Köynnösehdotuksia parvekkeelle ?

maissintähkä

Hei ! Neuvokaa aloittelijaa, olen juuri muuttanut asuntoon, jossa on hyvänmuotoinen, melko tilava lasitettu parveke, kuin akvaario, jonne näkyy joka puolelta ja naapuriparvekkeilta. Haluan vähän suojautua katseilta ja kukkien ystävänä muutenkin, olen suunnitellut
laittaa köynnöskasveja. Mitä sanotte näistä lajeista:
japaninhumala, miinanköynnös ja ipomoeat ?
Haluan nopeasti kasvavaa vihreää, (kukapa ei haluaisi :D) mutta kukkivaakin sekaan. Voiko noita suunnittelemiani köynnöksiä istuttaa samaan isohkoon laatikkoon, että ne ikäänkuin kiertyisivät toisiinsa ja kukkiakin pilkistäisi ?
Kuinka nopeasti ne itävät eli milloin voisi kylvää, ettei mene holtittomaksi, eli etteivät kasva liian pitkäksi, kun vasta kesäkuulla ilmeisesti voi laittaa ulos ? Aion idättää tietysti omissa purkissaan joka lajin.
Asun etelä-Suomessa. Auttaako lasitettu parveke juurikaan ulosviemisen aikaistamista ?
Parvekkeelle paistaa aurinko vain iltapäivällä.
Olisiko kellään parempia köynnösehdotuksia ?

3

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ipaneman tyttö

      Mikä on ipomoea ? onko ne niitä kohtalonköynnöksiä ?
      Ne on kauniita ja kasvaa nopeasti, mutta kukka on kai auki vain kun aurinko paistaa ?

    • Ehdotelmia

      Japaninhumala voi syödä kaverinsa, se on hurja kasvamaan ja ikävän piikkinen. Miinanköynnöstä en ole taivasalla saanut kunnolla kukkimaan koskaan, parvekkeella viihtymisestä en tiedä.

      Ipomea eli päivänsini toimii varmasti, kukat ovat lyhytikäisiä, mutta näyttäviä ja niitä tulee paljon. Värejäkin on useampia ja siemenet voi kerätä talteen. Itää muutamassa päivässä ja tarvii tukikepin heti, ettei ala venyä sitä etsiessään. Latva kannattaa leikata poikki, jahka on tehnyt kolme oikeata lehteä, niin haarautuu ja tulee tuuheaksi. Jos ulosvienti venyy, niin leikata voi myöhemminkin.

      Nopea on ruusupapu, joka myös kukkii aivan kauniisti eikä sitä välttämättä tarvitse edes sisällä esikasvattaa. Jahka lämpötila pysyy yli 10 asteessa, niin ulos suoraan purkkiin vaan. Kunhan itää, niin kasvaa kirjaimellisesti silmissä!

      Kanariankrassi vois sopia väriensä puolesta hyvin, sillä on heleänvihreät lehdet ja keltaiset kukat, ois vähän vastaväriä päivänsinille. Helppo kasvatettava, kiipeää kiertämällä lehden tuen ympäri eli ohkaset tukikepit tai narut toimii parhaiten. Muutaman viikon esikasvatus riittää.
      Köynnöskrassi on myös helppo ja runsaskukkainen, huono kiipeämään itse, mutta varmaan sotkeentuu noiden muiden sekaan ihan mainiosti. Sitäkään ei ole pakko esikasvattaa, mutta tietty kukkii nopeammin, jos viittii. Värejä on useita.

      Jos tykkäät tuoksusta, niin tuoksuherneitä on monenkorkuisia ja - värisiä. Monta parvekkeella voi käydä nenään, mutta sopivassa määrin ihana tuoksu ja kaunis kukka. Toimii leikkona myös ja kukkii koko kesän, kun viitsii nyppiä ohimenneet. Esikasvatus muutaman viikon, syvä purkki ja leikataan kuten päivänsiniä.

      Nämä omalla kokemuksella on helppoja. Kastelusta pitää huolehtia hyvin, köynnökset on juoppoja, kun massaa on niin runsaasti. Lehtiä voi riipiä vähemmäksi kukkien tieltä ihan surutta jahka tuuhettuu pehkoksi.Onnea matkaan!

    • kokemuksen ääni

      Kelloköynnös ,kanariankrassi ja ruusupapu ovat kovimpia kasvajia ja täyttävät hetkessä minkä vaan parvekkeen. Niitä suosittelen ehdottomasti.

      Päivänsini, tuoksuherne ja köynnöskrassi eivät ole kovinkaan hyviä köynnöstämään vaikka ovatkin köynnöksiä, ei niistä saa niin helpolla mitään näkösuojaa. Mutta voihan niitä laittaa kaunistukseksi väleihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      412
      3159
    2. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2319
    3. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      73
      2312
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      20
      1960
    5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      177
      1480
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      9
      1333
    7. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      201
      1129
    8. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      44
      1052
    9. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      91
      959
    10. Iltalehden evästeasetukset

      No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee
      Maailman menoa
      101
      892
    Aihe