Lemmikin omistajat

tallukas2

Kuinka työssäkäyvä henkilö voi omistaa lemmikin? Töissä kun yleensä ollaan se 8 h päivässä niin kuka hoitaa lemmikin sillä aikaa? Onko teillä aina joku hoitaja vai viettekö lemmikkinne hoitoon johonkin?

3

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin.

      Puhumattakaan työttömistä. Eihän heillä ole rahaa lemmikin pitoon ja arveluttaviakin ovat kun eivät töissä käy. Tai eläkeläiset. Nehän voivat kupsahtaa koska vain ja eläin jää heitteille.

    • yksin eläin

      helpoin ratkaisu on laittaa koira päiväksi tarhaan jossa on lämmitetty koppi.
      Toisaalta, voi tehdä diilin että joku naapuri käy päiväpissa-lenkin tekemässä. Ja kyllä se koira sellaiset 9 tuntia yksinkin pärjää.
      Pienen koiran voi otettaa myös tekemään tarpeensa hiekkalaatikkoon,kuten kissan. Kissojen kohdallahan ei ole ongelmaa, kun niillä on sisävessä. Yksin olessa eläimet yleensä nukkuvat tai harrastavat kodin uudelleensistusta.
      Mitä eläkeläisten kupsahdukseen tulee, niin se kupsahdus voi koskea ketä vaan. Kuka päiviensä luvu tietää. Ja esim autokolarissa voi mennä koko perhe kerralla.
      Siksi onkin hyvä varautua kuolemaansa ja tehdä testamentti jossa määrää eläintensä hoidon. Jos jättää elikot eläinsuojelyhdistykselle, kannattaa saman tein määrätä joku rahasumma niiden hoitoon. Kylläse perikunta ja sukulaiset vähemmälläkin pärjää.
      Omalta kohdalta koko omaisuus menee eläinsuojelulle, kissan ja koiran myötäjäisinä

    • Spongophorus

      Sinun olisi ehkä kysymystäsi rakentaessa miettiä, mitä muita lemmikkejä kuin kisuja ja koiria ihmiset pitävät lemmikkeinä. Lemmikkejä kun on muitakin kuin vahvasti ihmisten seurasta ja huomiosta riippuvaisia lajeja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      3205
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1849
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1789
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1664
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1574
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      340
      1491
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1349
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1268
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1122
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1105
    Aihe