Syyt miksi en mennyt armeijaan.

Kannattaa pitää mielessä, että se mitä koulussa opetetaan, ei välttämättä pidäkkään paikkaansa. Sinut halutaan kouluttaa ja saada työelämään, siksi, että rikkaat saisivat sinusta hyödyn irti.

Olen valinnut toisen tien. Olen käynyt pelkän peruskoulun ja olen onnellinen. Olen kirjautunut useampaan ammattioppilaitkseen, käymättä koulussa ja nostanut tukia.

Säästän kaikessa. Armeijaa en ole käynyt koska, siinä järjestelmässä yksilöä yritetään hyödyntää vallitsevan järjestelmän käyttöön.

Kotona ollessani vietän aikaa usein ilman sähköä.
Minä otan päätaulusta virranpois. Laitan jääkaappiin pakkasesta kylmäkalleja, että pysyisi pidempään kylmänä. Ja pakasteita minulla ei olekkaan. Jos asuisin syrjemmässä en omistaisi koko jääkaappia.

Pyrin elämään mahdollisimman vihreästi. Autoa ei ole koskaan ollutkaan.

Liikun joka paikaan pyörällä tai kävellen. Pidemmätmatkat usein junalla tai bussilla, mieluiten junalla, koska se saatuttaa vähemmän.

Vaatteet hankin pääsääntöisesti kirpputorilta, tai teen itse, kuten villasukat. Käytän myös pitkään vanhoja vaatteita joita on paikkailtu. Kumisaapaat ovat oivat jokapaikan jalkineet, kumisaappaita voi pitää lähes jokasäällä. Ne ovat hyvät kävelykengät kun leikkaa varren lyhyemmäksi. Varrelliset ovat hyvät sateella ja talvella villasukkien kanssa. Kesällä kuljen sandaaleissa tai avojaloin.

Hankin ruokaa yleensä vain päivän tarpeiksi kerrallaanjoskus jopa kahden. Vuodenajasta riippuen kerään itse marjat, syön omasta perunamaasta perunat, käyn mato ongella, dyykkaan roskiksesta. Rahaa en käytä juuri lainkaan. En käy kuin harvoin kaupassa. Olen downshiftaaja.

Asun vuokra-asunnossa, vesi maksu on kiinteä, mutta sähkö ei. Kesällä olen ollut pitkään ilman sähköä. Harrastan itämaista filosofiaa, sekä joogaa.

En myöskään tupakoi, enkä käytä alkoholia. Kannatan kannabista lailliseksi.

Ihminen pärjää lopuksi tosi pienellä ja tulee pienestä onnelliseksi.

Itse olen vihreä. Z-liike on myös mielestäni hyväjuttu
22500
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

"Minä otan päätaulusta virranpois. Laitan jääkaappiin pakkasesta kylmäkalleja, että pysyisi pidempään kylmänä."

Olisi kannattanut käydä niitä kouluja ja uskoa mitä siellä opetetaan. Olisit siellä oppinut esimerkiksi että pakastekaapissa kylmätyn ja sieltä jääkaappiin siirretyn kylmän tuottamiseen tarvitaan oleellisesti enemmän energiaa kuin vain vähän viilennetyn jääkaapin ottama energia on.


Myös muiden asioiden suhteen olisi kannattanut kouluja ja uskoa mitä siellä opetetaan. Jos ihailemaasi loiselämäntapaa alkaisi toteuttamaan aina vain kasvava osa ihmisistä niin missä kohtaa arvelisit kulkevan yhteiskunnan kestokyvyn ennen kuin kaltaisesi loisijat myös joutuisivat osallistumaan niiden "tukien" maksamiseen? Et kaiketi ole tiennyt että vaikka raha painetaan setelipainossa niin sossun maksukyvyn taustalla ei ole setelipaino vaan toimiva yhteiskunta.

Herää todellisuuteen lapsi ja lopeta loisimisesi töissäkäyvien kunnon ihmisten kustannuksella.

Äänestä

Minun elämäntapani herättää aina välillä katkeruutta niissä, jotka näkevät elämäntyylini.

Minulla ei ole halua kuulua yhteiskuntaan. Minulla on ystäviä jotka ovat tässä elämäntyylissä paljon pidemällä kuin minä. He eivät ole puliukkoja tai narkomaaneja.

Metsään voi rakentaa itselleen tai kokonaiselle kommuunille majoituksen. Luonnonvaroja on paljon käytössä. Minä en usko omistajuuteen ja siksi en piittaa siitä kuka vaittää omistavansa maan, tai metsän. Luonto kuuluu kaikille ja ihminen on osa luontoa.

Minulla on se "oma perunamaa" kaupungin tontilla. Mutta yksityisomaisuutta se ei ole.

Olenkin vakaasti harkinnut kaupungista pois lähtöä. Tarkoituksena minulla ja toisilla on perustaa oma yhteiskunta "tämän yhteiskunnan sisälle." Yhteisömme perustuu maa ja luonnon talouteen. Ilman johtajaa. Valta jaetaan lautakunnille. Hieman samaan tyyliin kuin Christiania Tanskassa.

ks: http://fi.wikipedia.org/wiki/Christiania

Poliisi voi puuttua asiaan ja hätää paikasta toiseen johonkin lappuun tai "omistajuuteen" vedoten. En ole lain rikkoja, koska en koe olevani osa yhteskuntaa. Sen sijaan koen rikollisiksi ne jotka eivät anna ihmisten vapaasti tehdä mitä haluavat.

Vaikka en halua olla osa yhteiskuntaa haluan kuitenkin pitää yhteyttä ulkomaailmaan esim netin välityksellä. Minun kaltaisiani intellektuellejä on jokaisessa maassa.

Rakennustalkott ovat jo alkaneet. Uskon, että pahansuopa mediakin tulee tekemään pahaa hankkeelemme.

Äänestä
  • ”Minun elämäntapani herättää aina välillä katkeruutta niissä, jotka näkevät elämäntyylini. ”

    -Kun veroeuroni menevät loisijalle niin ymmärrän oikein hyvin esiin nousevan katkeruuden.

    ”Minulla ei ole halua kuulua yhteiskuntaan.”

    -Se ei ole todellisuudessa mahdollista. Vai luuletko että esimerkiksi ihannoimaasi Cristianiaan vesi virtaa sinne ja viemäri vetää ilman yhteiskuntaa? Jospa heräisit todellisuuteen.

    ” He eivät ole puliukkoja tai narkomaaneja. ”
    -Oikeampi olisi sanoa ”eivät ole vielä…”


    ”Metsään voi rakentaa itselleen tai kokonaiselle kommuunille majoituksen. Luonnonvaroja on paljon käytössä. Minä en usko omistajuuteen ja siksi en piittaa siitä kuka vaittää omistavansa maan, tai metsän. Luonto kuuluu kaikille ja ihminen on osa luontoa.”

    http://yle.fi/uutiset/kuinkas_kavikaan_kittilan_elamantapaintiaanit/5871528

    Lapsi pieni sentään…. Jos olisit suorittanut intin niin olisit oppinut että elämä luonnossa talvella on kovaa ja haihattelun sijasta se vaatii toimiakseen toimivan huollon. Pelkällä pöllyttelyllä ei pärjää edes Suomen jkesässä talvesta puhumattakaan.


    ”Minulla on se "oma perunamaa" kaupungin tontilla. Mutta yksityisomaisuutta se ei ole. "

    -Ja se on sitten mielestäsi osoitus siitä että olet omavarainen?


    ”Olenkin vakaasti harkinnut kaupungista pois lähtöä. Tarkoituksena minulla ja toisilla on perustaa oma yhteiskunta "tämän yhteiskunnan sisälle." Yhteisömme perustuu maa ja luonnon talouteen. Ilman johtajaa. Valta jaetaan lautakunnille. Hieman samaan tyyliin kuin Christiania Tanskassa.”

    -Veikkaan että moiset haihatteluhaaveet syntyvät pössyttelyjen lomassa? Ks. tuo elämäntapaintiaanilinkki, sortui täydelliseen mahdottomuutensa.


    ”Poliisi voi puuttua asiaan ja hätää paikasta toiseen johonkin lappuun tai "omistajuuteen" vedoten. En ole lain rikkoja, koska en koe olevani osa yhteskuntaa. Sen sijaan koen rikollisiksi ne jotka eivät anna ihmisten vapaasti tehdä mitä haluavat.”

    -Voin varmuudella sanoa että sinun mielipiteelläsi ei ole arvoa jos alat perustamaan hökkelikylää jonkun toisen maalle. Varsinkin Pohjanmaata ja Härmän seutua kannattaa välttää. Sieltä tulee nääs lähtö hihhuleille ennen kuin ne’e ehtivät kitaraansa virittämään…

    ”Vaikka en halua olla osa yhteiskuntaa haluan kuitenkin pitää yhteyttä ulkomaailmaan esim netin välityksellä. Minun kaltaisiani intellektuellejä on jokaisessa maassa. ”

    -Jahas, het nousee esiin vaatimuksia yhteiskunnan suuntaan… Olet kaiketi vaatimassa laajakaistayhteyttä slummiisi ja nopienta saatavilla olevaa vielä kaiketi? Ja mikä tekee sinusta mielestäsi intellektuellin? Ei seinähullun päähänpinttymän jankkaaminen einakaan!

    Mee’s pelle hakeen töitä ja lopeta muiden kustannuksella loisiminen ja hölömöjen ja olemattomien asioiden tankkaaminen.

    Äänestä

  • Vai niin. Jos et ole osa yhteiskuntaa niin älä käytä yhteiskunnan palvelujakaan. Lopeta se netin käyttö välittömästi. Jos liikut, älä käytä katuja tai teitä. Laita lisäksi iso kyltti rintaasi jossa lukee että sinua ei saa elvyttää eikä kuljettaa ambulanssilla. Ja lisäksi - intellektuellia et ole nähnytkään, eihän sulla ole mitään käsitystä edes yksinkertaisimmista perusasioista.

    Äänestä

Sanot nostavasi tukia. Eli kyllä sinä sitä rahaa johonkin käytät. Nyky-yhteiskunta näin ollen mahdollistaa elämäntyylisi. Siinä ihanneyhteisössäsi joutuisit joskus jopa tekemään jotain, siis jotain muutakin kuin käymään mato-ongella ja dyykkaamaan silloin tällöin roskiksia.

Äänestä

Käytän rahaa vain niihin asioihin joita yhteiskunta ei anna ilmaiseksi. Sen pienen rahasumman se joskus antaa. Tarkoituksenani on kuitenkin elää ilman rahaa.

Äänestä

"Sinut halutaan kouluttaa ja saada työelämään, siksi, että rikkaat saisivat sinusta hyödyn irti."

Miten luulet itse hyötyväsi siitä, ettet kouluttaudu? Olethan jo oppinut kirjoittamaan, onko sekin rikkaiden salajuonia?

"Olen kirjautunut useampaan ammattioppilaitkseen, käymättä koulussa ja nostanut tukia."

Elät siis toisten, työssä käyvien siivellä. Kuinka esimerkillistä. Muuten, kun kerran olet niin vihreä, miksi luonnossa nimitetään tällaista toisten kustannuksella elävää olentoa?

"Minä otan päätaulusta virranpois. Laitan jääkaappiin pakkasesta kylmäkalleja, että pysyisi pidempään kylmänä."

Eli lisäät sähkönkulutusta. Siinäpä sitä on vihreyttä kerrakseen.

Ja miten tämä kaikki jorinasi liittyy armeijaan, on aivan yhtä epäjohdonmukaista kuin muukin kirjoituksesi.

Äänestä

Kirjoitukseni on esimerkki niille jotka ovat 2vaiheilla menossa armeijaan. Minä pyrin tarjoamaan toisenlaisen vaihtoehdon

Jos haluaa elämälleen muutosta se on pakko aloittaa itse...

Äänestä

"Minä pyrin tarjoamaan toisenlaisen vaihtoehdon"

Sanoisin saman asian toisilla sanoilla: Tarjoat varoittavan esimerkin joka johtaa surkeaan tulevaisuuteen ja elämään muiden tarjoamien almujen varassa.

Aina kannattaa muistaa se että niin makaa kuin petaa ja kolmekymppisenä elämän isojako on sitten jo tehty. Ei ole elämälle UnDo painiletta, opiskelemattomuus ja hauska nuoruus Cristianiassa ikävä kyllä on useimmiten lopullinen valinta.

Kuulostaa jopa itsestä jeesustelulta mutta ikävä kyllä nuoruuden typeryydessä tehtyjä valintoja ei voi deletoida sitten kun järki karttuu vanhempana. Omapa on kuitenkin valintasi. Itse tulen äänestämään edustajiksi niitä jotka eivät hyysää selkeitä loisijoita.

Äänestä

En ole lois eläjä. Yhteiskunta pitää minut väkisin jäsenenään, vaikka en sitä halua. Yhteiskunta minut niihin kouluihin on pakottanut ja tukia nostamaan. En luokittele itseäni minkään valtuin kansalaiseksi. Olen vapaa.

Armeijaan en mennyt. Kerroin kutsunnoissa elämäntyylistäni ja olin pukeutunut villavatteisiin, kannabislehtikoruun, kumisaappaisiin ja mulla oli rastat. Kerroin että en usko yhteiskuntajärjestelmään. Kerroin elämäntavoitteistani ja suhtautumisestani päihdepolitiikkaan, rahan käyttöön ym.

Se riitti yllättävänkin helposti, tuli lykkäystä. Mutta se oli myös tarkoituskin. Myöhemmin jouduin hakemaan lääkäriltä lausunnon, että sain vapautuksen. Kerroin lääkärille saman tarinan. Menin vastaanotolle paljainjaloin, olin viikkon käymättä peseytymättä, siis edes uimatta. Tosin lisäsin myös keromukseeni aikomukseni alkaa kasvattaa kannabista.

Valtio vainoaa toisinajattelijoita, kuten minua. Jos olisin vain jättänyt menemättä kutsuntoihin ja pakoillut olisin usein poliisin haavissa. Lääkäri kirjoitti vapauttavan paperin mikä meni sinne armeijaan.

Yllättävän paljon valtaa lääkärilläkin on kun pystyy tuollaisen liikkeen tekemään.

Olen siis joutunut "hörhöilemään" että olen saavuttanut asemani yhteiskunnan ulkopuolella.

Keskustelin eilen erään yli 50 tanskalaisen hipin kanssa. Hänkin kertoi kokeneensa paljon vastustusta viranomaistaholta nuoruusvuosinaan. Nyt hänet hyväksytään sellaisena kun hän on.

ei näin: "hauska nuoruus Cristianiassa ikävä kyllä on useimmiten lopullinen valinta. "

vaan näin

"hauska nuoruus Cristianiassa kyllä on useimmiten lopullinen valinta."

Mikään ei saa ihmistä niin epäluuloiseksi kuin vähäiset tiedot...

Äänestä

"Yhteiskunta minut niihin kouluihin on pakottanut ja tukia nostamaan."

Älä valehtele. Kukaan ei pakota sinua nostamaan tukia, tuet pitää erikseen anoa, ei niitä kotiovelle kanneta. Oppivelvollisuus koskee peruskoulua, sen jälkeen ei sinua mihinkään pakoteta.

Olet tyypillinen loinen, et vain kehtaa sitä itsellesi myöntää. Sinulle kelpaavat yhteikunnan palvelut, mutta velvollisuudet jätät toisten huoleksi. Kaikessa omistamassasi näkyy toisten työ; tuskin olet itse kasvattanut lampaita, joista sukkiesi villa on kotoisin?

Pidät itseäsi "intellektuellina" mutta todellisuudessa olet vain päihdeongelmainen pummi. Kerro minulle, miten eroat tukien varassa elävästä rappioalkoholistista?

PS. Mielestäni armeija on planeetan pahinta ajanhaaskausta...

Äänestä
  • Nykyään on yhä enemmän noita, jotka yrittävät tehdä kykenemättömyydestä ja mitättömyydestä hyveen.

    Mutta ei se aivan helposti onnistu. Onneksi! Kovasti joutuvat selittämään ja toistelemaan. Ja pötyä puhumaan. Ja mukaansa saavat silti vain toisia samanlaisia surkimuksia.

    Äänestä

Minä ainakin haluan elää yhteiskunnassa. Tehdä töitä ja rikastua, mutta asevelvollisuuttta en suorita.

Koulutukseltani olen tällähetkellä yo-merkonomi. Olen töissä. Syksyllä alkavat opinot kauppakorkeakoulussa.

En käytä huumeita.

Koen armeijan/sivarin hukkaan heitetyksi ajaksi.

KTM:änä menisi ainakin 40-50tonnia tuloista hukkaan intin vuoksi.

ehkä pitää hankkia vapautus. Ei hullunpaperin mutta selkä, tai polvi ym.

