Kokkola vaurastuu OL3 osakeannissa

Kaupunki varautuu osallistumaan PVOn osakeantiin. Kokkolan osuus annista on arviolta kolme miljoonaa euroa. Aiheesta noussee vilkas keskustelu kevään aikana.

Mistä on kyse?

PVO järjestää osakeannin kattaakseen Olkiluoto 3 myöhästymisestä aiheutuvia kuluja

Kokkolan kaupungin osuus aiemman omistuksensa perusteella on kolme miljoonaa euroa

Lisävelalla katettava osakkeiden osto aiheuttanee vilkkaan poliittisen keskustelun kevään aikana

Lisätietoa:
http://yle.fi/uutiset/olkiluoto_3_aiheuttaa_kokkolalle_miljoonien_lisalaskun/6526596
563
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kannattaa maksaa, koska kun Olkiluoto 3 valmistuu, niin siitä tulee SÄHKÖÄ!. Ajatelkaa nyt millaista Kokkolassa olisi ILMAN SÄHKÖÄ!

Äänestä

Onhan se hyvä kun saa etuosto-oikeudella luotettavasti kaikissa tuotanto-olosuhteissa toimivaa sähköä.Mistä sen tietää koska taas Suomessakin sähköä säännöstellään.

Äänestä

TVO ei enää selviä ilman yhteiskunnan tulea ja on nyt kärkkymässä kokkolalaisten veronmaksjajien rahoja. Näinhän ei pitänyt käydä vaan ydinvoimaloiden rakentamisen piti tapahtua ilman veronmaksajien rahoja. Ja sitä mukaa kuin OL3 hanke viivästyy lisää, sitä enemmän tullaan käymään veronmaksajien kukkarolla.

TVO vaatii jo nyt lisää rahaa OL4 hankkeeseen vaikka mitään konkreettista koko hankkeessa ei ole edes tapahtunut. Samaan kankkulan kaivoon taitavat mennä nekin suunnittelurahat.

Kokkolassa on runsaasti omaa yhdistettyä kaukolämmön ja sähkön tuotantoa ja lisää sähköä voi ostaa markkinoilta jos on tarpeen. Oma biokaasun tuotanto lienee hiljattain käynnistynyt ja Ykspihlajan teollisuusalueella on vapaata tilaa esim uusille metsäenergiaan pohjautuville voimalaitoksille tai vaikka tuulimyllyille. Valot eivät sammu vaikka TVO menisi konkkaan.

Äänestä
  • PVOn osakas on varmaan Kokkolan Energia, joka on Kokkolan kaupungin omistama liikelaitos. Ei näitä kaupunkien energialaitoksia rahoiteta verotuloilla vaan päinvastoin ne tuottavat usein kaupungille voittoa ja auttavat pitämään veroäyrin kurissa. Kokkolan energian ratkaisujakin pitää katsoa pitemmässä juoksussa.

    Äänestä

up

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toiset köyhtyy kirjoitti:

Kaupunki varautuu osallistumaan PVOn osakeantiin. Kokkolan osuus annista on arviolta kolme miljoonaa euroa. Aiheesta noussee vilkas keskustelu kevään aikana.

Mistä on kyse?

PVO järjestää osakeannin kattaakseen Olkiluoto 3 myöhästymisestä aiheutuvia kuluja

Kokkolan kaupungin osuus aiemman omistuksensa perusteella on kolme miljoonaa euroa

Lisävelalla katettava osakkeiden osto aiheuttanee vilkkaan poliittisen keskustelun kevään aikana

Lisätietoa:
http://yle.fi/uutiset/olkiluoto_3_aiheuttaa_kokkolalle_miljoonien_lisalaskun/6526596

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu