Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Eilen nivusessa/palleissa kova kipu

Tänään spermassa verta.Mikä voisi olla syy?
20330
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Mene heti aamulla lääkäriin.

Äänestä

Ja mielummin kiireesti!

Äänestä

Kai kävit lääkärissä? Jos spermassa verta, ei ole leikin paikka, eikä viivyttelyn.

Äänestä

Spermassa voi olla verta monestakin eri syystä, ei tuo nyt mikään ambulanssin tilaamisen aihe kuitenkaan ole. Suosittelen tsekkauttamaan sukupuolitaudit (KAIKKI) ja mahdolliset muut virtsatieinfektiot. Voi olla myös eturauhastulehdus, josta saakin sitten elinikäisen riesan... mut tuo nivusissa ollut patti vaikuttaa imusolmukkeelta ja siksi tulee mieleen ekana sukupuolitauti. Testitulosten saamiseen menee noin 1-2 viikkoa (HIV vie kauimmin). Niin ja tuo HIV kannattaa otattaa, jos otatat muitakin testejä, sen kun nyt vaan ihan oikeesti voi saada valkoihoiselta suomalaiselta työssäkäyvältä heteronaiselta!

Äänestä

Sukupuolitauti ei tule kysymykseen, ja ei pattia nivusessa. Voisiko moottorikelkkailu olla syynä?

Äänestä
  • Voi hyvät ihmiset miten yksinkertaista porukkaa täällä on. Jos minulla olisi verta spermassa en jäisi kyllä yksinäni miettimään syytä vaan menisin lääkärin vastaanotolle. Olen maallikko mutta kyllä veri spermassa on minusta maalaisjärjelläkin merkki siitä että jotain on vialla. Jollen väärin muista niin virtsatieinfektio voi nousta munuaisiin.

    Äänestä

Jos nyt kuitenkin kävisit siellä lääkärissä! Voi olla mitä vain ja vaivaa turha vähätellä.

Äänestä

Selvästi eturauhasen tulehdus. Mulla oli samat oireet, myös virtsassa oli silloin verta.

Äänestä

4.3. kirjoittaa, että edellisenä päivänä eli sunnuntaina 3.3. kova kipu ja sitten verta spermassa. Ja 6.3. kysyy, että voiko joku moottorikelkkailu(???) olla syy eli oireet ovat ilmeisesti silloin jo jatkuneet kolme päivää. Ja nyt on sunnuntai 10.3. eli viikko alkamisesta.

Ovatko paikat paleltuneet ulkona? Vai onko niitä kolhittu kelkkaillessa? Tai kolhittu jossain muualla jotenkin muuten???

Noista voisi mainita jo kysyessä jos ihan oikeasti haluaa apua ja vastauksia...

Onko käyty lääkärissä? Tuleeko sitä verta vielä, koskeeko? Selvisikö asia vai onko taju tai henki lähtenyt?

Äänestä

Huomenna labraan. Kelkkaillut pitkin talvea, ja noin 1 1/2-viikkoa ennen kipua palellutin itseni.Verta ei ole tullut kuin sen yhden kerran, mutta vielä hieman kivun tunnetta vasemman puolen nivusessa/kiveksessä. Pari kertaa talven aikana on paskalla käynin jälkeen wc-paperissa ollut verta, mutta ei pitäisi pukamia olla?

Äänestä
  • Eturauhasen tulehdus voi tulla, jos alakerta paleltuu.

    Äänestä

  • No ainakin sait rauhan sen suhteen ettei sinulla ole kivessyöpää sillä ainakin kuvittelisin että lääkäri tutki kiveksesi. Jos veri paperissa on kirkkaanpunaista niin sinulla "valistuneen" arvauksen mukaan on pukamia. Itse olen kolmekymppinen mies ja kuvittelin ettei minulle voi tulla pukamia ja nauroin jutuille niistä. No nytpä on sitten itselläkin pukamat perseessä. Ei ne aina muistuta itsestään muuten kuin veritahroina vessapaperissa. Joskus minulla sattuu peräaukkoon kun pukama ilmeisesti kuroutuu mutta kipu on mennyt ohi.

    Äänestä

Huomenna labraan, parin päivän kuluttua tulokset,sitten lääkärille.

Äänestä

No miten kävi ja millaisen diaknoosin sait.

Äänestä

Verikokeissa kaikki ok.

Äänestä
  • Saitko ajan urologille vai "arvauskeskuksen" yleislääkärille.

    Äänestä

Ei mihinkään, siitähän tulisi kunnalle kuluja.

Äänestä
  • Vaikka verikokeissa kaikki oli ok niin en kyllä jättäisi asiaa vielä tuohon. Sinuna kävisin vaikka yksityispuolen urologilla. Saahan siitä käsittääkseni osan kela korvauksena. Jos mitään ei ole vialla niin hyvä niin. Ei se turha reissu kuitenkaan ole kun kyse on omasta terveydestä ja miehelle aivan erityisen tärkeistä paikoista.

    Äänestä

Se että verikokeissa kaikki ok. ei kerro vielä kaikkea. Hakeudu lääkärin tutkimuksiin.
Voipi olla vaikka kiire..

Äänestä
  • Kyllähän tuo on päivänselvä eturauhasen tulehdus aloittajalla ollut. Voi olla hyvin kiusallinen kroonistuessaan, mut ei vaarallinen. Saitko aloittaja antibiootteja edes? Mulla oli samat oireet, lisäks virtsassa verta. Parani muutamas päiväs antibiooteil.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yfgfu kirjoitti:

Tänään spermassa verta.Mikä voisi olla syy?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu