Väestön vanhenemisen aiheuttaa kasvavia menoja, suuret ikäpolvet jäävät eläkkeelle.
Luvataan lisää rahaa muun muassa sotaveteraaneille, liikennehankkeille ja lasten kotihoitoon. Lisäksi muun muassa kotitaloustyön verovähennysoikeus laajenee.
Kansaneläkkeen tasokorotus aikaistetaan.
Palkansaajille lisämaksuja ei koidu,
kysymys on siis kuka maksaa ?
Suuri yrittäjäsukupolvi jää etukäteen maksamalleen eläkkeelle, mutta uusia yrittäjiä ja jatkajia ei löydy. (kuka hullu lähtisi tässä sosialistivaltiossa yrittäjäksi ?)
Ei kai näitäkin korotuksia taas yritetä kaattaa yrittäjien maksettavavaksi ?
Ja kenen piikkiin ?
lisämenot ?
1
<50
Vastaukset
- Veronmaksaja
veropäätökset jätetiin tarkoituksella tekemättä.
Menoja lisättiin populistisin tavoin, jolla
saatiin median kautta ne läpi ja peitti sen,
ettei hallitus tehnyt lainkaan tarvittavia rakennepäätöksiä esm. suurten ikäluokkien eläköitymisen johdosta ja työllisydyen hoidosta.
Tämä punamultahallitus elää jo velaksi ja kasvattaa entisestään suurta valtionvelkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1852719- 1642539
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182227Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591454Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051440Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2261173Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931148Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701073