Kyllä taas loton jättipottia mainostetaan niin että Cittarit kaikuu. Eipä taas annettu yhtään 7 oikein tulosta kun halutaan saada ihmiset jättipotin toivossa veikkaamaan. Uskoisivat jo kaikki, mikä on homman nimi ja lopettaisivat vähäksi aikaa koko veikkauksen liikevaihdon kasvattamisen. Katotaan, montako viikkoa menee näin.
Kylläs Cittarit taas kaikuu loton jättipottia
valistusta
29161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
nokun ei löytyny yhtään sellasta 7 numeron ruutua jota olis ollut vaan yhdellä. Porukat lottoaa kai niin paljon että joka mahdollista 7 numeron settiä löytyy vähintään useita kymmeniä. Vai oletteko nähneet koskaan että olisi 'arvottu' 7 numeroa jotka olisivat löytyneet esim. 150stä ruudusta hihihihiiii, tuskimpa ja miksiköhän ihihihiiii
TOKA !
Jos et usko Veikkauksen rehellisyyteen, niin tee valitus jollekin näistä:
- oikeusministeri
- oman vaalialueen kansanedustaja
- eduskunnan puhemies
- oikeuskansleri
- kuluttaja-asiamies
- rikosoikeus
- korkein oikeus
- EIT
- Yhdistyneet Kansakunnat
- Galaxien yhteinen neuvosto
hiihihihiiii kaikkihan sen tietää lyhtypylvästä myöten ettei Suomessa kannata valittaa mistään missä Suomen valtiolla ja sen umpikieroilla virkamiehillä on näppinsä pelissä mukana.
Ei niin, ainoa tapa saada niin paljon valistusta aikaan, että ihmiset jättävät pelaamatta niin lotot, kenot ym. Se vois herättää jo sen valtionkin ja virkamiehet.
Minä ainakin valistan kaikkia, jotka tielle osuu niin veikkauspisteissä kun muuallakin ja oon huomannut, että muilla on ihan samoja aatoksia.
Kyllä noi lotot menee ihan kuten pitääkin todennäköisyyksien mukaan.
Kenon osalta tilanne epämääräinen, pelin voitonjako salataan, lunastamattomat
voitot eivät palaudu kenon pelaajille, vaan pelitoiminnan lunastamattomat voitot
rahaston kautta muille peleille.
Ihan sama homma on lotossa. Toreilla ym. puhutaan, että lottorivi on tehty jo ennen arvontaa koska hyvin pieni % pelataan enää vähän ennen jättöaikaa. Samalla tavalla kuin kenossa, etitään sellainen rivi, että 7 oikein tulosta ei löydy. Se annetaan juuri silloin kuin halutaan ja miten halutaan kasvattaa jättipottia. Viime aikoina on spekuloitu sillä, että ei tule kuin 1 seitsemän oikein tulos jos tulee. Nythän sitten annettiin niitä useampi ja heti perään alettiin kasvattaa jättipottia. Aivan sama aikaisempina vuosina. Tähän ei vaan ole kiinnitetty niin paljon huomiota kun nyt tänä aikakautena kun näitä kirjoituksiakin näkee melkein jokainen ja epäilyt on saatu heräämään. Facebook-ihmisiäkin on jo niin paljon että sitä kauttakin voidaan saada ääni kuulumaan vaikka miten. Siellä sitä onkin selittelemistä kun aletaan niitä kysymyksiä heittämään.
Kuka nyt toreilla lottoaa?
"Toreilla ym. puhutaan, että lottorivi on tehty jo ennen ..."
Niinpä, hölmöillä on tapana hakeutua vertaistensa joukkoon....
Onko sulla joku ahdh kun et ymmärrä sanontoja? Ei kaikkea tarvi ottaa kirjaimellisesti - ei varmaan tarkoita torilla vaan se on kuvainnollinen ilmaisu esim. R-kioskille ja sanonta. Jos noin hölmöjä kirjoitat niin herää epäilys!
Jos noin hölmöjä kirjoitat niin herää epäilys!
Niinpä!
Vaikka ihmioset lottoa kovasti , niin löytyy vioelä satoja tuhansia ellei miljoonia pelaamattomia rivejä .
Tämän ketjun viesteissä on vinha perä, noin käsikirjoitus on mennyt. Onko tarkoitus
pääsiäiseksi tarkoitus, jotakin saada aikaan, joo.
Citymarketeissa, markkinointi jostakin syystä erityisen agressiivistä.
Kassakin jo tyrkyttää arpoja "mammuttiarpoja" Lisäksi toinen monopoli RAY
markkinoi ja tyrkyttää itseään, liittymään heidänkin rekisteröityksi asiakkaaksi.
Toi Rekisteröityminen on toinen epäkohta.
Kolmas epäkohta on voitot, ihmiset tulee hulluiksi isoista voitoista.
Neljäs epäkohta on kun ihmiset epäilee salaliittoja ja tulee hulluiksi.
Pointtini oli toi ylimainostus, verrattuna esim S-ryhmä kauppoihin. Mikään laki ei tuota
kuuluttamista yms rajoita, vaikka kyseessä voi olla yhtä haitallinen asia kuin tupakka,
alkoholi jne. Niitä jos mainostaisi yhtä näkyvästi olisi äkkiä pulassa.
Niinhän se meni kuten varmaan aika suurelle osalle jengiä on selvää, että täysosumia ei taaskaan tullut ja entistä enemmän saadaan cittaria huutamaan. Kohta tehdään valitus, että se on ärsyttävää.