Äänestä

Menen armeijan vasta sitten kun Suomen itsenäisyys palautetaan ja puolustusvoimiin panostetaan eikä laiminlyödä niinkuin nyt tehdään.

Äänestä

"Sinut halutaan kouluttaa ja saada työelämään, siksi, että rikkaat saisivat sinusta hyödyn irti."

Voi olla niinkin, että köyhät yrittävät saada työssäkäyvistä hyödyn irti. Ainakin henkisesti köyhät. Sivarit pelailevat tietsikoillaan ammuntapelejä kun käyt rehdisti armeijasi pois. Nostelevat työkkärikorvausta, jonka sinä saat tienata heille. Pari kolme vastuunkantajaa tarvitaan, että saavat kustannettua yhden luuserin nenänkaivuut. Tiedä, että teet tärkeää työtä. Ilman sinua sivarikin joutuisi töihin.

Äänestä

En tiedä pitäskö itkeä vai nauraa

Äänestä

Siis miten toi alotusviesti alunperin liittyi inttiin menoon millään lailla ? Valaiskaa mullekkin.

Äänestä

"Intellektiuutesi" suorastaan paistaa läpi! Opettele ensin kirjoittamaan oikein... -.-

Äänestä

vitun neiti

Äänestä

hieno mies tuo aloittaja uskaltaa olla oma ittensä
pääsenkö kommuuniisi asumaan

Äänestä

Aloittaja on taas näitä, jotka kehittänyt oman laiskuutensa ja saamattomuuten ympärille hienon narratiivin.

"joo, mä en sillee niiku tee töitä ku lisää niinku globalisaatio ja hyödyttää vaan kapitalistei, en käy koului ku siellä opetetaan niinkun systeemin aivopesuu".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


liikkeessä mukana kirjoitti:

Kannattaa pitää mielessä, että se mitä koulussa opetetaan, ei välttämättä pidäkkään paikkaansa. Sinut halutaan kouluttaa ja saada työelämään, siksi, että rikkaat saisivat sinusta hyödyn irti.

Olen valinnut toisen tien. Olen käynyt pelkän peruskoulun ja olen onnellinen. Olen kirjautunut useampaan ammattioppilaitkseen, käymättä koulussa ja nostanut tukia.

Säästän kaikessa. Armeijaa en ole käynyt koska, siinä järjestelmässä yksilöä yritetään hyödyntää vallitsevan järjestelmän käyttöön.

Kotona ollessani vietän aikaa usein ilman sähköä.
Minä otan päätaulusta virranpois. Laitan jääkaappiin pakkasesta kylmäkalleja, että pysyisi pidempään kylmänä. Ja pakasteita minulla ei olekkaan. Jos asuisin syrjemmässä en omistaisi koko jääkaappia.

Pyrin elämään mahdollisimman vihreästi. Autoa ei ole koskaan ollutkaan.

Liikun joka paikaan pyörällä tai kävellen. Pidemmätmatkat usein junalla tai bussilla, mieluiten junalla, koska se saatuttaa vähemmän.

Vaatteet hankin pääsääntöisesti kirpputorilta, tai teen itse, kuten villasukat. Käytän myös pitkään vanhoja vaatteita joita on paikkailtu. Kumisaapaat ovat oivat jokapaikan jalkineet, kumisaappaita voi pitää lähes jokasäällä. Ne ovat hyvät kävelykengät kun leikkaa varren lyhyemmäksi. Varrelliset ovat hyvät sateella ja talvella villasukkien kanssa. Kesällä kuljen sandaaleissa tai avojaloin.

Hankin ruokaa yleensä vain päivän tarpeiksi kerrallaanjoskus jopa kahden. Vuodenajasta riippuen kerään itse marjat, syön omasta perunamaasta perunat, käyn mato ongella, dyykkaan roskiksesta. Rahaa en käytä juuri lainkaan. En käy kuin harvoin kaupassa. Olen downshiftaaja.

Asun vuokra-asunnossa, vesi maksu on kiinteä, mutta sähkö ei. Kesällä olen ollut pitkään ilman sähköä. Harrastan itämaista filosofiaa, sekä joogaa.

En myöskään tupakoi, enkä käytä alkoholia. Kannatan kannabista lailliseksi.

Ihminen pärjää lopuksi tosi pienellä ja tulee pienestä onnelliseksi.

Itse olen vihreä. Z-liike on myös mielestäni hyväjuttu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu