Eräs välittäjä ilmoittaa välityspalkkion hinnan tyyliin 2,5% alv. Mitä tuo oikeasti tarkoittaa?
Yksityisille ihmisille tarjottavat palvelut on ilmoitettava alvillisina. Tuollaisessa provision prosenttiin kohdistuvalla "alvilla" vain sumennetaan palkkion suuruutta.
Kiinteistönvälityksen hinta
14
263
Vastaukset
- Rahanero
Niin mitä tarkoittaa? Onko vero nyt 24 %?
- lakeja noudattava
http://www.avi.fi/fi/virastot/lansijasisasuomenavi/Kilpailujakuluttajaasiat/Documents/V%C3%A4litysliikkeiden%20harj.markkinointi_22.2.2011.pdf
"Välityspalvelun hinnan ilmoittaminen markkinoinnissa
Välityspalvelun hinta on ilmoitettava aina, kun välitysliike ilmoituksessaan
markkinoi välityspalvelua. Hinnanilmoittamisvelvollisuus koskee kaikkia
markkinointikanavia, esimerkiksi lehti-, radio- ja tv-ilmoituksia, suoramarkkinointia
sekä ilmoituksia toimiston ikkunoissa ja www-sivuilla.
Välityspalvelun hinta on ilmoitettava selkeällä, yksiselitteisellä ja kuluttajan
kannalta helposti ymmärrettävällä ja havaittavalla tavalla. Palvelun hinta on
ilmoitettava kokonaishintana, jonka tulee sisältää myös arvonlisäveron osuus.
Hintaa ei saa ilmoittaa osina niin, että asiakkaan pitää itse laskea yhteen lopullinen
myyntihinta. Välityspalvelun markkinoinnissa tulee ilmoittaa myös palkkion
laskentaperuste, eli se lasketaanko esimerkiksi prosentteina määritelty
välityspalkkio kauppahinnasta vai velattomasta kauppahinnasta.
2 (3)
Seuraavat arvonlisäveron sisältävät hinnanilmoittamisen esimerkit täyttävät
hinnanilmoittamisvelvollisuuden: ”välityspalkkio X % velattomasta
kauppahinnasta”, ”välityspalkkio X % velattomasta kauppahinnasta, sis. alv. 23 %”,
”välityspalkkio X % velattomasta kauppahinnasta, vähimmäispalkkio X €”,
”vuokranvälityspalkkio X % kuukauden vuokraa vastaavasta summasta”.
Seuraavat esimerkki-ilmaisut
eivät
yksin täytä hinnanilmoittamisvelvollisuutta:
”palkkio alkaen X €”, ”palkkio X %”, ”palkkio X % velattomasta kauppahinnasta
alv 23 %”, ”kysy tarjoustamme”, ”vuokranvälityspalkkio X % alv 23 %”.
(Ks. kuluttajansuojalaki, 20.1.1978/38, 2 luku; asetus kulutushyödykkeen hinnan
ilmoittamisesta markkinoinnissa 30.12.1999/1359)" - mek
Mahdoton ilmoittaa euromääräistä hintaa kun ei tiedetä millä hinnalla asunto myydään ja 2,5% on siitä toteuneesta kauppahinnasta ja siihen alv päälle. Yhsityiselle rittää kun on mainittu alv että silleen.
- kuluttaja, suojattu
Minkähän takia aluehallintovirasto ilmoittaa, että x% alv ei täytä hinnanilmoitusvelvollisuutta? Ja mitä tuo tarkoittaa ylipäätään, että asiaan on puututtu? Sitäkö, että sekavaa ilmoittelua voi jatkaa aivan vapaasti?
- näin on
kuluttaja, suojattu kirjoitti:
Minkähän takia aluehallintovirasto ilmoittaa, että x% alv ei täytä hinnanilmoitusvelvollisuutta? Ja mitä tuo tarkoittaa ylipäätään, että asiaan on puututtu? Sitäkö, että sekavaa ilmoittelua voi jatkaa aivan vapaasti?
bruttopalkkio on aina ilmoittettava jos markkinoi välityspalveluja
- Olisiko näin
2,5 prosenttia tuntuu tuntuu mainoksesa halvemmalta kuin 3,1 prosenttia. Ehkä siinä riittävä syy ketkuiluun.