Sellasen rivin saavat aikaiseksi kun haluavat. Arvonnalla siinä ei oo mitään tekemistä. Niitä seiskoja kyllä oikeasti varmaan löytyis kun löytyy 6 vara ja 5 2 varaa. Sellanen määrä rivejä mitä veikataan.
Niin luulisi että mikäli suhdeluku on se 1:15 milliin,, useampi voitto napsahtaisi - päävoitto siis - monelle.. sillä varmasti noita veikkattuja rivejä on melko lailla vähintään sama määrä.. ja se, että useampi osuisi voittoon.. OLISI IHAN todennäköistä. Mutta miten se on lähestulkoon POIKKEUS:. ja todellinen harvinaisuus.. SEN tietää vain FEIKKAUS.
Voittoja kaiketi oli ennen online aikaa ja vähemmillä veikkaajilla huomattavasti enemmän.. Online antoi avaimet käteen.. Kikkalla, mitä mieleen juolahtaa. Toki tuolloin ihmiset olivat muutenkin ''lottouskovaisempia''.. ja se, että kaikki mitä valtio tekee, on rehtiä ja kohtuullista.
Suoli24
- luulisi - mikäli - napsahtaisi - monelle - varmasti - melko lailla - vähintään - useampi - todennäköistä - lähestulkoon - harvinaisuus - kaiketi - vähemmillä - huomattavasti - juolahtaa - toki - muutenkin -
Kuulepas, sinä aivovammainen idiootti: normaalilla lottokierroksella pelataan n 7 miljoonaa riviä. Eikä ne suinkaan ole 7 miljoonaa erilaista, esim niitä 1-2-3-4-5-6-7 rivejä löytyy kuulemma sadoittain.
Mutta suunnilleen voi väittää, että seitsemän oikein tuloksen osuminen jollekulle on suunnilleen 1:2 tai 1: 3 todennäköisyydessä. Ei poikkea pahasti toteutuneesta. Se, että mikä on todennäköisyys potin hajoamisesta, ei sitten ole kunnolla laskettavissa, koska pelatut rivit ei jakaudu satunnaisesti (pieniä numeroita pelataan enemmän).
Sinunkaltaisesi ääliöt eivät vain tajua mitään todennäköisyyksistä. Tai mistään muustakaan. Työttömyyskorvausta isommat summat ylittävät käsityskykysi.
Lottopalloja ei voi ohjailla mitenkään . Niissä ei ole muuta kuin muovia ja maalatut numerot.
Niinpä mutta kun niissä on magneetit, ja niitä ohjaillaan magneettien avulla.
Joo niis on semmoset muovimakneetit,kiinalaisten keksimät.
kiinnitin cittarissa huomioon samaan.. veikka maksanut cittarille mainosrahoja paljon ilmeisesti.
Niillä on jonkinlainen erikoissopimus, diili. Sinänsä erikoista, että monopoli toimii
tietyn kaupan, kioskiketjun yms kanssa noin aktiivisesti.
Toisaalta ymmärtää, että myyntiä pitää saada, kauppapaikoilta, mutta silti.
Eihän viinaakaan/tupakkaa saa mainostaa noin näkyvästi, että kaikki altistuvat
mainonalle. Onko se sitten vähemmän haitallista, enemmän moraalisesti hyväksyttävää.
Onneksi S-ryhmän kaupoissa ei moista harrasteta. Joku roti sentään.
Kaksi huomiota tästä ketjuun kirjoitetusta.
1. Arvottu rivi ei poistu potentiaalista mihinkään sen jälkeen kun se on kerran arvottu virallisessa arvonnassa.
Itsellä on x-määrä pelejä ja niitä on arvottu säännöllisesti yli tuhat kertaa ja olen saanut neljä oikein tuloksia useamman kuin kerran yhtä saraketta kohden.
2. Jokainen rivi on arvottu kerran kun se on jollain tapaa pelattu pelaajan tai järjestelmän toimesta.
Noi se on, mutta voitonjako kenossa on salainen, sitä ja sitä kautta voittojen määrää
eri luokissa ei voi tarkastella, eli samalla pelin historiatietoa salataan.
Olen kuullut, että joskus historiaa on vääristelty, mutta nyt se salataan kokonaan.
Noi yleisesti, siis en väitä, että kenoa vääristellään, mutta vähän se laittaa epäilyksiä
kun voitonjakokin pitää salata. Kyllä sille on liiketalodelliset syyt.
"...kun voitonjakokin pitää salata."
Eihän sitä salata, päinvastoin. Jo ennen pelaamista tiedät paljonko milläkin
osumilla voitat.
Mikä on vääristelyä? Pelatut rivit vaikuttavat siihen, minkälaisen rivin tietokone arpoo niin illalla kuin päivälläkin. Pelatut rivit ovat arpojan eli valvojan tiedostoissa ennen sitä arvontaa ja nykyajan tekniikialla saadaan tasan tarkkaan sellainen rivi että voittoja ei heru niin kenossa kuin lotossakin, pallojen tippuminen on sitten vaan järjestelykysymys. Saadaanhan heti selville sekin, onko 7 oikein tuloksia tullut lotossa - ei se kauaa vie.
Ei voida julkaista voitonjakoa kenossa koska se olisi aika karmaisevaa luettavaa verrattuna alkuajan voittoihin. Mihis ne yks kaks olisivat hävinneet jos systeemi olisi sama. Ja sama ihminen vielä valvomassa ja arpomassa ja valtion pitää saada rahaa. Mulla on kaikki arvotut rivit mm. vuosilta 2002 ja 2003 tallessa ja myös voitonjaot samoin kuin nykyiset rivit. Laittaisivat vaan voitonjaot esiin niin kuin kuuluu ja pelaajien oikeus on ne saada. Kaikki joukolla vaatimaan!