vastaan ja sitä johti gruusialainen diktaattori."

        On muistettava että juuri venäläiset olivat neuvostojärjestelmän ja stalinismin ensimmäisiä ja suurimpia uhreja.

        "Tätä totuutta maamme historiankirjoitus tarkoituksellisesti välttelee."

        Suomen russofobisessa valtamediassa ja myytillisessä historiankuvassa Neuvostoliiton politiikkaa ja Stalinin rikoksia käytetään nyky-Venäjän ja -venäläisten demonisoimiseen. Sitkeästi ylläpidetään vanhaa mutta edelleen poliittisesti vaarallista käsitystä Suomesta "lännen etuvartiona" ikuisesti inhaa itää vastaan ja suomalaisista "idän laumojen" urheina torjujina, pohjolan helleeneinä.

        "Todelliset perivihollisemme on ollut Ruotsi, ei Venäjä."

        Pysyviä vihollisia ei ole, ainoastaan pysyviä intressejä - ja 21. vuosisadan todellisuudessa Suomella ja Venäjällä on paljon enemmän yhteisiä etuja kuin Suomella ja Ruotsilla.


      • Vesa Kaitera
        Koroljov kirjoitti:

        "Oikeastihan suomalaiset eivät KOSKAAN ole sotineet Venäjää vastaan!"

        Teknisesti noin voi ehkä tietystä näkökulmasta sanoa.

        "Ruotsin vallan aikana sotaa kävi Ruotsin kuninkaat, eivät suomalaiset."

        Kuitenkin Ruotsin kuningasvaltaa kiinnostivat aina muut ilmansuunnat enemmän kuin Itämaa. Etenkin 1600-luvulla Ruotsi kohdisti huomionsa Saksan, Tanskan, Puolan ja Baltian suunnalle ja Suomi lyötiin laimin. Itämaan joukot saivat torjua monta venäläishylökkäystä omin vähäisin voimin - kunnes torjumiseen ei suuressa Pohjan sodassa enää kyetty.

        "Talvi-ja jatkosota taas käytiin MONIkansallista Neuvostoliittoa vastaan ja sitä johti gruusialainen diktaattori."

        On muistettava että juuri venäläiset olivat neuvostojärjestelmän ja stalinismin ensimmäisiä ja suurimpia uhreja.

        "Tätä totuutta maamme historiankirjoitus tarkoituksellisesti välttelee."

        Suomen russofobisessa valtamediassa ja myytillisessä historiankuvassa Neuvostoliiton politiikkaa ja Stalinin rikoksia käytetään nyky-Venäjän ja -venäläisten demonisoimiseen. Sitkeästi ylläpidetään vanhaa mutta edelleen poliittisesti vaarallista käsitystä Suomesta "lännen etuvartiona" ikuisesti inhaa itää vastaan ja suomalaisista "idän laumojen" urheina torjujina, pohjolan helleeneinä.

        "Todelliset perivihollisemme on ollut Ruotsi, ei Venäjä."

        Pysyviä vihollisia ei ole, ainoastaan pysyviä intressejä - ja 21. vuosisadan todellisuudessa Suomella ja Venäjällä on paljon enemmän yhteisiä etuja kuin Suomella ja Ruotsilla.

        Koroljov kirjoitti :"Kuitenkin Ruotsin kuningasvaltaa kiinnostivat aina muut ilmansuunnat enemmän kuin Itämaa. Etenkin 1600-luvulla Ruotsi kohdisti huomionsa Saksan, Tanskan, Puolan ja Baltian suunnalle ja Suomi lyötiin laimin. Itämaan joukot saivat torjua monta venäläishylökkäystä omin vähäisin voimin - kunnes torjumiseen ei suuressa Pohjan sodassa enää kyetty."


        Asia oli juuri noin.


        "Talvi-ja jatkosota taas käytiin MONIkansallista Neuvostoliittoa vastaan ja sitä johti gruusialainen diktaattori."

        Koroljov kommentoi tätä:"On muistettava että juuri venäläiset olivat neuvostojärjestelmän ja stalinismin ensimmäisiä ja suurimpia uhreja."


        Kyllähän asia noin oli. Stalinin valtakausi kävi venäläsisille monessa suhteessa raskaaksi.


        "Tätä totuutta maamme historiankirjoitus tarkoituksellisesti välttelee."


        Koroljov kommentoi:"Suomen russofobisessa valtamediassa ja myytillisessä historiankuvassa Neuvostoliiton politiikkaa ja Stalinin rikoksia käytetään nyky-Venäjän ja -venäläisten demonisoimiseen. Sitkeästi ylläpidetään vanhaa mutta edelleen poliittisesti vaarallista käsitystä Suomesta "lännen etuvartiona" ikuisesti inhaa itää vastaan ja suomalaisista "idän laumojen" urheina torjujina, pohjolan helleeneinä."


