Näin arveltiin uusimmassa Talouselämässä (s. 20).
Kokoomuksen ongelma lehden mukaan olisi tällöin se, että puolue ei voittaisi seuraavia vaaleja yhdenkään nykyisen ministerin tai kansanedustajan johdolla.
Kokoomuksen ongelma lehden mukaan olisi tällöin se, että puolue ei voittaisi seuraavia vaaleja yhdenkään nykyisen ministerin tai kansanedustajan johdolla.
Vastaukset 9
Vanhimmat
"Exit-strategia. Jyrki Katainen tekee lähtöä. Kokoomuksen suurin ongelma on, että puolue ei pysty voittamaan vaaleja yhdenkään nykyisen ministerinsä tai kansanedustajansa johdolla. Onko puoluesihteeri Taru Tujusen uhrauduttava?"
No sehän ei enää ole komissaari Kataisen ongelma.
Kataista on povattu milloin uudeksi komissaariksi, milloin Maaimanpankin virkaan.
Eli kova on näköjään pyrky Jyrkiboylla pois kotimaan raastavasta päivänpolitiikasta.
Ei ole helppoa olla svekoluopio Suomessa. Burnout iskee jo nuorena.
Eiks SIllinjärvi ole Savolaxissa? Siilinjärven kokoomus...
Ei kai mikään ulkomainen taho huoli tuollaista tyyppiä, joka toimii jatkuvasti edustamaansa tahoa vastaan? Eli ainoa mahdollinen ura ulkomailla on tuo komissaarin virka, joka on jo sovittu kokoomuksen päätettäväksi.
On se vaan sillä lailla, että Kataisen on PAKKO kannattaa pakkoruotsia, koska A Stubb vaatii sitä ehdottomasti. Nimittäin, Stubb on kertonut, että hän aikanaan puoluetta valitessaa pohti RKP vai kokoomus. Kokoomus on saanut runsaasti lisää ääniä Stubbin johdosta aikanaan ja Stubb voi vaatia melkein mitä vaan Kataiselta.m.o.t.
Vain jämät jäävät RKP:hen. Tuskin mikään muu puolue olisi huolinut esim. pakkasallergikkopuolustusministeriä.
Enemmän Kokoomus on hävinnyt svekoilun takia kuin voittanut Stubbin takia.
Stubb on vain yhdessä vaalipiirissä ehdokkaana.
Kyllä pääsyy on RKP ja sen maksamat Kokoomuksen velat.
Ja tottakai RKP:n sitoutuminen apupuolueeksi auttaa myös.
Vaihtoon vaan. Kansa kannattaa tätä ehdotusta. On jo "kykynsä" näyttänyt tämä kykypuolueen suuri poika. Hyi, hyi,