Usein kuulee monien sanovan, ettei Ikaalisissa ole hyviä harrastusmahdollisuuksia eikä ole mitään tekemistä.
Asian voi korjata liittymällä vapaaehtoisjärjestöihin. Tällaisia ovat esimerkiksi SPR, autoliitto ja vanhustyö. Näistä voit saada itsellesi mukavan harrastuksen ja itsellesi sekä monille muillekin hyvän mielen!
Auttavia käsiä ei koskaan ole liikaa.
Asian voi korjata liittymällä vapaaehtoisjärjestöihin. Tällaisia ovat esimerkiksi SPR, autoliitto ja vanhustyö. Näistä voit saada itsellesi mukavan harrastuksen ja itsellesi sekä monille muillekin hyvän mielen!
Auttavia käsiä ei koskaan ole liikaa.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Suostuisikohan Jokinen ottamaan kauppakeskus-
työmaalleen vapaaehtoisia auttajia, vaikkapa lapion-
varteen taikka lautoja kantamaan?
Monien puolueiden (paitsi persujen) jäsenet varmas-
ti haluaisivat kantaa kortensa kekoon Ikaalisten
kehittymisen ja hyvinvoinnin eteen.
SPR : n esittelyihin saapuu aina firman liivit päällä
esiintmishaluinen jouhinaama istumaan tuolille hetkeksi.
Ensimmäisenä tuo tyyppi paikalta häipyy ja jättää
muut kokoamaan teltat ja esitemateriaalin pois.
Tärkeintä onkin olla paikalla kunnes valokuvat
on otettu.
Vapaaehtoistyössä yksi arvostetuimmista on postijussi
mutta ainahan porukkaan loinen pesiintyy.
Kyllä SPR:n esittelyissä ja muissa tilaisuuksissa kaikki antavat tasapuolisesti oman panoksensa yhdistyksen toimintaan. Jotkut saattavat olla oma-aloitteisempia ja aktiivisempia kuin toiset, mutta mukava ryhmä.
Suosittelen liittymään ja tukemaan toimintaa hyvän asian puolesta!
kommareita ei vapaaehtoistöissä näe eikä yleensäkään töissä
miksi kommarit loisivat menkööt Neukkulaan
Tämän päivän Pohjois-Satakunta-lehdessä oli mielenkiintoinen juttu SPR:n järjestämästä paneelista 14.3. Omalla Tuvalla.
Paneelin aiheena on omaishoitajat ja ikäihmiset. Toivokaamme runsasta osanottoa tähän hyödylliseen keskusteluun.
Joo ja vanhukset jo osasta pelkää noita vapaaehtoisii, sosialisoidaan kuulemma niidenkin omaisuus. Parhaimmat vapaaehtoiset ovat kuulemma pyytäneet jopa nimiä papereihin vanhuksilta, toinen vakava asia on noin uskonnon varjolla toimivat.
Ei työtön uskalla enää mihinkään vapaaehtoistoimintaan liittyä ja työsskäyvät eivät viitsi tai jaksa. Talkootyö kaavaillaan kiellettäväksi tai siitä pitäisi maksaa vero, kun se on veronkiertoa. talkootyö alkaa olemaan muinaisjäänne.
moni ns. työtön on ahertamassa suoramaksuperiaatteela ja ottaa kela tuet myös
Se on rahantulon optimointia
Mitäpä olisi Ikaalisten SPR:n osasto ilman Kreivin panosta? -Eipä juuri mitään!!
Liitännäisenä voisi ajatella harrastepuutarhaa.
Tässäkin voisi Kreivi-Veivi reivata purjeita kotiinpäin.
Aina kotikukka anopinkielen voittaa.
redkrossijohtajat pölliivät rahat itselleen
oikein kommentoit ,,,,,,,,,eipä juuri mitään
Kyllä Kreivi on tehnyt mittavan työn vuosien mittaan luotsatessaan SPR:ä oikeaan suuntaan.
Miksi eripuolilla maata jatkuvasti paljastuu rahallista kähmintää
SPR- järjestössä ?
Epäiletkö Kreivistä samaa?
spr on remurien järjestö jos annat satasen niin koohteeseen menee 3 euroa
loppu johtajien Saariselän majan kuluihin
SPR ei ole hyvä vapaaehtoisharrastus. Mielestäni SPR on yhdenlainen pyramidihuijaus, jossa raha kerätään yhmisten hyvyyttä hyväksikäyttäen. Miksi SPR:n johtajat eivät tee vapaaehtoistyötä? Ainakin vuonna -09 SPR:n pomon palkka ol i€ 98 228.
Ei lainkaan paha, vai mitä?
Voisiko langan aloittaja valoittaa, mikä olisi hyvä harraste Ikaalisissa, jos siis ei halua osallistua eliitin palkanmaksuun?
Metsästäminen kenties? Saako joku aseluvat enää tänä aikana?
Yleisurheilu ja pesäpallo ovat niin amatöörien käsissä, että ne eivät kiinnosta.
Hiihtäminen? Voisiko siinä enää pärjätä ns. "natuna"? Katselin dokumentin, jossa eräältä tunnetulta tytöltä kyseltiin veriarvoista ja hän ei vastannut, poistui vain paikalta.
Nouski? Onko sitä enää, en tiedä. Suunnistus ei ole koskaan ollut kiinnostava laji.
Parempi kun vaan keräilen pulloja, että saan maksettua nettimaksut ja sitä kautta kirjoittaa tunteistani tänne. Harrastus kai tämäkin.
