Maidontuottajat ei tarvitse enää maataloustukia

Hinta kohdallaan.

http://www.hs.fi/talous/Valio sai nostettua maidon hintaa/a1362632264038
2268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Suomen Kilpailuvirasto sai tahtonsa läpi eli maidonvälittäjät liittyivät hintakartelliin.

Eläköön, Eläköön, Eläköön Hölmölandia Suomen Kilpailuvirasto!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

Toivotaan että kilpailuvirasto ei "löydä" muita saalistushinnoittelijoita.'
Valio ja Arla jatkavat nyt kartellina kuluttajien saalistusta.

Äänestä

Jos ei jollain ole varaa maksaa maidosta sitä vähää mitä se nyt maksaa, niin joutaa sitten vaikka kuo...

Vaikka maito olisi 2 €/l se olisi silti hintansa väärtiä.

Tekeehän se tietysti tiukkaa isossa perheessä, jos on 10 lasta.(somaliperhe) Päivässä 10 litraa maitoa, äiti leipoo paljon.
Nyt tyhmä kuluttaja ostaa kaupasta vettä, vaikka sitä saa kraanasta tai kaivosta ilmaiseksi.

Äänestä
  • Onko Koffilla ja Hartwalilla kartelli, kun niiden I-olut 2,7 % alk.hol.
    maksaa 0,3 l 0,72 €/plo + pantti. (sama hinta peijakas)

    Eli 2,4 €/l ja keppana on sitten paljon kalliinpaa.

    Äänestä

  • Tekeehän se tietysti tiukkaa isossa perheessä, jos on 21 lasta.(kepulestaperhe)

    Äänestä

  • Eräs maatalouslomittaja sanoi, että vaikka maitoa saisi ilmaiseksi, hän ei sitä joisi.

    Äänestä

  • "Jos ei jollain ole varaa maksaa maidosta sitä vähää mitä se nyt maksaa, niin joutaa sitten vaikka kuolla.
    "

    Luuletko sinä saatanan luupääkepulainen, että siihen kuolee, jos ei juo maitoa?

    Äänestä

Voi turhuus, eikö löydy mitään turhempaa kun maidon hinta

Äänestä
  • Maidon hinta ei ainakaan minulle ole ole ongelma. Ostan sitä halvempaa, jos ylipäätään maitoa ostan.

    Äänestä

  • Oletko laskenut, paljonko vuosittainen maitolasku taloudessasi on?

    Äänestä

Nythän tässä on sellaista makua, että kun hinta nostetaan "kohdilleen", josta maajuusot on puhuneet, ei tuottaja tukia tarvitse. Tuet siis pois vaan, sehän on juusonkin tahto ja tuotteesta oikea hinta.

(Valio kusi omille kengilleen, millaisia pösilöitä siellä on johdossa? )

Äänestä
  • Tuottajat sai hinnankorotuksen. Nyt ahneuksissaan tuplataan voitot myös tukien kautta. Paljon on puhuttu ettei tukia tarvita jos hinnat saadaan kohdalleen. Tässä se ahneus taas nähtiin.

    Äänestä

  • Törkeää huijaamista kirjoitti:

    Tuottajat sai hinnankorotuksen. Nyt ahneuksissaan tuplataan voitot myös tukien kautta. Paljon on puhuttu ettei tukia tarvita jos hinnat saadaan kohdalleen. Tässä se ahneus taas nähtiin.

    saad ja korkoa sijoitetulle pääomalle, palkat ja lomat tietysti, katsellaan nyt tilinpäätöksiä ensin ja kirjoitellaan sitten lisää !

    Äänestä

Kyllä maatalous on tukensa ansainneet. Ja kaikkia kotimaisten elintarvikkeiden kg/litra hintaa voitaisiin nostaa n. 0,5 € jos/kun se menisi lyhentämättömänä heille. Silloin ala alkaisiehkä jo kannattamaan, mutta tuet on silti säilytettävä.

Äänestä
  • Sellaiset tuotteet on tukensa ansainneet jota myydään alihintaan. Nyt nostettiin roimasti maidon hintaa ja tuottajakin sai siitä osansa. Tämän pitäisi jo näkyä tuissa.

    Äänestä

  • " kaikkia kotimaisten elintarvikkeiden kg/litra hintaa voitaisiin nostaa n. 0,5 € jos/kun se menisi lyhentämättömänä heille. "

    Pätisikö tämä stten myös muualla kuin Suomessa? Täytyypi muistaa, että Ranskassa kotimainen elintarvike on ranskalaista.

    Äänestä

  • Pelataan reilusti kirjoitti:

    Sellaiset tuotteet on tukensa ansainneet jota myydään alihintaan. Nyt nostettiin roimasti maidon hintaa ja tuottajakin sai siitä osansa. Tämän pitäisi jo näkyä tuissa.

    että saadaan kalliipia ja tehottomammin tuotettuja ulkolaita maitoa Suomen markkinoille !

    Äänestä

  • eueueueu kirjoitti:

    " kaikkia kotimaisten elintarvikkeiden kg/litra hintaa voitaisiin nostaa n. 0,5 € jos/kun se menisi lyhentämättömänä heille. "

    Pätisikö tämä stten myös muualla kuin Suomessa? Täytyypi muistaa, että Ranskassa kotimainen elintarvike on ranskalaista.

    Ensin valitetaan että hintoja on nostettava. Sitten alkaakin valitus ettei hinnan nosto tuonut tuottajille rahaa. Millaisia henkilöitä siellä on tuottajien puolella neuvottelemassa?

    Äänestä

  • MTK tilille kirjoitti:

    Ensin valitetaan että hintoja on nostettava. Sitten alkaakin valitus ettei hinnan nosto tuonut tuottajille rahaa. Millaisia henkilöitä siellä on tuottajien puolella neuvottelemassa?

    No millainen henkilö se tämä MTK-vaikutta Puttonenkin mahtaa olla? Tilalla on kymmeniä kuolleita eläimiä ja Puttonen kertoo, ettei siellä ole koskaan mitään poikkeavaa ilmennyt eikä hän viimeksikään mitään erikoista huomannut, kun silmäili tilansa oloa ja eloa.

    Äänestä

  • Vissiin sokeita? kirjoitti:

    No millainen henkilö se tämä MTK-vaikutta Puttonenkin mahtaa olla? Tilalla on kymmeniä kuolleita eläimiä ja Puttonen kertoo, ettei siellä ole koskaan mitään poikkeavaa ilmennyt eikä hän viimeksikään mitään erikoista huomannut, kun silmäili tilansa oloa ja eloa.

    paikalle kun viljelijä sortuu, repimään suolet esiin ja kaivamaan silmät päästä !

    Äänestä

  • Nostettiin pakolla kirjoitti:

    että saadaan kalliipia ja tehottomammin tuotettuja ulkolaita maitoa Suomen markkinoille !

    ennenkin ollut kilpailuviraston silmätikkuna !

    Äänestä

Kyllä tukiasia tarvivat. Niistä hyötyy koko kansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oikea suunta kirjoitti:

Hinta kohdallaan.

http://www.hs.fi/talous/Valio sai nostettua maidon hintaa/a1362632264038

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu