Tässä on tälläinen pieni kysely suomenhevosten erikoisväreihin liittyen. Vastaukset tulee opinnäytetyöhön, jonka aiheena Suomenhevosten erkoisvärit. Haluamme vähän kartottaa ihmisten ajatuksia ja mielipiteitä, joten vastaamalla voitte auttaa opinnäytetyön valmistumista. Vastaukset laitettu siten että lyhytkin vastaus riittää, mutta toki saa vastata pitkästikkin, mielellämme luemme niitä.
1. Oletko koskaan nähnyt erikoisenväristä suomenhevosta livenä/kuvissa
2. Säväyttääkö sinua tälläisen värinen suomenhevonen ns."tavallisen rautiaan" rinnalla?
3. Onko mielestäsi väärin jalostaa suomenhevosiin erivärejä takaisin?
4. Onko mielestäsi väärin jalostaa ylipäänsä hevosia värien perusteella?
5. Onko erilaiset värit arvostettavia ominaisuuksia rodussa?
6. Tuleeko mieleen muita mielipiteitä/ajatuksia erikoisväreistä tai vain väreistä?
Kiitokset vastanneille !:)
Suomenhevosten väreihin liittyvä kysely
4
272
Vastaukset 4
1. Olen, livenä aivan pikimustan ja harmaankimon.
2. Kyllä, jos hevonen on rakenteeltaan kaunis. Erikoisemmat värit tuovat ulkomuodon paremmin esille.
3. Ei
4. Jos hevosia käytetään jalostuksesssa mielivaltaisesti jonkin tietyn värin saavuttamiseksi tai ylläpitämiseksi, niin kyllä. Mutta jos samalla pidetään huolta rodun terveydestä ja täysipäisyydestä, niin ei siinä sitten mitään vikaa ole. Jos väreihin ei kiinnitettäisi huomiota jalostuksessa, jotkut rodut, kuten palominot ja paint-hevoset (ovat molemmat sekä värejä että rotuja) jotka tunnetaan parhaiten väreistään, katoaisivat ajan mittaan sulautuessaan muiden hevosten massaan, jos väritystä ei pidettäisi yhtenä jalostusperusteena.
5. Riippuu rodusta. Tuntuisi varmaan hiukkasen hassulta katsella pintoa suomenhevosta, ja toisaalta jos pintorotuinen hevonen olisi väriltään tavallinen raudikko, se ei eroaisi mitenkään muista saman värisistä hevosista. Mutta mm shetlanninponeissa esiintyy suunnilleen kaikkia mahdollisia värityksiä ja se kuuluu asiaan.
6. Ei nyt tähän hätään.- Nappilove
1: Olen, kuvissa ja livenä (hopeanmusta, tiikerinkirjava)
2: Noo, riippuu vähän hevosesta, jos se on rakenteeltaan ns. rötkäle, niin sitten ei. Mutta sitten jos se on oikein "suomenhevonen näköinen" niin sitten kyllä.
3: Ei...
4: On, jos sitä tehdään tarkoituksella niin, että yritetään saada kaikista hevosista tietn värisiä. Sitten jos hevosista pidetään kuitenkin hyvää huolta ja niitä hoidetaan kunnolla, niin sitten sanon, että ei.
5: On ja ei. Minun mielestäni mikään cremello suokki EI ole suokki.
6: ei taida tulla....... - hippiäinen
1. juu
2. jepp
3.Ei, jos pidetään samalla huolta siitä että alkuperäiset värit säilyy myös
4. Ei ole väärin, mutta rakenteen ja luonteen tulisi olla etusijalla.
5. En osaa sanoa - kasiro
1 Olen, keltainen, jolla oli mustat jouhet sekä musta sukkajalka
2 Kyllä, ehdottomasti
3 ei
4 Ei, kunhan muoto ja luonne säilyy ennallaan
5 On
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092280Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???23903- 103896
- 71892
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha563816- 82718
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik24612- 57571