Vapaaehtoityötä voit tehdä vanhusten parissa ulkoiluttamalla
syöttämällä, puhtaanapidossa, kuljettamalla torilla tai muuten
vain antamalla osan ajastasi juttelemalla heidän kanssaan
Mikä on vastuukysymys, jos vanhus minun saattamanani vaikka murtaa lonkkansa torilla? Suomalaiseen oikeuteen tahi vakuutusjärjestelmään kun ei voi luottaa yhtään.
Haluaisin tehdä vapaaehtoistyötä nuorten poikien parissa. Onnistuuko tämmöinen harrastutoiminta hyvin Ikaalisissa ja missä voin ilmoittautua halukkaaksi?
Itseäni kiinnostaisi vapaaehtoistyö nuorten tyttöjen parissa. Yhdistykset ilmoittautukoot.
Paikkakunnan mustat lesket haluavat vapaaehtoisia varakkaita
herrasmiehiä luokseen yöksi asentelemaan geishapalloja
Täytyy tuottaa sinulle suuri pettymys. En ole koskaan asentanut Rouvaan mitään geishapalloja. Mitään anustappiakaan en aio sinuun asentaa, joten pidähän minut erossa typeristä kirjoituksistasi.
Täti kulta, jatka sitten vain sormipelillä kutkuttaen.
Mutta miksi esität fiksua kun nimmarisikaan ei sitä ole ?
Nimimerkille "kreivin aikaan". Onko sinulla jotain minua tai Jarmo Hoikkalaa vastaan, kun et pidä nimimerkistäni? Nimimerkkini on täsmälleen yhtä fiksu kuin Reijo Leppänen täti-nimimerkki.
Mitä nuo nimmarit minuun liittyvät ?
Ota selville, kuka todellisuudessa olet.
Olen Seppo Syren
Kyllä Nouski on edelleen olemassa. Itse seurassa suunnistamisen lopetin viime kaudella ja siirryin naapuriseuran KyRa n väreihin, mutta Nouski on edelleen vahvempana, kuin koskaan😂
Mutta eihän Ikaalisista pitkä matka oikein minnekkään ole, Parkano Tampere yms. ihan vajaan tunnin ajomatkan päässä. Ja kummastakin löytyy kaikkea ilmaista tekemistä
Olet pmk
häivy palstalta ja mene hoitoon ja syö lääkkkeet säännällisesti
Yksi johtava remuri teki vapaaehtoistyötä pesäpallotyttöjen kanssa.Muutti
sitten pois täältä kun asiat julkistuivat
ei kutenkaan kreivi
johtava remuri teki itseään tykö pesäpallotyttöjen parissa mutta käryn jälkeen
muutti paikkakunnalta
johtava demu teki pesäpallotyttöjen parissa työtä ihan iholla joten kiinni
jäätyään muutti paikkakunnalta
kuka aloittaisi p käkivetelän eheyttämisen
eiköös nim merkki prouva h yrittäny joskus eheyttää vitsiä.? ainakin niin lupas tehä jos se suostuu kokeiluun. ei onnistunu.
menkää siivoamaan kommarien takapihat jätteistä. kommarit ovat sottasin eliölaji
maassamme
Siististi asuvat lantapatterien alla!
Tekemisen puutteesta ja hyväntekeväisyyden tarpeen saa täytettyä ilman järjestöjäkin pienellä mielikuvituksella. Esim. viemällä kynttilöitä hautausmaalle niille joiden luona ei vierailijoita näy käyvän, samalla suoden heillekin ajatuksen. Ravintoloissa, kahviloissa tai melkeinpä missä tahansa palvelupaikassa voi pelkän kiitoksen lisäksi tarjota tippiä sopivaksi katsomallaan summalla sikälimikäli kokee palvelun erityisen hyväksi tai muuten itsestä siltä tuntuu. Marketissa kun normisti kuappa-asiointinsa hoisii nopiaan voisi tehä poikkeuksen ja pysähtyä juttelemaan niitänäitä muiden kanssa tai bussissa kanssamatkustajien kanssa, sekin voi piristää jonkun päivää plus tietysti omaasi. Pienillä asioilla voi olla usein suuri merkitys.
Joku varmasti nyt taas kohta nuokin ehdotukseni leimaa lapsellisiksi joten kerrottakoon että noihin edelmainittuihin asioihin olen törmännyt ja -koska osaan iloita pienistäkin asioista tässä elämässä- olen kokenut ne pelkästään positiivisina ilmiöinä, samoin vastapuoli, ihan poikkeuksetta! Esim. opiskeluaikana silloisessa työpaikassani saamani tipit todellakin vaikuttivat silloiseen budjettiini olennaisesti, monta harmaata päivää on kirkastunut jutellen entuuestaan tuntemattomien mukaviksi osoittautuneiden ihmisten kanssa ja nyt oman talouteni kohentuessa opiskeluvuosista olen tipannut ja saanut siitä hyvän mielen molemmille.
uppia
kompissa on jo tarpeeton laituri ja sepelikenttä ja 5 tyyhjää loossiia misei sinne
tehdä lentokenttää
vajakin vanhoja houruja taas
Ikaalisten SPR on ollut vähän vaisu viime aikoina, väki tullut vanhaksi?
Rahat juotu, se lamaannuttaa
greivi
drmariinien harrastusjärjestöt opettavat pahoja tapoja
kylähullun moden vajakkilässytystä kaikki aiheet, samoja vanhoja houruja mode
toistelee
mutta osaa tehdä sen todella mielenkiintoisesti ja upeasti. suuren suuri kiitos hänelle <3