Nukahtaminen sydän hakkaa.

muljahtelija

Onko jollakulla samanlaista välillä, kun juuri meinaa nukahtaa sydän niinkuin oudosti muljahtaa ja alkaa hakkaamaan että pitää vetää henkeä, veemäinen homma. Silloin varsinkin tulee kun on stressiä. Onkohan alitajunnalla jotenkin sormet pelissä. Silloinkin varmasti tulee kun vähän etukäteen pelkää.

9

5763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • levollista unta

      Saattaa hyvinkin olla. Kannattais jutella varsinkin aamupäivästä niistä murheen ja stressin aiheista. Onneksi tuollaiset rytmihäiriöt eivät ole vaarallisia mutta mukavalta ne eivät tunnu.

    • 8+7

      Mullakin usein sellaista että sydän hakkaa ihan täysillä kun pitäis alkaa nukkumaan eikä nukkumisesta silloin mitään tule. Rytmihäiriöitäkin esiintyy joskus. Johtuu varmaankin sekin ahdistuksesta ja kun stressaa liikaa tulevia tapahtumia. Olen sellainen että murehdin stressaavia tilanteita jo monta viikkoa etukäteen ja pelkään etten selviä haastellisista asioista.

    • 12+1

      Minulle tuli juuri tuollaista pienestä annoksesta ketiapiinia, siis ihan jo 25 mg.

      • 12 + 1

        Siis ertyisesti tuo sydämen muljahtaminen juuri ennen nukahtamista.


      • muljuu

        Mulla aivan samasta lääkkeestä myös tuli ja sitä on kestänyt jo 07 v asti ja joutunut käyttää beetasalpaajaa muljahteluun. Illalla pitää alkaa rauhoittumaan jo noin klo 21 aikoihin niin stten nukkumaan mennnessä sydän on suht koht rauallinen


    • ahdistunut tyttö

      Ahdistuneisuuden kausina nukahtaminen on tosi vaikeaa. Saattaa olla suhteellisen normaalikin olo illalla, mutta vasta nukkumaanmeno osoittaa, että sielläpä se ahdistus on kuitenkin koko päivän kytännyt alitajunnassa. Ja hyökkää kimppuun.

      On niin veemäistä pyöriskellä sängyssä, hikoilla ja tunnustella, miten syke vain kiihtyy. Jos sattuukin nukahtamaan jonkun ajan tuskailun jälkeen, pian herää kuin sähköiskun saaneena kunnon pelkoon. Äsh.

    • 10+17

      Sain kerran yöllä ikävän paniikkikohtauksen. Ensin tuntui ettei sydän lyö ollenkaan, sitten se alkoi tykyttämään oikein kunnolla, muljahteli ja tunsin värinää sydämen kohdalla. Jouduin hengittelemään syvään, nousemaan ylös sängystä ja tällä tavalla sain kohtauksen loppumaan.

      Kerran aikaisemmin sain todella ikävän paniikkikohtauksen jonka aikana luulin että saan sydänkohtauksen kun sydän hakkas niin lujaa aivankuin olis tulossa rintakehästä läpi. En ole koskaan kokenut vastaavaa. Tunsin myös poltetta sydämen kohdalla ja olin aivan varma että mun sydän pysähtyy ja kuolen siihen paikkaan. Se kohtaus alkoi sellaisella tunteella kuin olisin saanut sähköiskun ja ihankuin joku olis kuristanut mua niin lujaa etten saisi hengitettyä. Tunsin oloni myös todella ahdistuneeksi ja siitä se ahdistus lopulta muuttui täydeksi paniikiksi.

      Olen vasta 24-vuotias mutta en tiedä pitäiskö mun nyt olla huolissaan siitä että mun sydämessä on jotain vikaa. Vai johtukohan kaikki tuo siitä paniikkikohtauksesta eikä mitään syytä huoleen ole.

    • Anonyymi

      On just stressi tai riittää jos vaimolla huono päivä kun rakastan vaimoketta niin tunteet on voimakkaat ja nulajtaessa sydän ottaa kunnon rallin ei ole tutkittu mikä aiheuttaa ja onko vaarallista mut yhteys on stressiin ja myötä tunto pahoin vointiin

    • Anonyymi

      Mulla on ollut sellainen juttu, nukahdan ja aika pian herään kuin sähköiskuun, tyntuu ettei uni tulekaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2608
    2. 135
      1984
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      115
      1311
    4. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1296
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1151
    6. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      28
      1151
    7. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1133
    8. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      35
      1132
    9. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1099
    10. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      84
      1068
    Aihe