Nyt on käytännössä kaikissa entisissä kommunistisissa valtioissa parinkymmenen prosentin työttömyys. Taudit on lisääntyneet köyhyyden kanssa. Ehkä sittenkin asiat oli paremmin Breznevin aikana. Myös virolaisilla.
Oliko kommunismin romahdus hyvä
118
437
Vastaukset
- Naakanketale
Euroalueen piti olla varsinainen onnela ja paratiisi, jota euron ulkopuoliset maat kadehtisivat. Miten on, taitaa olla pikkasen toisin? Euroopassa euromailla nimenomaan menee kaikkein huonoiten.
- LaD
"Euroopassa Euromailla menee kaikkein huonoiten"
Balkan on eri mieltä - isä gapon ikn jsult
Mitenkä niin. Portugal ja Espanja oli perseraiskattu rutiköyhiksi Francon ja Salazarin jäljiltä siinä missä kommarit Gorban, Tsernenkon ja Andropovin. Ei se Kreikallakaan mitään "talousihmettä" ollut. Amerikkalaiset oli pumpanneet sinne niin julkista kuin salaistakin rahaa vuodesta 1947 lähtien. Euroalueen jätteet ovat juuri entiset kommarivaltiot ja Välimeren karvaturrit.
- Ketaleen valeita!!!
Euromailla nimenomaan menee hyvin eräiden maiden velkaongelmista huolimatta.Siinäkin kaverit tulevat apuun. Sitä ei ulkopuolella tapahdu.
- ri tapahdu eio
Ketaleen valeita!!! kirjoitti:
Euromailla nimenomaan menee hyvin eräiden maiden velkaongelmista huolimatta.Siinäkin kaverit tulevat apuun. Sitä ei ulkopuolella tapahdu.
Koska köyhällä Venäjällä ei ole rahaa elättää Valko-Venäjää, Armenia, Moldovaa.... Venäjän rikkaimman miehen uzbekin arvo on vain 17 miljardia dollaria. Armenian bruttokansantuote.
- FPPP
LaD kirjoitti:
"Euroopassa Euromailla menee kaikkein huonoiten"
Balkan on eri mieltäSekö riittää onnelaksi kun menee pikkasen paremmin kuin Balkanilla mutta huonommin kuin Turkilla ja muulla Euroopalla muusta maailmasta puhumattakaan.
Kansainvälinen Punainen Risti on julistanut jo Euroopan ja nimenomaan köyhät EU-maat hätäavun alueeksi, kuin kolmas maailma ennen. Venäjää ei ole tarvinnut julistaa eikä siellä ole 26 % työttömyyttä. Revi siitä onnesi. - Ravin kyllä
FPPP kirjoitti:
Sekö riittää onnelaksi kun menee pikkasen paremmin kuin Balkanilla mutta huonommin kuin Turkilla ja muulla Euroopalla muusta maailmasta puhumattakaan.
Kansainvälinen Punainen Risti on julistanut jo Euroopan ja nimenomaan köyhät EU-maat hätäavun alueeksi, kuin kolmas maailma ennen. Venäjää ei ole tarvinnut julistaa eikä siellä ole 26 % työttömyyttä. Revi siitä onnesi."Venäjää ei ole tarvinnut julistaa eikä siellä ole 26 % työttömyyttä. Revi siitä onnesi."
Ei niin ja onhan siellä 1 %:n HIV eli tämä mainio tauti 1,5 miljoonalla kansalisella! - forminus bokus table
Ravin kyllä kirjoitti:
"Venäjää ei ole tarvinnut julistaa eikä siellä ole 26 % työttömyyttä. Revi siitä onnesi."
Ei niin ja onhan siellä 1 %:n HIV eli tämä mainio tauti 1,5 miljoonalla kansalisella!Mitenkä lie moni noista HIV asiakkaista Siperian takapajuloista sekä Ukrainasta ja Valko-Venäjältä. Onhan se kestämätöntä, että Pietari ja Paskova imee muut kuiviin, mutta sellanen on Putinin Venäjä. Niillä säännöillä on pelattava. Raaka peli Moskovassa. Kenelle ne kaasu ja öljyrahat menisi jos ei moskovalaisille. Udmurteille ja shamaaneilleko? Ei Venäjällä.
- jaahas jaahas bevs
LaD kirjoitti:
"Euroopassa Euromailla menee kaikkein huonoiten"
Balkan on eri mieltäEikös se Slovenia "marsalkka Titon" esi-isien maa ole Balkanilla. Ei taida sillä hyvin mennä kun jo meikäläisiltä lahjuksia vastaanottaa heidän "johtajansa". On taineet myös paksubeffat siis naispuoliset ottaa Patrian johtajilta vähän muutakin vastaan luonnossa.
- voi sentäs
FPPP kirjoitti:
Sekö riittää onnelaksi kun menee pikkasen paremmin kuin Balkanilla mutta huonommin kuin Turkilla ja muulla Euroopalla muusta maailmasta puhumattakaan.
Kansainvälinen Punainen Risti on julistanut jo Euroopan ja nimenomaan köyhät EU-maat hätäavun alueeksi, kuin kolmas maailma ennen. Venäjää ei ole tarvinnut julistaa eikä siellä ole 26 % työttömyyttä. Revi siitä onnesi.hohohooh. Vai menee stallari expertin mukaan Turkilla hyvin. Ne pakoloiset Syyriasta ja velkainen Kreikka siinä vieressä sekä tautiset huorat Ukrainasta, Bulgariasta ja Venäjältä on melkoinen boosti.
- niiimpäniiin
Ei se mee ihan noin, kommunismi oli vieraan hallintoa, se oli miehittäjän tuoma hallintomalli jonka tehtävä oli ajaa miehittäjän etua.
Mikäli kommunismi tai sosialismi olisi syntynyt omista lähtökohdista, niin se todennäköisesti olisi myös säilynyt, esim. Meskikossa on näin, Meksikossa tehtiin 1900 luvun alussa vallankumous ja hallinto on tavallaan sosialistinen perinteiltään, myöhemmin on sitten annettu yksityisille firmoille oikeus toimia ja kapitalismi on palautunut takaisin.
I
Mutta Meksiko on monipuoluejärjestelmä, jossa ei ole diktatuuria, ei se ehkä ihan pohjoismainen demokratiakaan ole, mutta ei ne ole muutkaan etelamerikan valtiot demokratioita, jos tarkkaan katsotaan,- 7+1
Kukas sitten Venäjän valloitti vai väitätkö, että siellä ei ollut vallankumousta?
Ja eiköhän selkeimmät kommunismin linnakkeet ole esim. Kiina, Kuuba, Vietnam eikä Meksiko.
Suomi oli huomattavasti sosialistisempi aina Koivistoon asti, itseasiassa todella sosialistinen valtio.
Ja joltain osin on edelleenkin, viimeisiä paloja puretaan nyt.
Niin tai näin, itse aihe on mielenkiintoinen ja sillä on kaksi puolta..
Taidan jatkaa myöhemmin muiden kommenttointia mieluummin.
Sanottakoon kuitenkin se, että eihän NL ollut todellisuudessa kovinkaan kommunistinen.
Nopeasti ajateltuna nykyaikainen "kommunismi", eli se mitä Gorbatshov yritti saada aikaiseksi olisi ollut varsin toimiva ratkaisu kaikkien kannalta - katsokaa vaikka Kiinaa.
Gorban virhe oli vapauttaa talous ja politiikka samaan aikaan ja kenties politiikka ylipäätään. Virhe jota kiinalaiset eivät toistaneet. - gabonJulsitIKN
Voi olla, voi olla, mutta eikö ne elanto ollut parempi saada Kremlin jurtasta. IMF ku kato nauraa entisille kommunistivaltioille kun kerjäävät. Virolla tosin on EU ja Suomi. Ainakin toistaiseksi.
- girbatsev
7+1 kirjoitti:
Kukas sitten Venäjän valloitti vai väitätkö, että siellä ei ollut vallankumousta?
Ja eiköhän selkeimmät kommunismin linnakkeet ole esim. Kiina, Kuuba, Vietnam eikä Meksiko.
Suomi oli huomattavasti sosialistisempi aina Koivistoon asti, itseasiassa todella sosialistinen valtio.
Ja joltain osin on edelleenkin, viimeisiä paloja puretaan nyt.
Niin tai näin, itse aihe on mielenkiintoinen ja sillä on kaksi puolta..
Taidan jatkaa myöhemmin muiden kommenttointia mieluummin.
Sanottakoon kuitenkin se, että eihän NL ollut todellisuudessa kovinkaan kommunistinen.
Nopeasti ajateltuna nykyaikainen "kommunismi", eli se mitä Gorbatshov yritti saada aikaiseksi olisi ollut varsin toimiva ratkaisu kaikkien kannalta - katsokaa vaikka Kiinaa.
Gorban virhe oli vapauttaa talous ja politiikka samaan aikaan ja kenties politiikka ylipäätään. Virhe jota kiinalaiset eivät toistaneet.Gorba oli täys tollo joka ei osannut lopettaa Afganistanin sotaa ajoissa ja hoitaa valtion asioita.
- niimpäniiin
girbatsev kirjoitti:
Gorba oli täys tollo joka ei osannut lopettaa Afganistanin sotaa ajoissa ja hoitaa valtion asioita.
Gorba oli kommunisti, se selittää kaiken.
- oli mitä oli
70-luvulla ei rikollisia ollut. Muutaman kännikalan nakkaaminen Slusseniin, Tallinnaan ja Leningradiin oli pieni hinta maksaa ikuisesta rauhasta. Nyt rajat on auki ja Raivoa pukkaa "ostoksille" koruliikkeisiin.
- '''
Kannattaa varmaan esim. virolaisilta kysyä haluaisiko ne Neuvostoliiton takaisin ja olla osana sitä uudelleen.
- noooh kukapa sitä
Nälkäisenä ylpistyisi. Iivanoilla ei ole nykypäivänä rahaa elättää muita. Espanjan bruttokansantuotteen tasoinen talous ei riitä. Tarvittaisi stalinistinen diktatuuri ja kunnon suunnitelmataloutta peliin. Tätä ei näytä nämä Neuvostoliittoa haikailevat idiootit entisissä kommari valtioissa ymmärtävän. Venäjä saisi myös uusia HIV potilaita ja runsaasti muutakin kuonarasitte jo takapajuiseen järjestelmäänsä. Julmaa on peli, mutta kun Stalin kuoli, kuri hölstyi ja alamäki alkoi niin ei voi mitään. Putin se ei vapaaehtoisesti sosialisoi Ranskassa omistamaansa luksusta. Se on varma se.
- no ei tietty
Mitä sitä rikollisuuteen taipuva kansa ankaraa kuria takaisin haluaisi.
- lutunen isäntä
Joillekin se oli hyvä, joillekin ei.
- tarkennus
Joillekkin venäläisille se oli hyvä ja joillekkin virolaisille se ei ollut hyvä.
- iknSwuudu
Unkarilaiset ei ainakaan halua olla enää missään tekemisissä näiden rasististen tyhmien slaavi paskojen kanssa.
- nomorefroswemob
tarkennus kirjoitti:
Joillekkin venäläisille se oli hyvä ja joillekkin virolaisille se ei ollut hyvä.
Ja enemmistö noista tyytymättömistä "virolaisista" löytyy Narvasta.
- puhut potaschkaa
iknSwuudu kirjoitti:
Unkarilaiset ei ainakaan halua olla enää missään tekemisissä näiden rasististen tyhmien slaavi paskojen kanssa.
------Unkarilaiset ei ainakaan halua olla enää missään tekemisissä näiden rasististen tyhmien slaavi paskojen kanssa.------
Kuinkahan paljon puolalaiset haluavat olla tekemisissä saksalaisten kanssa? Taisi heillä olla elämä Saksan anturan alla aika paljon kovempaa kuin unkarilaisilla neukun alla. - nooh eikö masarysek
puhut potaschkaa kirjoitti:
------Unkarilaiset ei ainakaan halua olla enää missään tekemisissä näiden rasististen tyhmien slaavi paskojen kanssa.------
Kuinkahan paljon puolalaiset haluavat olla tekemisissä saksalaisten kanssa? Taisi heillä olla elämä Saksan anturan alla aika paljon kovempaa kuin unkarilaisilla neukun alla.Nuo ole vähän yksinkertaista sakkia. Vähän niin ku valkoiivanat ja ukrainalaiset. Tästä herää kysymys, että odottiko joku todella jotain muuta. Jeltsin oli juoppo, Walesa oli sähkönasentaja tai nooh "eltrikko", Lukashenko agronomi tai joku maajussi..... Tuollaisella johtajistolla tulee selvää jälkeä maasta ku maasta.
- niin mikä lienet
nooh eikö masarysek kirjoitti:
Nuo ole vähän yksinkertaista sakkia. Vähän niin ku valkoiivanat ja ukrainalaiset. Tästä herää kysymys, että odottiko joku todella jotain muuta. Jeltsin oli juoppo, Walesa oli sähkönasentaja tai nooh "eltrikko", Lukashenko agronomi tai joku maajussi..... Tuollaisella johtajistolla tulee selvää jälkeä maasta ku maasta.
Mikä on oma koulutuksesi ja osaamisesi taso? Ei paljolta vaikuta, joku juoppo luuseri.
- Finis sovieticus
puhut potaschkaa kirjoitti:
------Unkarilaiset ei ainakaan halua olla enää missään tekemisissä näiden rasististen tyhmien slaavi paskojen kanssa.------
Kuinkahan paljon puolalaiset haluavat olla tekemisissä saksalaisten kanssa? Taisi heillä olla elämä Saksan anturan alla aika paljon kovempaa kuin unkarilaisilla neukun alla."Kuinkahan paljon puolalaiset haluavat olla tekemisissä saksalaisten kanssa? Taisi heillä olla elämä Saksan anturan alla aika paljon kovempaa kuin unkarilaisilla neukun alla."
Unohdat sen, että puolalaiset olivat saksalaisten peukalon alla viimeksi 67 vuotta sitten. Sen sijaan neukkuvallasta on kulunut vain 22 vuotta. Varsin moni aikuinen muistaa yhä tuon 'onnen' ajan. Esim. Varsovassa on kaaikenlaisia kansannousujen ja ghettojen muistomerkkejä, mutta myös vankivaunu-muistomerkki, jolla kunnioitetaan Venäjän vankileireille kuskattuja satija tuhansia puolalaisia. Puolassa nähdään venäläiset ja saksalaiset samanveroisina pahiksina. - niin paljon että
puhut potaschkaa kirjoitti:
------Unkarilaiset ei ainakaan halua olla enää missään tekemisissä näiden rasististen tyhmien slaavi paskojen kanssa.------
Kuinkahan paljon puolalaiset haluavat olla tekemisissä saksalaisten kanssa? Taisi heillä olla elämä Saksan anturan alla aika paljon kovempaa kuin unkarilaisilla neukun alla.Matkustavat Saksaan varastelemaan autoja ja viemään saksalaisilta työt hirveistä EU:n kehitysrahastojen Puolalle syytämistä summista huolimatta.
- koulu koooluuu
niin mikä lienet kirjoitti:
Mikä on oma koulutuksesi ja osaamisesi taso? Ei paljolta vaikuta, joku juoppo luuseri.
Nooh nooh. Äläpäs puhu paremmillesi röyhkeästi. Komsomolissa ja pioneeri pelle komppaniassa opitusta röyhkeydestä on vaikea päästä eroon. Onhan maannaisesi Anus Saakin tästä malliesimerkki.
- ei suinkkkaa
Finis sovieticus kirjoitti:
"Kuinkahan paljon puolalaiset haluavat olla tekemisissä saksalaisten kanssa? Taisi heillä olla elämä Saksan anturan alla aika paljon kovempaa kuin unkarilaisilla neukun alla."
Unohdat sen, että puolalaiset olivat saksalaisten peukalon alla viimeksi 67 vuotta sitten. Sen sijaan neukkuvallasta on kulunut vain 22 vuotta. Varsin moni aikuinen muistaa yhä tuon 'onnen' ajan. Esim. Varsovassa on kaaikenlaisia kansannousujen ja ghettojen muistomerkkejä, mutta myös vankivaunu-muistomerkki, jolla kunnioitetaan Venäjän vankileireille kuskattuja satija tuhansia puolalaisia. Puolassa nähdään venäläiset ja saksalaiset samanveroisina pahiksina.Kyllä ne yhdessä nai tsekkiläisiä naisia Prahassa 68. Witolchek veti arschiin ja Hanssi V:hen.
- hyvä oli
Kommunismin romahdus oli tietysti kaikille hyvä asia. Tämä on helppo nyt todeta kun aletaan vähitellen hahmottaa se järjestelmä, jolla kommunismia on toteutettu. Sitä systeemiä, jolla kommunismia on yritetty pitää pystyssä, ei kukaan järkevä asioista perillä oleva voi tosissaan puolustella.
- puhut potaschkaa
-----Kommunismin romahdus oli tietysti kaikille hyvä asia.----
Miten voi olla hyvä asia viemäreissä asuville katulapsille, jollaisia ei kommunismin aikana ollut tai puolinälkiintyneille pikku kylien eläkeläisille, joita heitäkään ei kommunismin aikana ollut ? - kerimovi jeltsini
puhut potaschkaa kirjoitti:
-----Kommunismin romahdus oli tietysti kaikille hyvä asia.----
Miten voi olla hyvä asia viemäreissä asuville katulapsille, jollaisia ei kommunismin aikana ollut tai puolinälkiintyneille pikku kylien eläkeläisille, joita heitäkään ei kommunismin aikana ollut ?Jeetsinns se mokasi, mutta oikeesti hei. Kuka kuvitelli Uzbekistanin vuonna 1991 loikata brittiläiseen parlamentarismiin tai Kirgiisian. Venäläiset oli täysin syypäitä entisten nekkujen kurjuuteen. Halusivat varmistaa että on nukkehallitukset näissä "vapautuneissa" vankiloissa.
- tottakait se Venäjäl
Jokainen suomalainen joka kiävi Neuvostoliitossa huomasi kuinka köyhä ja takaperoinen maa se oli Suomeen verattuna. Ehkä sosialismi sopii niihin kaikkein köyhimpiin maihin. Mutta sellainenhan Venäjä oli tsaarinvallan aikaan.
- puhut potaschkaa !
