Katsastus kun on seisonnassa

rousmo

Elikkäs, mulla on maaliskuun loppuun mennes rekisteriotteen mukaan viimeinen mahdollinen katsastuspäivä. Auto on ollut syksystä asti seisonnassa. Pitääkö jos aion pitää autoa seisonnassa kesään asti, niin katsastaa maaliskuun loppuun mennessä, vai voiko sen katsastaa sitten kesemmällä. Kun on nääs kesädiisselit tankissa, eikä huvittais näillä keleillä käynnistää. Autossa pitäis pikkusen hitsata, jotta menis katsastuksesta läpi, eli tarttis kohta viedä korjaukseen. Meinaan myydä koko roskan pois kesällä, muttei huvittais vielä ajella sillä jos ei oo pakko. Mitenkä on???

10

11912

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kauan on ollut

      Onhan ollut jo monta vuotta seisonnassa kun on vielä rekisteriote, sellaistahan ei ole vuosikausiin enää liikenteessä olevissa ajoneuvoissa käytetty.

      • Mensagroup

        Vaikutat tavattoman viisaalta ihmiseltä. Kerro toki lisää viisauksiasi meille kuolevaisille.


    • Katsastus

      Jos on ollut koko katsastusajan seisonnassa, niin saa ajaa kuukauden, vaikka leima lopussa. Tietysti kannattaa katsastaa tuon kk aikana...

      • Tuotakuntuota

        Ei ole mitään kuukauden ajoaikaa enää. Pitää viedä suoraan katsastukseen, jos meinaa liikentessä ajaa. Nykyisin ei ole enää seisontaa vaan liikennekäytöstä poisto. Ennen kun oli vielä seisonta aika, niin sai ajaa yhden kuukauden, jos auto oli seisonnassa koko varsinaisen katsastusajan. Katsastukseen saa ajaa, vaikka auto on poistettu liikennekäytöstä, mutta korjaamolle tai maitokauppaan ei. Voit viedä auton katsastukseen vasta keväällä, mutta ajoaikaa sille ei tule, jos ei mene läpi. Korjattavaksi saa ajaa ja takaisin katsastukseen. Jos meinaat korjaamolle viedä ennen katsastusta, niin siirtokilvet on helpoin ratkaisu.


    • rousmo

      Mitenkäs vakuutukset. Jos ajan esim peräänajokolarin ja toinen osapuoli vammautuu, sekä syy sattuu olemaan minun, niin kenen pussista? Vakuutusyhtiön vai? Nuohan maksaa vähän vammasta riippuen, tuhansista satoihin tuhansiin euroihin, siis siinä tapauksessa jos vakuutus ei korvaa. Mitenkäs se tällaisessa tapauksessa menee, korvaako vakuutus tuon siirtoajon? Vai onko viisain hakea siirtokilvet? Mitä siirtokilvet maksaa?

      • joukahainen

        Liikennekäytöstä poistetun auton saa ajaa ajanvarausta vastaan
        katsastukseen ja sieltä takaisin kotiin tai asianmukaiseen korjaamoon
        ja taas ajanvarausta vastaan katsastukseen. Tähän ei tarvita
        siirtolupaa. Vakuutus on voimassa tänä aikana "lepäävänä".

        Mitään muuta ajoa ei, paitsi yksilöity reitti siirtoluvalla.

        Tässä tapauksessa lienee kai parasta antaa auton seistä sinne
        kesään, kunnes se otetaan takaisin liikenteeseen. Silloin sen voi
        viedä taas ajanvarausta vastaan katsastukseen. Jos tulee hylky,
        kirjoitetaan ajolupa korjaamolle ja takaisin katsastukseen.


    • t.tre

      Minulla on katsastusajaksi merkitty viimeinen katsastuspäivä 12.04.2018. Auto on auraamattoman tien takana aina toukokuun loppuun saakka, miten toimin?

      • ja.pipo.myös

        Ostat lapion.


      • Viisastelij4

        Mikäli tie ei ole määräaikaan mennessä ajokuntoon sulanut, eli katsastus tulee suoritettavaksi vasta auton mentyä 13.4.2018 katsastamattomuuden takia käyttökieltoon, varaat ajan katsastukseen ja ajelet säilytyspaikalta katsastusasemalle. Aikavarauksella saat myös siirtää liikennekäytöstä poistetun auton katsastusasemalle.

        Jos katsastus hyväksytään, saat jatkaa matkaa minne haluat*. Jos löytyy hyväksymisen estäviä vikoja tai puutteita, katsastaja voi kirjoittaa luvan auton siirtämiseksi korjauspaikalle. Viimeistään kuukauden päästä suoritettavaan jälkitarkastukseen varaat taas ajan.

        *) Kannattaa huomioida, että määräaikaiskatsastuksella ei ole vaikutusta liikennekäytöstä poistoon! Katsastuksesta saat kyllä siirtää liikennekäytöstä poistetun auton takaisin säilytyspaikalle saman päivän aikana, mutta mikäli autosi on talven yli ollut "seisonnassa", pitää sille suorittaa liikennekäyttöön otto ennen käyttöä liikenteessä.


    • rengasrautaojossa

      Hankalaa kun menee ratin väliin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      74
      4286
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      93
      4003
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2487
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2357
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      41
      2054
    6. 126
      1980
    7. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1939
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      54
      1698
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      56
      1682
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      66
      1592
    Aihe