Vanhustenhoito, varsinkin sairaiden vanhustenhoito on esimerkiksi meidän kunnassa hyvällä tolalla. Jos vanhus saa esimerkiksi jonkun parannettavissa olevan infektion, ei hoideta ja niin on taas yksi vanhus vähemmän. Näin asiat hoituvat .
Vanhustenhoito
läheltä seurannut
7145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
NINKKÖ
Mikä paikka ja montako vanhusta on kuollut. Faktat esille, ei mitään puskasta huutelua!
Siis... meinaatko ihan, että vanhukset eivät kuole ilman hoitovirheitä ;). Kyllä ne vaan johonkin aina kuolee, usko pois. Vaikka kuinka lääkittäisiin niin lopulta elämä vaan päättyy.
Nimenomaan. Oma isoisäni kuoli keuhkokuumeeseen juuri sairaalasta kotiuduttuaan. Kyllä vanhus aina johonkin kuolee loppupeleissä. Voi olla ettei vanhuksen kunto enää kestä virtsatietulehduksia/kuumeita jne vaikka saisi lääkitystä. Voi olla myös että sydän pettää tms...
Nykyisin on muutenkin liian tehokkaita hoitokeinoja ja lääkkeitä! Vanhukset täyttävät sairaalat ja syövät mielettömän määrän lääkkeitä! Miksi? Kuka hyötyy mokomasta menosta?
Kuka haluaa sellaisen "elämän"?
Eikö elämän pidä olla elämisen arvoista muutenkin, kun päivän lääkeannoksesta toiseen menoa? Varsinkin, kun tulos on kyseenalainen. En ole nähnyt kenenkään vanhuksen vanhuudesta paranevan, vaikka kuinka pillereitä popsivat ja akuutisti sairaalaan kuskattavan!
Minä terveyskeskuksessa tein paperin ,väkisin ei hengissä pidetä. Jokainen
voi tehdä sen ei maksa mitään ,kun oma mielen rauhan etteivät kiduta...
Käytännössä se menee kuitenkin niin, että jos menet huonoon kuntoon, etkä halua syödä, sinulle juotetaan ravintoliuosta ja jos olet huonokuntoinen ja saat tulehduksen, sinut hoidetaan antibiooteilla.
Tuo päätös koskee vain elvytystä. Jos saat yllättäen sairaskohtauksen, sinulle ei anneta tekohengitystä tai käynnistetä pysähtynyttä sydäntä.