Ei unohdu, vaikka haglund ja mode kuinka yrittävät :))
Bensow säätiön tapaus !
savobo
17248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tämä juuri on rkp hyökkäyksen takana, pelko että säätiöiden "yleishyödyllisyys" nousee nytt esille.
ylös!
Valtamedia vaikenee Bensovin lastenkotisäätiön kavalluksesta,miksi. Onko huvustdbladet lehti kommentoinut millään tavalla asiaa?.
"Valtamedia vaikenee Bensovin lastenkotisäätiön kavalluksesta,miksi. Onko huvustdbladet lehti kommentoinut millään tavalla asiaa?. "
Synnyitkö viima lauantaina?
HBL oli ensimmäinen media joka uutisoi koko asiasta. Staffan Bruun*in käden jälkeä tämä kissan nosto pöydälle on.
Kaikki hurrarithan ovat muuten sitä mieltä että lasten rahojen kavaltaminen on kunnioitetava teko. Samoin säätiöiden valvomattomuus. Poliittisten tahojen kytkeminen talouden mekenismeihin on myös luontevaa ja toivottavaa. Puoluekannasta riippumatta.
*Bruun on muun muassa Viipurin saksalainen kauppiassuku, joka on vaikuttanut ennen kaikkea Haminassa.[1][2] Todellinen valtioneuvos Theodor Bruun aateloitiin ja hänen sukuhaaransa introdusoitiin Suomen ritarihuoneeseen vuonna 1863 sukuna numero 234, nimellä Bruun ja korotettiin vapaaherraksi vuonna 1883 ja introdusoitiin vapaaherrallisena sukuna numero 56.[3]
Höblähän koko kähminnän paljastikin! Dork!
http://areena.yle.fi/tv/1790032
MOT-jakso katsottavissa vielä muutaman päivän?
Katsottavissa areenasta vielä 2 päivää!
RKP pelkää kun totuudet tulevat julki.
Yleishyödyllinen lastenkotisäätiö, jolla todellisuudessa ei ollut yhtään lasta kodissa vaan 2 kpl säätiö-ukkeleita asumassa 1 € vuosivuokralla, ja jotka saivat palkkaa vielä siitä.
eikä tartte veroja maksaa.
UP
Tätähän se on tämä Rkp:n hyvä veliverkko
Taustalla häärii taxel, wiklund.
Bensow on hyvä esimerkki miten säätiöt toimivat, omaisuus on kiinteistöissä ,joista vuokratuloilla saaduilla rahoilla lahjotaan poliitikkoja.
verovapaasti.
Rikostutkinta etenee !
Säätiöiden verovapaus tulisi poistaa, kokonaan, kaikilta säätiöiltä. Se lisäisi Suomen verotuloja huomattavasti, ja vähentäisi nimenomaan ruotsalaisten varallisuutta, joiden Suomesta kuppaamia rahoja on säätiöissä noin kymmenkertainen määrä verrattuna suomalaisten säätiöiden varoihin.
P.S. Vieläkö joku tilaa Hesaria, pakkoruotsittajien pää-äänenkannattajaa? Minä en huoli sitä enää edes kalaostosteni kääreeksi!
Nejäs valtiovalta on persujen huonoin kaveri. Onneksi.
Kirjoitin noin vuosi sitten että uskokaa vain että valtakuntamme ykkösnyrkit näissä asioissa (juristit, tuomarit valtakunnansyyttäjät) jättävät lopulta asian rauhaan. Näinhän ilmeisemmin on käymässä.
Aivan vasta tuli Mot-ohjelmassa julki kuinka Krp;n taholta asia oli jätetty tutkimatta. Näinhän osasin odottaa. Ohjelma tiesikin kertoa kuitenkin että tutkinta alkaa ilmeisimmin uudestaan. Lopputuloksen kyllä tiedän.
Suomi ei todellakaan ole sitä miltä se näyttää. On olemassa tahoja jotka osaavat pelin ja ovat liian suuria pelureita joutuakseen oikeasti tuomittavaksi. Todella ikävää. Olen miettinyt viime aikoina vakavasti minkakaltaisiin uhrauksiin olisin valmis tämän maan puolesta. Onko tämä se maa jota haluan tukea hädän hetkellä. Kun täällä ei lueta lakia kaikille, kuten kuuluu olen tullut hyvin hyvin mietteliääksi. Oltaisiin rehellisiä oikeusvaltion suhteen.
Bensow on jäävuoren huippu,osoitus Rkp säätiöiden mösännäisyydestä.