Erikois-auk:iin vain amk-tutkinnolla?

Kannattaako?

Kaveri kävi ns. erikois-aukin johon oli haastattelua ja pääsykokeita. Vain pieni osa valittiin ja käytännössä kaikilla oli insinöörin paperit taskussa tai ainakin monta vuotta amk-opintoja takana. Vanhempaa porukkaa siis, ei mitään teinejä.

Juttujen perusteella hänellä loppui armeija heti alokaskauden jälkeen ja seuraavat puoli vuotta hän istui koulun penkillä ja seuraavat 4 kk meni erikoistehtävissä. Erikois-aukissa olivat omin nokkine eikä ollu alikessuja huutamassa. Aukin jälkeen oli oma toimisto, läppäri, puhelin ja auto! Lomia ihan sikana aukin jälkeen. Ei missään rivin edessä alokkaille huutamassa kuitenkaan. Työtä olisi tarjottu puolustusvoimista ja kertauksia on luvassa tiiviiseen tahtiin.

Itsellä on kanssa amk suunnitelmissa ja kiinnostaisi päästä erikois-auk:iin. Kannattaako siksi lykätä armeijaa 4 vuotta, että saa tutkinnon suoritettua vai saako edes lykkäystä tuosta syystä?

Vai onko tuo vain hyväksikäyttöä, kun puolustusvoimat saavat insinöörejä töihin varusmiespäivärahalla?

6

492

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Old boy

      Lykkäystä saa myös tästä syystä...
      Intti yrittää palvella nuoria asiakkaitaan ja jokainen järkevältä kuulostava lykkäys-
      anomus hyväksytään.

      Se on omasta elämäntilanteesta ja harkinnasta kiinni kannattaako. Pyrkijöitä
      tuollaiseen luksuspaikkaan on valtavasti, tosin hyviä mahdollisuuksia on muita-
      kin intissä. AMK-paikka olisi tietenkin hyvä olla ennen päätöksen tekemistä.

    • nimimerkki on pakoll

      Erikois aukkeja on monenlaisia. Kaikissa on vähän paikkoja mutta kaikkiin ei tarvitse pitkää koulutusta

      • Asiapohjalta

        Tuttavapiirin kokemusten mukaan erikoisaukin paperit ovat aika kovaa kamaa työmarkkinoilla. Eli kun suurin piirtein sama aika kuitenkin kansalaisvelvollisuuden suorittamisessa kuluu, niin erikoisaukki on tosi hyvä valinta.


      • Ei voi valittaa..
        Asiapohjalta kirjoitti:

        Tuttavapiirin kokemusten mukaan erikoisaukin paperit ovat aika kovaa kamaa työmarkkinoilla. Eli kun suurin piirtein sama aika kuitenkin kansalaisvelvollisuuden suorittamisessa kuluu, niin erikoisaukki on tosi hyvä valinta.

        Erikois-auk:n suorittamatta jättäminen on käytännössä este haettaessa erikoistehtäviin. Näihin otetaan vain näitä erikoiskurssin suorittaneita. Tieto erikois-auk:n läpäisseistä menee myös isoihin valtion firmoihin mistä myös tulee head hunttausta.


    • Eliittijoukkoa..

      Kannattaa ehdottomasti, jos vain rahkeet riittävät. Sieltä palataan maitojunalla aika herkästi, jos ei osaaminen ja oppimiskyky riitä. Erikois-aukin loppupuolella Puolustusvoimia myydään hyvänä työnantajana ja kositaan töihin.

      Muutama kurssikaveri jäi, mutta suurimmalla osalla oli haasteellisempi ja selvästi parempipalkkaisempi työ yksityisellä sektorilla.

      Ok, etuisuuksia on vaikka millä mitalla, mutta siellä erikois-auk:ssa tankataan tietoa aika tavalla eli illat menee päntätessä. Miinuksena hemmetinmoinen kilpailuhenki, mikä välillä meni eräillä överiksi.

      Sotilasinsinööriksi kosittiin vielä 9 kk kotiutumisen jälkeen, mutta en vieläkään suostunut. :) Erikois-auk:sta pääsee siis helposti erikoisupseeriksi, jos vain saa auk:n suoritettua. Ihan vinkkinä, että erikois-auk:sta saa (ainakin me saimme) mukavan muhkean stipendin kolmelle parhaalle. :)

    • Minä puhun kaukaisista ajoista. palvelin 67 Karjalan Prikaatissa. Olisin halunnut ase- alipseerikouluun koska koneistajan opintoja oli hieman takana. Ne katsottiin riittämättömiksi joten lykkäyksen pyynti olisi ollut hyvä juttu tähän ja siten täydentää opintoja. Olin ns asehullu ja kaikki aseteknologia kiinnosti suuresti. Olin pettynyt kun minua ei sinne otettu.
      Esimiehet katsoivat että atamaani on tarpeeksi hullu kouluttamaan tykinruokaa. Että RAUK:n jälkeen pistivät minut sanstariksi mikä tietysti oli hommista parhain jos omasi psykopaatin luonteen joka minulla oli.
      Sehän oli nastaa aikaa psykopaatille joka oli ammentanut ja hörppinyt oppia 3 kk. Silloin sai simputtaa aivan vapaasti. Voi pojat mikä taivas alikessulle.....

    Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      1010
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      110
      961
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      910
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      804
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      71
      693
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      3
      644
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      186
      602
    8. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      72
      584
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      57
      583
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      25
      577
    Aihe