----Jokainen suomalainen joka kiävi Neuvostoliitossa huomasi kuinka köyhä ja takaperoinen maa se oli Suomeen verattuna. Ehkä sosialismi sopii niihin kaikkein köyhimpiin maihin. Mutta sellainenhan Venäjä oli tsaarinvallan aikaan.----
Et siis näköjään tiedä miten Venäjä oli esim. Suomea paljon köyhempi jo tsaarien vallan aikana eli ei köyhyys tullut sinne vasta kommunismin myötä. Unohdat senkin hirveän tuhon minkä maa kärsi sodassa, tiheimmin asuttu ja teollistunein alue oli melkein että ei juuri kiveä kiven päällä. Sehän tietenkään ei saa vaikuttaa mitään, eihän ?
Päälle lännen kauppasaarto ja pakko varustella uuden hyökkäyksen pelossa. Kuten marsalkka (vai oliko kenu vaan) Le May, joka vaati tiukasti Trumania 1940-luvun lopulla aloittamaan atomipommien mätkimisen N-liittoon ilman mitään varsinaista aihetta. Kyllä neukku aivan varmasti nämä puheet tiesi ja ne saivat aikaan paineita lisätä varustelua. - yks Mokskvitsh
puhut potaschkaa ! kirjoitti:
----Jokainen suomalainen joka kiävi Neuvostoliitossa huomasi kuinka köyhä ja takaperoinen maa se oli Suomeen verattuna. Ehkä sosialismi sopii niihin kaikkein köyhimpiin maihin. Mutta sellainenhan Venäjä oli tsaarinvallan aikaan.----
Et siis näköjään tiedä miten Venäjä oli esim. Suomea paljon köyhempi jo tsaarien vallan aikana eli ei köyhyys tullut sinne vasta kommunismin myötä. Unohdat senkin hirveän tuhon minkä maa kärsi sodassa, tiheimmin asuttu ja teollistunein alue oli melkein että ei juuri kiveä kiven päällä. Sehän tietenkään ei saa vaikuttaa mitään, eihän ?
Päälle lännen kauppasaarto ja pakko varustella uuden hyökkäyksen pelossa. Kuten marsalkka (vai oliko kenu vaan) Le May, joka vaati tiukasti Trumania 1940-luvun lopulla aloittamaan atomipommien mätkimisen N-liittoon ilman mitään varsinaista aihetta. Kyllä neukku aivan varmasti nämä puheet tiesi ja ne saivat aikaan paineita lisätä varustelua.Suomeen verrrattuna. Kun ajattelee että näkee neuvostoviipurissa vain yhden yhden henkilöauton.
- ja kaipuu herää sinn
yks Mokskvitsh kirjoitti:
Suomeen verrrattuna. Kun ajattelee että näkee neuvostoviipurissa vain yhden yhden henkilöauton.
Täällä lännessä NYT kun miljoona autoa ajaa tunnissa ikkunan alta niin ajattelee ja vot Mikä neuvostoviipuri. Daaa dadaa. vain ykshi Moskvitsh koko Viipurissa.
- voi olla juuh
puhut potaschkaa ! kirjoitti:
----Jokainen suomalainen joka kiävi Neuvostoliitossa huomasi kuinka köyhä ja takaperoinen maa se oli Suomeen verattuna. Ehkä sosialismi sopii niihin kaikkein köyhimpiin maihin. Mutta sellainenhan Venäjä oli tsaarinvallan aikaan.----
Et siis näköjään tiedä miten Venäjä oli esim. Suomea paljon köyhempi jo tsaarien vallan aikana eli ei köyhyys tullut sinne vasta kommunismin myötä. Unohdat senkin hirveän tuhon minkä maa kärsi sodassa, tiheimmin asuttu ja teollistunein alue oli melkein että ei juuri kiveä kiven päällä. Sehän tietenkään ei saa vaikuttaa mitään, eihän ?
Päälle lännen kauppasaarto ja pakko varustella uuden hyökkäyksen pelossa. Kuten marsalkka (vai oliko kenu vaan) Le May, joka vaati tiukasti Trumania 1940-luvun lopulla aloittamaan atomipommien mätkimisen N-liittoon ilman mitään varsinaista aihetta. Kyllä neukku aivan varmasti nämä puheet tiesi ja ne saivat aikaan paineita lisätä varustelua.Totuus on kuitenkin se että muut ruokki Neuvosto-Venäjää. Nyt Alekperovit, Usmanovit, Kerimovit ja muut hottentotit ottaa korkojen ja naisten kera takaisin varastetun. Tataari Akhmetov tekee samaa tiukoille piukoille tytteleille Ukrainassa.
- lis hianooo
ja kaipuu herää sinn kirjoitti:
Täällä lännessä NYT kun miljoona autoa ajaa tunnissa ikkunan alta niin ajattelee ja vot Mikä neuvostoviipuri. Daaa dadaa. vain ykshi Moskvitsh koko Viipurissa.
Nykytampereella nykynuoriso päiivittäisi päivittäisiä kauhukokemuksia facebookissa. Nyt se saatana Moskvits on aikeissa kääntyä Tesomalle.
- menee jo äimäks
lis hianooo kirjoitti:
Nykytampereella nykynuoriso päiivittäisi päivittäisiä kauhukokemuksia facebookissa. Nyt se saatana Moskvits on aikeissa kääntyä Tesomalle.
Miialuummin sitä haistelee kymmentä 92-oktaavista Moksvithia kuin yhtä Dieselbemaria. Mutta entäs kun tulee se yhdestoista.
- volunteerina
Lännessä, varsinkaan Suomessa, ei asiaan osata suhtautua viieän analyyttisesti vaan tunteissa on havaittavissa lähinnä uskontoon verrattava kiihko. Mitään hyvää ei kommunismissa saa sanoa olleen vaikka entisajan kansat elivät ja elävät monin paikoin edelleenkin pienissä yhteisöissään hyvinkin kommunismin periaatteitten mukaan ja se toimii. Myöskin Israelin kibbutsit hakkaavat tehokkuudessaan minkä tahansa suomalaisen maataloustilan ja ihmiset ovat erittäin tyytyväisiä. Olen nimittäin nuorena ollut volunteerina eräällä kibbutsilla joten tiedän mistä puhun.
- voihan siitä
Eikai ne britit ole sitä kieltäneet että ei-venäläisten oligarkkien kippaama raha on hyvää. Ilman kommunismiahan joku uzbekki ei olisi Venäjän rikkaimmaksi päässyt. Viidakossa selviytyminen vaati taitoa.
- ei tietenskä
Köyhähän Neuvostoliitto ei ollut. Köyhät on erikseen. Mutta sillain että anna sukkahousu, anna purkka anna kasetti.
- tosi ,kun olikin
Neuvostoliittohan oli vauras nykyiseen suomalaiseen EU-sukupolveen verrattuna.
- höpsisisitää
tosi ,kun olikin kirjoitti:
Neuvostoliittohan oli vauras nykyiseen suomalaiseen EU-sukupolveen verrattuna.
30-luvun Neuvostoliitto oli orjapelto. 70-luvulla kukoisti rappio ja muu roina. Et tiedä taaskaan mitään.
- NL oli surkea
tosi ,kun olikin kirjoitti:
Neuvostoliittohan oli vauras nykyiseen suomalaiseen EU-sukupolveen verrattuna.
kansanvankila ja piikkilankaparatiisi. Se oli kaukana köyhimpienkin länsimaiden myös Suomen takana. Meillä oli työttömyyskorvaus suurempi kuin NL:n ammattityöläisen palkka.
Tänään Suomi on eräs maailman vauraimpia maita. Missä NL mahtaa olla? - mahdollisuksien chea
NL oli surkea kirjoitti:
kansanvankila ja piikkilankaparatiisi. Se oli kaukana köyhimpienkin länsimaiden myös Suomen takana. Meillä oli työttömyyskorvaus suurempi kuin NL:n ammattityöläisen palkka.
Tänään Suomi on eräs maailman vauraimpia maita. Missä NL mahtaa olla?Voidaan ajatella miten nämä kaukasialaiset ja uzbekit sekä hottentotit olisivat pärjänneet ilman nekkuaikaa. Armenialaisethan tapettiin turkkilaisten toimesta sukupuuttoon. Nyt on armenialaisia miljardöörejä kuten Samvel Karapetyan. Saahan sitä Irinalta ilman rahaakin, mutta parempi pelata varman päälle jos on "tsusha" tai "churki" Kaukasiasta. Siinä ei paljoa ämmä mäkätä jos esimerkiksi georgialainen Alexander Dzhaparidze lyö kymmenen milliä pöytään ja vaatii pyrstöä.
- korjaus
NL oli surkea kirjoitti:
kansanvankila ja piikkilankaparatiisi. Se oli kaukana köyhimpienkin länsimaiden myös Suomen takana. Meillä oli työttömyyskorvaus suurempi kuin NL:n ammattityöläisen palkka.
Tänään Suomi on eräs maailman vauraimpia maita. Missä NL mahtaa olla?Siis tapettiin melkein sukupuuttoon.
- jumakauta rotkemiehe
NL oli surkea kirjoitti:
kansanvankila ja piikkilankaparatiisi. Se oli kaukana köyhimpienkin länsimaiden myös Suomen takana. Meillä oli työttömyyskorvaus suurempi kuin NL:n ammattityöläisen palkka.
Tänään Suomi on eräs maailman vauraimpia maita. Missä NL mahtaa olla?Sana levis. Yhrellä mossejätkällä oli 60-vittuluvun Moskvitsh scandinavia. Oli kuulemma käynyt vähä rotkejätkien muijiile hymyilemäs. Mutaskuin rautkanget esille ja perkules. Tasaiseksi ne sen levitti. Mossen Mäkin 5-vuotia sain vielä yhden ikkunaveivin ihmekyllä veivattua irti. Miten ihmeessä
- saakeliskunhah
jumakauta rotkemiehe kirjoitti:
Sana levis. Yhrellä mossejätkällä oli 60-vittuluvun Moskvitsh scandinavia. Oli kuulemma käynyt vähä rotkejätkien muijiile hymyilemäs. Mutaskuin rautkanget esille ja perkules. Tasaiseksi ne sen levitti. Mossen Mäkin 5-vuotia sain vielä yhden ikkunaveivin ihmekyllä veivattua irti. Miten ihmeessä
Viä 70-luvulla muijat oli muijii. Äijät äijii ja rotkemiähet rotkemiähii.
- kauhee lapsuus
saakeliskunhah kirjoitti:
Viä 70-luvulla muijat oli muijii. Äijät äijii ja rotkemiähet rotkemiähii.
ianakaan enää ole tulleet vastaan. Sinnehän niitä ajautui. Meinaan Hervantaan. en havaiinut mitään. Kuolema luultava
- Finis sovieticus
tosi ,kun olikin kirjoitti:
Neuvostoliittohan oli vauras nykyiseen suomalaiseen EU-sukupolveen verrattuna.
"Neuvostoliittohan oli vauras nykyiseen suomalaiseen EU-sukupolveen verrattuna. "
Hauska väite? Missä suhteessa? Ei se aikoinaan kovin vauraalle näyttänyt:-)
- Gorba-Gorba
Muistan, että silloin 1991 olin hyvin iloinen. Mutta nyt ajattelen että homma piti hoitaa vähän hienovaraisemmin. Siltä näyttää että tämä järjestelmän muutos toi uhreja saman verran kun Stalin.
- Oi Josef
"Siltä näyttää että tämä järjestelmän muutos toi uhreja saman verran kun Stalin. "
Niinpä. Itä-Euroopassa ja Neuvostoliiton sisällä satoja tuhaansia 'uhria' vapautui tavalliseen elämänmenoon ja oppi sen, että appelsiineja ja vessapaperia voi oikeasti saada kaupasta vain noutamalla. Uhrit kiittää:-) - Gorba-Gorba
Oi Josef kirjoitti:
"Siltä näyttää että tämä järjestelmän muutos toi uhreja saman verran kun Stalin. "
Niinpä. Itä-Euroopassa ja Neuvostoliiton sisällä satoja tuhaansia 'uhria' vapautui tavalliseen elämänmenoon ja oppi sen, että appelsiineja ja vessapaperia voi oikeasti saada kaupasta vain noutamalla. Uhrit kiittää:-)Tutkijat sanoo että NL romahdus maksoi 6-18 mil kuolemaa. Vain Venäjällä.
Alkoholismi, järjestäytynyt rikollisuus, huumeet, AIDS, terveydenhuollon romahdus, sodat, pakolaiset.
Miesten eliniänodote oli 58v. Kalliit ne apelsiinit oli. Ja vessapaperi.
Virolaisetkin olisi mielummin asuneet omalla maalla, eikä halpana työvoimana Suomessa. Kuka on heitä ajanut Virosta? Ja miten se on parempi pakottaako lähtemään Stalin tai markkinavoimat? - Oi Josef
Gorba-Gorba kirjoitti:
Tutkijat sanoo että NL romahdus maksoi 6-18 mil kuolemaa. Vain Venäjällä.
Alkoholismi, järjestäytynyt rikollisuus, huumeet, AIDS, terveydenhuollon romahdus, sodat, pakolaiset.
Miesten eliniänodote oli 58v. Kalliit ne apelsiinit oli. Ja vessapaperi.
Virolaisetkin olisi mielummin asuneet omalla maalla, eikä halpana työvoimana Suomessa. Kuka on heitä ajanut Virosta? Ja miten se on parempi pakottaako lähtemään Stalin tai markkinavoimat?"Tutkijat sanoo että NL romahdus maksoi 6-18 mil kuolemaa. Vain Venäjällä.
Alkoholismi, järjestäytynyt rikollisuus, huumeet, AIDS, terveydenhuollon romahdus, sodat, pakolaiset.
Miesten eliniänodote oli 58v. Kalliit ne apelsiinit oli. Ja vessapaperi."
Se on venäläisten ikioma pulma. Mitäs piti mestaroida satojen miljoonien muiden maiden kansojen elämää epäonnistuneella järjestelmällä, joka ei kelvannut edes heille itselleen lopulta!
"Virolaisetkin olisi mielummin asuneet omalla maalla, eikä halpana työvoimana Suomessa. Kuka on heitä ajanut Virosta? Ja miten se on parempi pakottaako lähtemään Stalin tai markkinavoimat"
Sinun lienee vaikeata uskoa, mutta kyllä jokunen virolainen asuu ja tekee työtä myös omassa maassaan! Ilmeisesti sinua nyppii se asia, että voi matkustaa sinne, missä työpanoksesta maksetaan eniten? Sen lisäarvon suhteen Neuvostoliitto ei ollut ainakaan sellainen maa! Työläisen piti palkastaan kustantaa ylisuuri puoluekoneisto, armeija, poliisi ja rajavartiosto. Ei siitä juuri paljoa käteen jäänyt! - samedin mahdolis
Gorba-Gorba kirjoitti:
Tutkijat sanoo että NL romahdus maksoi 6-18 mil kuolemaa. Vain Venäjällä.
Alkoholismi, järjestäytynyt rikollisuus, huumeet, AIDS, terveydenhuollon romahdus, sodat, pakolaiset.
Miesten eliniänodote oli 58v. Kalliit ne apelsiinit oli. Ja vessapaperi.
Virolaisetkin olisi mielummin asuneet omalla maalla, eikä halpana työvoimana Suomessa. Kuka on heitä ajanut Virosta? Ja miten se on parempi pakottaako lähtemään Stalin tai markkinavoimat?Olisihan ne asuneet ilman ulkomaalaisten ja oligarkkien ryöstöä. Ongelmana katsos kun oli se venäläistäminen ja takapajuisuus. Olihan se hienoa miten purjehdus järjestettiin siellä vaikka ei edes ne saastaset kapitalistit jenkeissä Vainoa katsoneet pähkinä Carterin ollessa vallassa. Ehkä se ois toiminu jos baltteja ei oltaisi pakotettu osallistumaan Afganistanin sotaan, lisätty vapauksia ja hidastettu rajua venäläistämistä. Lisäksi ei ne asunnotkaan siellä hääppöisessä kunnossa olleet. Meni virkamiehille ja muille hotten hommeleille kansalle tarkoitetut resurssit.
- dirmod sammody
Oi Josef kirjoitti:
"Tutkijat sanoo että NL romahdus maksoi 6-18 mil kuolemaa. Vain Venäjällä.
Alkoholismi, järjestäytynyt rikollisuus, huumeet, AIDS, terveydenhuollon romahdus, sodat, pakolaiset.
Miesten eliniänodote oli 58v. Kalliit ne apelsiinit oli. Ja vessapaperi."
Se on venäläisten ikioma pulma. Mitäs piti mestaroida satojen miljoonien muiden maiden kansojen elämää epäonnistuneella järjestelmällä, joka ei kelvannut edes heille itselleen lopulta!
"Virolaisetkin olisi mielummin asuneet omalla maalla, eikä halpana työvoimana Suomessa. Kuka on heitä ajanut Virosta? Ja miten se on parempi pakottaako lähtemään Stalin tai markkinavoimat"
Sinun lienee vaikeata uskoa, mutta kyllä jokunen virolainen asuu ja tekee työtä myös omassa maassaan! Ilmeisesti sinua nyppii se asia, että voi matkustaa sinne, missä työpanoksesta maksetaan eniten? Sen lisäarvon suhteen Neuvostoliitto ei ollut ainakaan sellainen maa! Työläisen piti palkastaan kustantaa ylisuuri puoluekoneisto, armeija, poliisi ja rajavartiosto. Ei siitä juuri paljoa käteen jäänyt!Sehän se ongelma juuri olikin. Baltit on ahkeraa porukkaa. Kyllästyivät elättämään haisevien laiskoijen harhampaisten ukrainalaisten ja valkovenäläisten "toverien" elinkaaren. Läskien limusiini elämäntyylliä eivät halunneet kustantaa. Nyt ne jotka ei jo työnnä nurmea itkee Minskissä ja Kiovassa "vanhojen hyvien aikojen" perään. Ne baltit jotka riisti kansaa on ajettu Moskovaan.
- kuka teki ja mitä
Mitä helvetin hienovaraisuutta nämä kaipasi. Kaukasiassa oli menossa entiset kommarit Sverdnahzesta Aliyeviin herkuttelemaan kansan varoilla jopa Pariisiin asti. Kerimov ja muut turkit keski-aasian öbzensotsissa oli kommukoita myös. Baltiassa homma ei mennyt ihan näin. Oli suuri määrä iivanoita siellä. Jugoslaavit rähisi keskenään ja albojen kanssa. Bulgaria köyhtyi ja Romania tappoi oman pomansa. Puola oli sulaa vahaa ku Ohm mittari Lechin kädessä. En sano, että Ahon Esko olisi hoitanut asiat paremmin. Kyllä silti AINA mieluummin Viinanen ku Tsubais tai Sachs.
- kyllä se oli melkos
Oi Josef kirjoitti:
"Siltä näyttää että tämä järjestelmän muutos toi uhreja saman verran kun Stalin. "
Niinpä. Itä-Euroopassa ja Neuvostoliiton sisällä satoja tuhaansia 'uhria' vapautui tavalliseen elämänmenoon ja oppi sen, että appelsiineja ja vessapaperia voi oikeasti saada kaupasta vain noutamalla. Uhrit kiittää:-)Vapautta. Siellä sa "Mikko-poikakin" käydä hakemassa Odessasta asti näitä "vapautuneita" äitykän pirttiin pilkkahintaan.
- Finis sovieticus
samedin mahdolis kirjoitti:
Olisihan ne asuneet ilman ulkomaalaisten ja oligarkkien ryöstöä. Ongelmana katsos kun oli se venäläistäminen ja takapajuisuus. Olihan se hienoa miten purjehdus järjestettiin siellä vaikka ei edes ne saastaset kapitalistit jenkeissä Vainoa katsoneet pähkinä Carterin ollessa vallassa. Ehkä se ois toiminu jos baltteja ei oltaisi pakotettu osallistumaan Afganistanin sotaan, lisätty vapauksia ja hidastettu rajua venäläistämistä. Lisäksi ei ne asunnotkaan siellä hääppöisessä kunnossa olleet. Meni virkamiehille ja muille hotten hommeleille kansalle tarkoitetut resurssit.
"Ehkä se ois toiminu jos baltteja ei oltaisi pakotettu osallistumaan..."
Miksi sen pitäisi edes toimia? Kyllä kansat pärjäävät omissa maissaan ilman ulkopuolisia isäntiä. - Finis sovieticus
dirmod sammody kirjoitti:
Sehän se ongelma juuri olikin. Baltit on ahkeraa porukkaa. Kyllästyivät elättämään haisevien laiskoijen harhampaisten ukrainalaisten ja valkovenäläisten "toverien" elinkaaren. Läskien limusiini elämäntyylliä eivät halunneet kustantaa. Nyt ne jotka ei jo työnnä nurmea itkee Minskissä ja Kiovassa "vanhojen hyvien aikojen" perään. Ne baltit jotka riisti kansaa on ajettu Moskovaan.
"Ne baltit jotka riisti kansaa on ajettu Moskovaan."
Siellä asuu tämä entinen kuvernööri 'Karl Vaino' (mainio nimi) eli Viron venäläistäjä ja johtaja, joka ei itse juuri viron kieltä osannut. - montako haluut?
Finis sovieticus kirjoitti:
"Ehkä se ois toiminu jos baltteja ei oltaisi pakotettu osallistumaan..."
Miksi sen pitäisi edes toimia? Kyllä kansat pärjäävät omissa maissaan ilman ulkopuolisia isäntiä.----Kyllä kansat pärjäävät omissa maissaan ilman ulkopuolisia isäntiä. ----
Missä raja vai pitäisikö joka kansalla olla oma valtio? Kansoja lasketaan olevan ainakin 3000 että niinkö monta valtiota, häh? - Gorba-Gorba
Oi Josef kirjoitti:
"Tutkijat sanoo että NL romahdus maksoi 6-18 mil kuolemaa. Vain Venäjällä.
Alkoholismi, järjestäytynyt rikollisuus, huumeet, AIDS, terveydenhuollon romahdus, sodat, pakolaiset.
Miesten eliniänodote oli 58v. Kalliit ne apelsiinit oli. Ja vessapaperi."
Se on venäläisten ikioma pulma. Mitäs piti mestaroida satojen miljoonien muiden maiden kansojen elämää epäonnistuneella järjestelmällä, joka ei kelvannut edes heille itselleen lopulta!
"Virolaisetkin olisi mielummin asuneet omalla maalla, eikä halpana työvoimana Suomessa. Kuka on heitä ajanut Virosta? Ja miten se on parempi pakottaako lähtemään Stalin tai markkinavoimat"
Sinun lienee vaikeata uskoa, mutta kyllä jokunen virolainen asuu ja tekee työtä myös omassa maassaan! Ilmeisesti sinua nyppii se asia, että voi matkustaa sinne, missä työpanoksesta maksetaan eniten? Sen lisäarvon suhteen Neuvostoliitto ei ollut ainakaan sellainen maa! Työläisen piti palkastaan kustantaa ylisuuri puoluekoneisto, armeija, poliisi ja rajavartiosto. Ei siitä juuri paljoa käteen jäänyt!Se on venäläisten ikioma pulma. Mitäs piti mestaroida satojen miljoonien muiden maiden kansojen elämää epäonnistuneella järjestelmällä, joka ei kelvannut edes heille itselleen lopulta!
Elikä "Hävinyt itkeeköön".
"satojen miljoonien muiden maiden kansojen elämää " saa mestaroida kylmän sodan voittaja.
Ilmeisesti sinua nyppii se asia, että voi matkustaa sinne, missä työpanoksesta maksetaan eniten?
Ei, minua nyppii se asia, että on PAKKO matkustaa sinne, missä työpanoksesta maksetaan. - Finis sovieticus
montako haluut? kirjoitti:
----Kyllä kansat pärjäävät omissa maissaan ilman ulkopuolisia isäntiä. ----
Missä raja vai pitäisikö joka kansalla olla oma valtio? Kansoja lasketaan olevan ainakin 3000 että niinkö monta valtiota, häh?"Missä raja vai pitäisikö joka kansalla olla oma valtio? Kansoja lasketaan olevan ainakin 3000 että niinkö monta valtiota, häh?"
Enpä osaa sanoa rajaa muuta kuin Baltian maiden kohdalla se raja ainakin oli. Maat prjäävät aivan mainiosti itsenäisinä. Häh:-) - Finis sovieticus
Gorba-Gorba kirjoitti:
Se on venäläisten ikioma pulma. Mitäs piti mestaroida satojen miljoonien muiden maiden kansojen elämää epäonnistuneella järjestelmällä, joka ei kelvannut edes heille itselleen lopulta!
Elikä "Hävinyt itkeeköön".
"satojen miljoonien muiden maiden kansojen elämää " saa mestaroida kylmän sodan voittaja.
Ilmeisesti sinua nyppii se asia, että voi matkustaa sinne, missä työpanoksesta maksetaan eniten?
Ei, minua nyppii se asia, että on PAKKO matkustaa sinne, missä työpanoksesta maksetaan."Ei, minua nyppii se asia, että on PAKKO matkustaa sinne, missä työpanoksesta maksetaan. "
Mikä ihmeen 'pakko'? Onhan aina vaihtoehto jäädä kotikonnuille. Jotkut maat vain pystyvät luomaan enemmän työpaikkoja kuin toiset. - Gorba-Gorba
Finis sovieticus kirjoitti:
"Ei, minua nyppii se asia, että on PAKKO matkustaa sinne, missä työpanoksesta maksetaan. "
Mikä ihmeen 'pakko'? Onhan aina vaihtoehto jäädä kotikonnuille. Jotkut maat vain pystyvät luomaan enemmän työpaikkoja kuin toiset.Onhan aina vaihtoehto jäädä kotikonnuille.
On se:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11121054
Työttömyysturva 65 euroa kk. Jäädä kotikonnuille ja elää varastamalla.
Jotkut maat vain pystyvät luomaan enemmän työpaikkoja kuin toiset.
Tämäkin totta. Suomessa on 7% työttömyys.
Viro on kaikista Baltian maista onnistunein.
Hassu kuva:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Population-of-Latvia.PNG - Finis sovieticus
Gorba-Gorba kirjoitti:
Onhan aina vaihtoehto jäädä kotikonnuille.
On se:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11121054
Työttömyysturva 65 euroa kk. Jäädä kotikonnuille ja elää varastamalla.
Jotkut maat vain pystyvät luomaan enemmän työpaikkoja kuin toiset.
Tämäkin totta. Suomessa on 7% työttömyys.
Viro on kaikista Baltian maista onnistunein.
Hassu kuva:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Population-of-Latvia.PNGPuhutko nyt Suomesta vai Baltiasta? Miksi Suomi on vastuussa Baltian maiden työttömyysturvasta? Paljonko se on Venäjällä eli entisessä emämaassa?
"Työttömyysturva 65 euroa kk. Jäädä kotikonnuille ja elää varastamalla."
Ei Suomessakaan kukaan tule kotiin töitä tarjoamaan syrjäseuduilla. Kyllä työtä pitää olla valmis etsimään.
"Tämäkin totta. Suomessa on 7% työttömyys."
Niin on. Suomen palkkatasolla ei kaikkia voida työllistää. Siirryitkin nyt Suomeen?
" Hassu kuva:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Population-of-Latvia.PNG"
Joka on skaalauksella saatu hassuksi. Siksi toiseksi: mikä siinä sinua nyppii? Monessa länsimaassa syntyvyys on pienempi kuin kuolleisuus. Ja Venäjälläkin on väkiluku painunut alle 140 miljoonan. Siirryit sitten lopuksi Latviaan. Osaatko päättää, että mistä maasta oikein puhut? - Gorba-Gorba
Finis sovieticus kirjoitti:
Puhutko nyt Suomesta vai Baltiasta? Miksi Suomi on vastuussa Baltian maiden työttömyysturvasta? Paljonko se on Venäjällä eli entisessä emämaassa?
"Työttömyysturva 65 euroa kk. Jäädä kotikonnuille ja elää varastamalla."
Ei Suomessakaan kukaan tule kotiin töitä tarjoamaan syrjäseuduilla. Kyllä työtä pitää olla valmis etsimään.
"Tämäkin totta. Suomessa on 7% työttömyys."
Niin on. Suomen palkkatasolla ei kaikkia voida työllistää. Siirryitkin nyt Suomeen?
" Hassu kuva:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Population-of-Latvia.PNG"
Joka on skaalauksella saatu hassuksi. Siksi toiseksi: mikä siinä sinua nyppii? Monessa länsimaassa syntyvyys on pienempi kuin kuolleisuus. Ja Venäjälläkin on väkiluku painunut alle 140 miljoonan. Siirryit sitten lopuksi Latviaan. Osaatko päättää, että mistä maasta oikein puhut?Nyppii minua se, että vaikka kuinka tyhmä ja tehoton on kommunistinen järjestelmä, niin se uusi järjestelmä on vielä huonompi. Ja se koskee kaikkia ex-NL maita. Ja jos homma on niin, se kommunismin romahdus olikin paha asia.
- Finis sovieticus
Gorba-Gorba kirjoitti:
Nyppii minua se, että vaikka kuinka tyhmä ja tehoton on kommunistinen järjestelmä, niin se uusi järjestelmä on vielä huonompi. Ja se koskee kaikkia ex-NL maita. Ja jos homma on niin, se kommunismin romahdus olikin paha asia.
"Nyppii minua se, että vaikka kuinka tyhmä ja tehoton on kommunistinen järjestelmä, niin se uusi järjestelmä on vielä huonompi."
Kunhan nyt ensin selvität, että millä perusteella huonompi? Mitä käytät kriteerinä? Työllisyyttä? Matkustusvapautta? Mielipidevapautta?
"Ja se koskee kaikkia ex-NL maita. Ja jos homma on niin, se kommunismin romahdus olikin paha asia."
Kovin monti sen järjestemän osana elänyt ei taida jakaa näkemystäsi?
- alkaa taas löytyy
Nii turistien reiteille Paitsi Leninin kuvat oli appelsiineja kärrätty. Meillä Neuvostoliitossa on näitä appelssiineja. Hassuu mutta ei köyhää. Köyhyyttä on ihan jossain muualla. Eli tänpänänä Suomessakin löytyy. Kun kaupunkilairalla kakshuonetta ja saatana keittokomero maksaa sen 200 000 Euroon nivota.
- Oi Josef
"Kun kaupunkilairalla kakshuonetta ja ******* keittokomero maksaa sen 200 000 Euroon nivota. "
Ota ensin vuokralle ja osta vasta sitten. Eikä ostaa ole pakko ollenkaan. Vain Suomessa niin tehdään, - ja mitähän tuo
Vastaava maksaa Moskovassa. Vuokrakin on 40 000 euroa parhaimmissa asunnoissa. Ei ei sellasella hinnalla köyhä iivana paljoa porskuttele. Rikas putingarki ainoastaan.
- huumoria?
Hassu ilmiö todella. Eli siä siis todellakin oli turistien reiteille perustettu ja kärrätty appelssiineja. Leninin kuvien viereen.
- outoo
Kyllä ei mikään vitsi.
- hyvä oli
Kommunismin romahdus oli tietysti hyvä asia, ei siinä ole "kahta vaihtoehtoa".
Se että asiat on siellä nytkin persiilleen on toinen juttu.
Katulapset on Putinin ongelma. Ei ne lapset siitä johdu että kommunismi romahti, vaan siitä, että systeemi on yhä sanonko mistä.
Eivät edes kunnon vaaleja pysty viemään kunnialla läpi. Kaipa se kukin kansa ansaitsee omat johtajansa.
(katulapset on pikku ongelma gulagiin verrattuna) - wanhanaikaista
Kuka näistä nuori kuka vanha on. Naiset nuoret tavallaan ketkä pukeutui kuin isomummi oli omituisella tavalla kivannäköisiä. Jollain omituisela tavalla viehättäviä.
- ei huono oikeesti
Neuvostoliitto oli hyvä maa mutta täysin erilainen maa.
- Naisten jalassa
Huopatossut aika seksikkäitä.
- miten kullalkin
Kehitysmaille se oli varmasti lähes kuolettava isku. Meille se oli taloudellisesti raskasta. Itäsaksalaisilla oli länsi helpottamassa synnytyskipuja. Ei kaikki teutoonit muurin kummallakaan puolella edes halunneet yhdistymistä.
- Naakanketale
-----Nyt on käytännössä kaikissa entisissä kommunistisissa valtioissa parinkymmenen prosentin työttömyys. -----
Kreikassa ja Espanjassa on n. 26 % työttömyys. Ovatko nekin entisiä kommunistimaita vaiko nykyisiä euromaita? Ainakin se hyvä puoli oli kommunismissa, että meni asiat miten meni niin eivät ne vaatineet Suomelta miljardien apupaketteja. Rahamme saimme pitää ihan itse.
Ehkä jos Kreikka, Portugali ja muutama muu maa olisivat nyt kommarimaita niin ne pärjäisivät omillaan.- komun lapsi vm. -58
Nyt asuu Venäjällä satoja tuhansia katulapsia viemäreissä, komujen aikaan ei heitä ollut. Kaikilla oli koti, vaikka köyhäkin, mutta koti kuitenkin. Miettikää itse onko hyvä vai paha.
- ei niiden tarvinnut
Venäjä on saanut Suomelta 90-luvulta lähtien 20 miljoonaa euroa kehitysapua. Suomi on kustantanut myös paskanpuhdistamot ja kaikki muut yhteiset menoerät. Tallink saa varustamotukea Suomen valtiolta 75 miljoonan euron edestä joka vuosi. Tuollahan sitä työllistyykin muutama entinen kommari.
- missä muistak joku
komun lapsi vm. -58 kirjoitti:
Nyt asuu Venäjällä satoja tuhansia katulapsia viemäreissä, komujen aikaan ei heitä ollut. Kaikilla oli koti, vaikka köyhäkin, mutta koti kuitenkin. Miettikää itse onko hyvä vai paha.
Ei niin. Ne oli Komsomolin ja muiden järjestöjen lastenkodeissa raiskattavana.
- polaka
ei niiden tarvinnut kirjoitti:
Venäjä on saanut Suomelta 90-luvulta lähtien 20 miljoonaa euroa kehitysapua. Suomi on kustantanut myös paskanpuhdistamot ja kaikki muut yhteiset menoerät. Tallink saa varustamotukea Suomen valtiolta 75 miljoonan euron edestä joka vuosi. Tuollahan sitä työllistyykin muutama entinen kommari.
Slovenialta me saatiin palkaksi pyrstöä ja ostajan kuitin. Puolalaisilta samoten. Kyllä sitä ex-kommari maissa voi vielä asioida.
- Turha toivo, ketale
"Ehkä jos Kreikka, Portugali ja muutama muu maa olisivat nyt kommarimaita niin ne pärjäisivät omillaan."
Mistähän mahtaa johtua, etteivät ole? Heikko kyky piikkilangan valmistukseen? - alko jo vähä säälitt
Turha toivo, ketale kirjoitti:
"Ehkä jos Kreikka, Portugali ja muutama muu maa olisivat nyt kommarimaita niin ne pärjäisivät omillaan."
Mistähän mahtaa johtua, etteivät ole? Heikko kyky piikkilangan valmistukseen?Isoja Leninin kuvia. Ja aina niiden lähellä pieniä kauppoja ja niitä appelsiineja. Turistit meillä on täällä appelsiinejakin. Nuoria naisia huopatossuissa.
- buaaah hoooo
missä muistak joku kirjoitti:
Ei niin. Ne oli Komsomolin ja muiden järjestöjen lastenkodeissa raiskattavana.
Eipä kykene näämmä pässinpää asialliseen keskusteluun kun tulee eteen liian vaikea kotitehtävä.
- koti kultainen
komun lapsi vm. -58 kirjoitti:
Nyt asuu Venäjällä satoja tuhansia katulapsia viemäreissä, komujen aikaan ei heitä ollut. Kaikilla oli koti, vaikka köyhäkin, mutta koti kuitenkin. Miettikää itse onko hyvä vai paha.
" Kaikilla oli koti, vaikka köyhäkin, mutta koti kuitenkin"
Kaikilla oli neuvostoaikaan koti, toimeentulo ja työpaikka. Ja itseasiassa kyseessä ei ollut edes köyhä koti, vaan oikein hyvä! Neuvostoliiton yleinen elintaso kun oli monin paikoin parempi kuin esim. Etelä-Euroopan köyhillä seuduilla ja aivan eri luokkaa kuin kehitysmaissa. Köyhyydestä ei siellä ollut riesaa, toisin kuin USA:ssa missä iso osa väestöä riutui hirveissä oloissa suurkaupunkien ghetoissa vailla toimeentuloa ja koulutusta ja mahdollisuutta parempaan elämään.
Miettikääpä näitä faktoja, te kommunismifoobikot! - Miksi kansa
koti kultainen kirjoitti:
" Kaikilla oli koti, vaikka köyhäkin, mutta koti kuitenkin"
Kaikilla oli neuvostoaikaan koti, toimeentulo ja työpaikka. Ja itseasiassa kyseessä ei ollut edes köyhä koti, vaan oikein hyvä! Neuvostoliiton yleinen elintaso kun oli monin paikoin parempi kuin esim. Etelä-Euroopan köyhillä seuduilla ja aivan eri luokkaa kuin kehitysmaissa. Köyhyydestä ei siellä ollut riesaa, toisin kuin USA:ssa missä iso osa väestöä riutui hirveissä oloissa suurkaupunkien ghetoissa vailla toimeentuloa ja koulutusta ja mahdollisuutta parempaan elämään.
Miettikääpä näitä faktoja, te kommunismifoobikot!sitten tuhosi neuvostojärjestelmän, jos se oli niin hyvä?
Elintaso oli kaukana länsimaista, asuntokurjuus valtava, palkat pienet, ei ihmisoikeuksia. Työpaikoille mentiin vain varastamaan. Ympäristötuhot olivat kaameat.
On ihan OK, että joku typerys vieläkin uskoo neuvostopropagandaan. - ei kansa
Miksi kansa kirjoitti:
sitten tuhosi neuvostojärjestelmän, jos se oli niin hyvä?
Elintaso oli kaukana länsimaista, asuntokurjuus valtava, palkat pienet, ei ihmisoikeuksia. Työpaikoille mentiin vain varastamaan. Ympäristötuhot olivat kaameat.
On ihan OK, että joku typerys vieläkin uskoo neuvostopropagandaan.neuvostojärjestelmän tuhosi sotilalinen paine ja länsipropaganda.
Kansanäänestyksessä kaikki paitsi Baltian maat äänesti NL säilymisestä.
http://en.wikipedia.org/wiki/Soviet_Union_referendum,_1991
Kansa ei tuhonut NL - mene pois
Miksi kansa kirjoitti:
sitten tuhosi neuvostojärjestelmän, jos se oli niin hyvä?
Elintaso oli kaukana länsimaista, asuntokurjuus valtava, palkat pienet, ei ihmisoikeuksia. Työpaikoille mentiin vain varastamaan. Ympäristötuhot olivat kaameat.
On ihan OK, että joku typerys vieläkin uskoo neuvostopropagandaan.Älä viitsi nolata itseäsi yhtään enempää. Edistyksellisessä Neuvostoliitossa oli hyvät ja huonot puolet, ja joiltain osin se pärjäsi oikein mainiosti vertailussa vanhoillisten länsimaiden kanssa, kuten alla näkyy:
"Elintaso oli kaukana länsimaista,"
Neuvostoliiton elintaso ei paljoa hävinnyt esim. Etelä-Euroopan, eli länsimaiden joillekin alueille. Neuvostoliiton elintaso oli joiltain osin jopa selvästi parempi, kuin USA:n, eli länsimaan, valtavien suurkaupunkighettojen.
"asuntokurjuus valtava"
Neuvostoliitossa jokaisella oli asunto ja varsin kohtuuhyvä sellainen. Länsimaissa oli suuria asunnottomien joukkoja, jotka joutuivat kerjäämään elantonsa ja elämään roskiksissa ja siltojen alla. Länsimaissa, etenkin USA:ssa, suuri osa ihmisistä eleli viheliäisissä loukouissa suurkaupunkien ghetoissa, joissa olot olivat monin kerroin huonommat kuin Neuvostoliitossa. Katso vaikka New Yorkia 70-luvulla, niin näet millainen paratiisi se oli...
"palkat pienet"
Neuvostoliitossa sentään maksettiin kaikille palkkaa. Neuvostoliitossa kansalla oli rahaa, mutta silloin tällöin ongelmaksi muodostui lähinnä se ettei ollut mitään ostettavaa. Länsimaissa oli hirvittivät määrät työttömiä, joille ei maksettu palkkaa. Heillä ei olisi ollut edes mahdollisuutta ostaa, vaan joutuivat varastamaan tai kerjuulle. Kumpi parempi?
" ei ihmisoikeuksia"
Neuvostoliitossa ei syrjitty ihmisiä yhteiskuntaluokan, sukupuolen tai etnisyyden perusteella. Naiset ja miehet olivat siellä tasa-arvoisia. Länsimaissa rasismi kukki ja jopa rotuerottelua tapahtui vapauden kehdossa USA:ssa. Naisrauhaa ei monissa länsimaissa tunnettu, vaan sovinismi ja seksismi erottaa sukupuolia vieläkin.
"Työpaikoille mentiin vain varastamaan"
Työpaikoille mentiin tekemään myös töitä. Samaa menoa on lännesskin: jotkut sluibaa ja varastelee mutta pääosa tekee tunnollisesti työnsä. Neuvostoliitossa tämä oli myös mukavampaa, koska lomia oli enemmän, työajat kohtuulliset eikä kapitalistiriistäjä huohottanut pörssikurssit kädessä kokoajan niskassa YT-neuvotteluineen.
Ei NL ollut todellakaan niin huono paikka, kuin hakaristikerhon isot pojat ovat sitä sinulle väittäneet. - Finis sovieticus
mene pois kirjoitti:
Älä viitsi nolata itseäsi yhtään enempää. Edistyksellisessä Neuvostoliitossa oli hyvät ja huonot puolet, ja joiltain osin se pärjäsi oikein mainiosti vertailussa vanhoillisten länsimaiden kanssa, kuten alla näkyy:
"Elintaso oli kaukana länsimaista,"
Neuvostoliiton elintaso ei paljoa hävinnyt esim. Etelä-Euroopan, eli länsimaiden joillekin alueille. Neuvostoliiton elintaso oli joiltain osin jopa selvästi parempi, kuin USA:n, eli länsimaan, valtavien suurkaupunkighettojen.
"asuntokurjuus valtava"
Neuvostoliitossa jokaisella oli asunto ja varsin kohtuuhyvä sellainen. Länsimaissa oli suuria asunnottomien joukkoja, jotka joutuivat kerjäämään elantonsa ja elämään roskiksissa ja siltojen alla. Länsimaissa, etenkin USA:ssa, suuri osa ihmisistä eleli viheliäisissä loukouissa suurkaupunkien ghetoissa, joissa olot olivat monin kerroin huonommat kuin Neuvostoliitossa. Katso vaikka New Yorkia 70-luvulla, niin näet millainen paratiisi se oli...
"palkat pienet"
Neuvostoliitossa sentään maksettiin kaikille palkkaa. Neuvostoliitossa kansalla oli rahaa, mutta silloin tällöin ongelmaksi muodostui lähinnä se ettei ollut mitään ostettavaa. Länsimaissa oli hirvittivät määrät työttömiä, joille ei maksettu palkkaa. Heillä ei olisi ollut edes mahdollisuutta ostaa, vaan joutuivat varastamaan tai kerjuulle. Kumpi parempi?
" ei ihmisoikeuksia"
Neuvostoliitossa ei syrjitty ihmisiä yhteiskuntaluokan, sukupuolen tai etnisyyden perusteella. Naiset ja miehet olivat siellä tasa-arvoisia. Länsimaissa rasismi kukki ja jopa rotuerottelua tapahtui vapauden kehdossa USA:ssa. Naisrauhaa ei monissa länsimaissa tunnettu, vaan sovinismi ja seksismi erottaa sukupuolia vieläkin.
"Työpaikoille mentiin vain varastamaan"
Työpaikoille mentiin tekemään myös töitä. Samaa menoa on lännesskin: jotkut sluibaa ja varastelee mutta pääosa tekee tunnollisesti työnsä. Neuvostoliitossa tämä oli myös mukavampaa, koska lomia oli enemmän, työajat kohtuulliset eikä kapitalistiriistäjä huohottanut pörssikurssit kädessä kokoajan niskassa YT-neuvotteluineen.
Ei NL ollut todellakaan niin huono paikka, kuin hakaristikerhon isot pojat ovat sitä sinulle väittäneet."Neuvostoliiton elintaso ei paljoa hävinnyt esim. Etelä-Euroopan, eli länsimaiden joillekin alueille."
Riippuu siitä, että kuinka pitkälle etelään matkaat? Silmämääräisesti näytti kyllä siltä, että ei Eurooppakaan riittänyt vaan piti matkata Afrikkaan asti löytääkseen tarpeeksi matalan elintason.
"Neuvostoliitossa jokaisella oli asunto ja varsin kohtuuhyvä sellainen."
Melkoinen vale. Kaupungeissa asuttiin yleisesti kommunalkoissa, joissa keittiö ja kph olivat yhteisiä ja perheillä oli yksi huone käytössä. Asduntojen laatu oli pöyristyttävä. Myös uusissa asunnoissa.
"Neuvostoliitossa sentään maksettiin kaikille palkkaa. Neuvostoliitossa kansalla oli rahaa, mutta silloin tällöin ongelmaksi muodostui lähinnä se ettei ollut mitään ostettavaa."
Työläinen sai toki palkkaa, mutta sen 'lisäarvosta' valtio riisti valtaosan. Työläinen kun joutui kustantamaan ylisuuren puoluekoneiston, ylisuuren armeijan, ylisuuren salaisen poliisin ja miliisin ja ylisuuren rajavartioston! Valtio piti tarkkaa syyniä siitä, ettei paratiisista päässy pakenemaan ja se maksoi. Samoin sisäinen tarkkailu ja kontrolli olivat huipussaan
"Neuvostoliitossa sentään maksettiin kaikille palkkaa. Neuvostoliitossa kansalla oli rahaa, mutta silloin tällöin ongelmaksi muodostui lähinnä se ettei ollut mitään ostettavaa."
Todellisuudessa naisilla ei ollut mitään asiaa johtaviin asemiin. Ihmisarvoihin kuuluvat myös ilmaisun vapaus, vapaat vaalit ja vapaa matkailu. Niistä unohdit kertoa mitään? Ja ÄLÄ taas ala kertoa, että pääsihän Mustalle merelle:-)
"Työpaikoille mentiin tekemään myös töitä. Samaa menoa on lännesskin: jotkut sluibaa ja varastelee mutta pääosa tekee tunnollisesti työnsä. Neuvostoliitossa tämä oli myös mukavampaa"
Koska tavarasta oli jatkuva pula niin työpaikoilla lintsattiin ja mentiin päivällä jonottamaan kauppoihin. Myös varastelu oli yleistä. Työläinen ei oikeasti kokenut 'omistavansa tuotantovälineitä' vaan olevansa orjan asemassa. Vapaata ay-liikettä tai lakko-oikeutta ei ollut.
Paljon jää vielä sanomatta: Esim. varusmiespalveluksesta kieltäytyminen vei mielisairaalaan.
Koulutus oli muka vapaata ja yhtäläistä, mutta todellisuudessa puoluepamppujen lapsilla oli tie auki kun taas monelta muulta tie katkesi jatko-opintoihin oman tai jonkun sukulaisen mielipiteen takia. - noooh eikös
Turha toivo, ketale kirjoitti:
"Ehkä jos Kreikka, Portugali ja muutama muu maa olisivat nyt kommarimaita niin ne pärjäisivät omillaan."
Mistähän mahtaa johtua, etteivät ole? Heikko kyky piikkilangan valmistukseen?Ne espanjalaiset teknisesti olleet ennen Francoa. Köyhää oli "tasavallankin" aikana.
- Finis sovieticus
"Ehkä jos Kreikka, Portugali ja muutama muu maa olisivat nyt kommarimaita niin ne pärjäisivät omillaan."
Tai jos ne olisivat kammarimaita niin ne romahtaisivat? Eihän sellaista tapahdu, vai?
- Leningradin kaduilla
Huopatossu ainoa mahdollisuus. Nahkakenkä ei varaa.
- oli miten oli
Mikä saatanan velvollisuus suomalaisilla ja saksalaisilla oli sinne rahaa 90-luvulla kipata ja nyt öljyn hinnan takia hieman vaurastuneiden paskat niskaan saada. Paskoista puheenollen Suomihan maksoi sen 40 miljoonan puhdistamonkin.
- omakin syy/vika
Suomalaisista saatte ihan parhaimmat ystävät Kun Karjala on palautettu. Suurin syy on meissä suomalaisissa kun olemme presitenteiksi valinneet ne kaikkein neutraaleimmat tyypit.
- vennainmaa
Oli nekkupesun. Vennamo ei "paluumuuttajia" tänne olisi ottanut tai juopoille lelurahaa antanut. Ja Suomen kirkoillakin avustuksia ja hankkeita Venäjällä. Kuka järkevä maksaa kirkkoveroa jos tietää, että rahat menee joko Karjalaan tai Velmemaan Mordvan tasavaltaan. Suomi avitti pakolaishommissaa. Saatana! Nää murhaa tuhansia kiroamiaan "tsushia" ja saa kiitokseksi miljardi tolkulla apua. Milloin sodassa vammautuneet saa ilmaisella esimerkiksi taksilla ajella.
- asia hoidettava
Satayksprosenttiahan suomalaisista "tietää" ettei Karjalaa ole ikinä edes uskallettu ottaa esille. Itseasiassa on jopa uskallettu. Sodan jälkeen heti.
- myös työtön
Ei ollut työttömyyttä kommunismin aikana, nyt on. Päässeet kapitalismin onnelaan, iloitaan yhdessä.
- vapaa venäjä
venäjällä ei tarvata enään vessavahteja tms työläisiä, sääli
- nooh montako
Vuosien 1921 ja 1932 tyyllistä nälänhätää on ollut entisissä kommunistimaissa vuoden 1991 jälkeen? Vastaus. Ei yhtään. Ei edes Moldovassa. Vuoden 1921 nälänhätä saattoi johtu sodastakin, mutta vuosi 1932 oli suurimmaksi osaksi Kremlin syytä.
- hvä oli
Kommunismin romahdus siinä muodossa kuin sitä naapurimaassamme toteutettiin, oli tietysti hyvä asia. Asian suhteen ei ole kahta vaihtoehtoa. Onttoja on puolustelijoiden selitykset tässäkin ketjussa, eivät kestä kriittistä tarkastelua.
Kommunismin tuhoa en sinänsä pidä minään itseoikeutetuna tavoitteena, mutta se, miten näitä "kommunismiyhteiskuntia" on tunnetusti rakennettu, joutaa romukoppaan.
Kommunismin romahdus ei ole Venäjän katulapsiongelman syy. Syyllisiä ovat nykyisen systeemin pyörittäjät.- nooh jaah
Kyllähän tuo armeija ainakin piti sitä hyvänä Afganistanin reissun jälkeen. Miksi ne muuten ois Jeltsiniä totelleet.
- sossuko romahdus
Älä ny naurata. Mihin tuo on muka romahtanut. Valtio omistaa Virossakin yli puolet yrityksistä. Byrokratia ja hyvä veli-verkot on entistä isompia. Eipä se meilläkään tai ruottsalaisilla ole aitoa. Ruotsin valtio ylläpitaa omaa teollisuuttaan tilaamalla veronmaksajien laskuun tuotteita aitoon sosialistiseen tyylliin. Raha kiertää ja kaikki ovat iloisia. Mitään globaaleja menestyjiä kuten Applea tai Microsoftia ei juuri Pohjolassa ja Baltiassa Nokian lisäksi ole.
- Sekavaa...
Melkoista tajunnanvirran tekstiä?
Mikä on se sinun sossu? Sosiaalivirasto vai sosialistinen talousjärjestelmä? Ja MIKÄ ei ole mielestäsi romahtanut? - mikä on sossu?
Sekavaa... kirjoitti:
Melkoista tajunnanvirran tekstiä?
Mikä on se sinun sossu? Sosiaalivirasto vai sosialistinen talousjärjestelmä? Ja MIKÄ ei ole mielestäsi romahtanut?No se sossu täti joka käy katsomassa onko sun tietokone kytketty kunnolla ettei vaan satu liha ruskistumaan entisestään.
- Sekavaa...
mikä on sossu? kirjoitti:
No se sossu täti joka käy katsomassa onko sun tietokone kytketty kunnolla ettei vaan satu liha ruskistumaan entisestään.
Eli puhut sekavia etkä osaa/halua juttujasi selittää. Veikkaanpa, että kaikki muutkin ovat yhtä ymmällä. Taisi koulu jäädä kesken?
- joka se
Sekavaa... kirjoitti:
Eli puhut sekavia etkä osaa/halua juttujasi selittää. Veikkaanpa, että kaikki muutkin ovat yhtä ymmällä. Taisi koulu jäädä kesken?
Sossu täti kävi sulle päivälääkkeet antamassa. Syöhön niin jaksat taas turista.
- Sekavaa...
joka se kirjoitti:
Sossu täti kävi sulle päivälääkkeet antamassa. Syöhön niin jaksat taas turista.
Keskustelemaan et pysty?
- oli se
Virolainen tai venäläinen poliitikko Karjalan tasavallassa saa nykyään mersun pelkällä puoluekirjalla. Ennen oli Lada autona. Putin ei edes Breznev-pusua ole Niinistölle antanut. Koivisto sai palkaksi mehevän eläkkeen EU-kurjuudesta. Nooh oli sentään tarpeeksi viisas, että tuki Gorbaa juopon ja Meren sijasta.
- maailma ilman kapita
Tällä hetkellä kommunistinen Kiina hallitsee maailman laina markkinoita Venäjä on edelleen luonnon varoiltaan suurin ja mahtavin ,tällä hetkelle markkinatalous on historinsa suurimmassa kriisissä eikä tule selviämään.Syy on sama kuin 100 vuotta sitten tulo erot ovat liian suuret,Kommunismi ja marxsilaisuuss on muuttunut suunnitemataloudeksi ,joka tulee hallitsevaksi maailmaksi.
- väärin meni
Ei ole edes öljyn määrässä. Öljyn määrä ei ratkaise toisaalta mitään. Kyllä pikku Putin toki voi vielä maakaasulla kiristää Eurooppaa, mutta sekin huvi loppuu piaan.
- suloinen sotku
Markkinatalous on hallinnut maailman taloutta koko globaalin teollistumisen ajan. Kommunismikokeilu ajautui katastrofiin jo heti lähtöviivoilla. Puhdas kapitalismi ajautui myös omaan mahdottomuuteensa.
Et ymmärrä talousjärjestelmien rakenteita ja sekoitat käsitteitä.- no miten se meni
Saiko Svetlana siskos lopulta sen mersun perseellään. Marketahan sai jyystämällä vanhaa pervoa Häkkistä.
- kysy haapasalolta
- mites kävi
Eroottista tanssia. Tuo onkin ainut hyvä mitä romahduksesta seurasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1193412Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.881202- 93965
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827