- Oma-aloitteinen'
Myykää itse asuntonne niin ei tarvitse maksaa mitään. Olen itse myynyt kaksi asuntoani ja sen helpompaa hommaa ei olekaan. Kirjakaupoista saa valmiit myyntilomakkeet ja välittäjät kertovat hintatason, jos ei itse osaa sitä selvittää.
- takamaalainen
Yksi mahdollisuus on sopia välittäjän kanssa kiinteä hinta sisältäen kaikki kulut niin ei tarvitse välittää mistään alveista eikä muistakaan kimuranteista asioista.Ainoa asia mikä tarvitsee itse tarkistaa on kauppakirjan teksti ettei joudu kuseen jos joku asia on kirjoitettu väärään sanamuotoon,sekä varmistaa että kuntokartoitus on tehty asianmukaisesti eli oikein
- asuntokaupan
Kotirannan mulkku (*) ilmoitta:
"alkaen (2,58 % alv 24%) 3,2 % asiakirjakulut"
Eli ei tuokaan laillinen tapa ilmoittaa kun siinä on tuo "alkaen" , entä tuo "asiakirjakulut" ei sekään ihan selkeästi ole ilmaistu.
(*) itse kun en ole tekemisissä mulkkujen kanssa niin tämä on täysin hevosmiesten tietotoimiston ilmoittama kuvaus kotirannan pompöösistä habituksesta.- PS club
Isännöitsijän todistuksen hankkimisesta isännöitsijä veloittaa jotain. Olisiko se ainaskin asiakirjakulu, jota on vaikea laittaa etukäteen euroiksi?
Hinnat vaihtelee asiakkaasta ja kämpästä riippuen. Kaupungin kaavoitus- ja tontinmyyntiasioissa tutuksi tullut rakentaja on ehkä erilainen asiakas kuin omaa kotinsa yhden kerran elämänsä aikana myyvä mummo. Totta kai hinnoittelussa pitää huomioida pitkä ja antoisa asiakassuhde eli rakentajan asunnot voi myydä ihan talkooperiaatteella ja mummon mökistä voi ottaa vähän enemmän ---- vae mitä? - vihastunu
PS club kirjoitti:
Isännöitsijän todistuksen hankkimisesta isännöitsijä veloittaa jotain. Olisiko se ainaskin asiakirjakulu, jota on vaikea laittaa etukäteen euroiksi?
Hinnat vaihtelee asiakkaasta ja kämpästä riippuen. Kaupungin kaavoitus- ja tontinmyyntiasioissa tutuksi tullut rakentaja on ehkä erilainen asiakas kuin omaa kotinsa yhden kerran elämänsä aikana myyvä mummo. Totta kai hinnoittelussa pitää huomioida pitkä ja antoisa asiakassuhde eli rakentajan asunnot voi myydä ihan talkooperiaatteella ja mummon mökistä voi ottaa vähän enemmän ---- vae mitä?Törkeää vihjailua!
- ....?..?..?.
vihastunu kirjoitti:
Törkeää vihjailua!
Mitä tuossa vihjaillaan? Eikö alkaen hinta tarkoita sitä, että hinta ei ole kaikille sama?
- sElvä jutu
....?..?..?. kirjoitti:
Mitä tuossa vihjaillaan? Eikö alkaen hinta tarkoita sitä, että hinta ei ole kaikille sama?
vihjailtiin että välitysfirmat sortaa mummoja
- kokemus2
Välitysfirmojen prosentit ovat vain ohjeellisia.
Jokaisen myyyjän kannattaa neuvotella itselleen sopiva %-osuus kauppahinnasta, eikä suostua paikkakunnan tarjoamiin prosenttteihein.
Kiinteistönvälittäjän korkea palkki!o kun ei takaa laatua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475335Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "571981Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1381713Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella171689- 141435
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol271305Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4129081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171087Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771048Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60887