        Suomen valtamedia ja suomalaiset yleensäkin ovat varovaisia Venäjän suhteen. Venäjää pidetään jossain määrin arvaamattomana valtiona. En kutsuisi tuota ajattelutapaa russofobiseksi. Venäläisiä demonisoi täällä hyvin harva. Useassakin mielessä Suomi on edelleen läntinen maa, ja jos Venäjä pyrkii ekspansioon, niin silloin Suomesta tulee taas Lännen etuvartio. Kyse on paljolti siitä, mihin Venäjä lopulta Suomen suhteen pyrkii. Jos Venäjän tavoitteet ovat rauhanomaiset, niin monipuoliselle yhteistyölle Venäjän ja Suomen välillä on turha asettaa esteitä.


        "Todelliset perivihollisemme on ollut Ruotsi, ei Venäjä."


        Koroljov:"Pysyviä vihollisia ei ole, ainoastaan pysyviä intressejä - ja 21. vuosisadan todellisuudessa Suomella ja Venäjällä on paljon enemmän yhteisiä etuja kuin Suomella ja Ruotsilla."


        Lause kai meni niin, ettei suurvalloilla ole pysyviä ystäviä eikä vihollisia, niillä on vain intressejä. Mutta noin periaatteessa olet oikeassa: Venäjä tarjoaa monessa suhteessa laajempia mahdollisuuksia kuin piskuinen Ruotsi. Tämä olisi syytä muistaa.


    • älä unohda

      Vai niinkö luulet? Mitä mahtoikaan tapahtua Isonvihan aikana?

      • Koroljov

        Miksi isoviha tapahtui? Koska Ruotsi oli laiminlyönyt Suomen puolustamisen, mutta ei silti ollut valmis rauhaan Venäjän kanssa Pultavan murskatappiosta ja Viipurin menetyksestä huolimatta. Suomi oli jo tuossa vaiheessa Ruotsille vain pelinappula, vaihtorahaa, aina uhrattavissa.


      • Vesa Kaitera
        Koroljov kirjoitti:

        Miksi isoviha tapahtui? Koska Ruotsi oli laiminlyönyt Suomen puolustamisen, mutta ei silti ollut valmis rauhaan Venäjän kanssa Pultavan murskatappiosta ja Viipurin menetyksestä huolimatta. Suomi oli jo tuossa vaiheessa Ruotsille vain pelinappula, vaihtorahaa, aina uhrattavissa.

        Koroljov kirjoitti :"Miksi isoviha tapahtui? Koska Ruotsi oli laiminlyönyt Suomen puolustamisen, mutta ei silti ollut valmis rauhaan Venäjän kanssa Pultavan murskatappiosta ja Viipurin menetyksestä huolimatta. Suomi oli jo tuossa vaiheessa Ruotsille vain pelinappula, vaihtorahaa, aina uhrattavissa."


        Nyt on sellainen harvinainen tilanne, että olen tässä asiassa täysin samaa mieltä kanssasi. Isonvihan aikaan venäläiset joukot terrorisoivat ja autioittivat Suomea laajalti. Isänpuoleinen sukuni menetti tuolloin jäsenistään yli 80%. Jos me katsomme, miten muualla Euroopassa tuohon aikana kohdeltiin siviiliväestöä, niin kokemukset muistuttivat Suomea Isonvihan aikaan. 30-vuotisen sodan aikana osa Saksan pienistä valtioista meneti väestöstään 5/6 sotajoukkojen terrorin, nälän ja tautien vuoksi. Suuren Pohjan sodan aikana Kaarle XII oli antanut Puolassa määräyksen, että tietyt alueet oli autioitettava, eikä siinä saanut säästää edes sylilapsia. Voidaan siis sanoa, että suomalaiset saivat sen, mitä Ruotsin kuningas aikoinaan tilasi. Isonvihan aikaiset kovat kokemukset muokkasivat suomalaisten käsityksiä sodista yleensä ja myös suhtautumista Kaarle-kuninkaaseen. Ruotsissa hän on edellen suuresti ihailtu sotilaskuningas, mutta Suomesa kiinnistetään aina huomiota hänen politiikkansa varjopuoliinkin.

        Pikkuvihan aikana venäläiset terrorisoivat myös suomalaisia siviilejä, mutta tuolloin rauha saatiin melko nopeasti aikaan. Suomalaiset siviilit kärsivät kuitenkin Ruotsin hattu-puolueen seinähullusta hyökkäyssodasta. Suomen sodan aikana 1808-1809 venäläisten sotilaiden käyttäytyminen oli asiallista, paikoittain jopa herrasmiesmäistä.


    • Mattel Hagge

      Gimmat ja jäbät! Nyt eletään 2013 ja skloddit ei bonjaa hajuakaa siitä mitä skutsipapat bamlaa jostain isovihasta. Nyt hei katse eteenpäin, koko pulju ollaan samaa stadin populaa joka diggaa kaveriaan!

    • bevs kruge squez

      Oppinut ainakin svekkojen tavoille. Näkyy oikea työnteko olevan vieras pelottava asia.

    • Viivafenno

      Varmasti parhaita ketjuja tämän puljun historiassa.

      Vesalle kiitos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      185
      2680
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      73
      921
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      809
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      283
      767
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      759
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe