Islamistijärjestö hyökkäsi hinduja vastaan

ihmisoikeus

Islamistijärjestö Jamaat Shibiriin aktivistit jatkavat koko maanlaajuista väkivaltaa Bangladeshissa. Heidän yhteenottonsa viranomaisten kanssa johti viiden ihmisen kuolemaan ja 150 ihmisen loukkaantumiseen. Loukkaantuneista kymmenen oli poliiseja. Nyt muutaman päivän kestäneiden levottomuuksien aikana on menehtynyt kaikkiaan 48 ihmistä ja tuhansia loukkaantunut.

Väkivaltaisten hyökkäysten pääkohteina ovat olleet uskonnolliset vähemmistöt, erityisesti hindut, ja poliisiviranomaiset. Jamaat Shibir on iskenyt kyliin ja hindujen pyhäkköihin. Iskuista ovat kärsineet tuhannet hinduperheet. Ryhmä on myös polttanut autoja ja junia sekä tuhonnut rautatietä maan eri osissa. Joillakin paikkakunnilla kirkkoja on heitetty kivillä ja Jaipurhatissa on hyökätty kristilliseen keskukseen. Jamaat Shibir on tärvellyt kirkkoja, retkeilymajoja, koteja ja muuta omaisuutta.

Maaliskuun (2013) alussa Suomalaisen kristillisen järjestön kaksi bangladeshilaista yhteistyöhenkilöä pysäytettiin Jamaat Shibirin toimesta. Islamistit halusivat työntekijöiden lopettavan työskentelyn kristityn järjestön leivissä ja siirtymään heidän puolelleen sotaan ”islamin säilyttämiseksi”. Järjestö on kohottanut paikallisia yhteistyöhenkilöitä erityiseen varovaisuuteen.

Jamaat-ryhmittymä käyttää moskeijoita tavallisten ihmisten yllyttämiseen hyökkäyksiin hallitusta ja ei-muslimeja vastaa. Hyökkäyksien julistetaan olevan islamin suojelemista. Ryhmän johtohahmoja on äskettäin tuomittu vuoden 1971 itsenäisyyssodanajan rikoksista. Osa järjestön johtajista odottaa vielä tuomiotaan. Jamaat-ryhmä järjesti myös 48-tuntisen maanlaajuisen lakon vaatien johtajiensa vapauttamista. Ryhmä julistaa johtajiensa vangitsemisen olevan hyökkäys islamia vastaan.

Hallituksen tiedusteluosasto on varoittanut vähemmistöryhmiä ja kehottanut heitä erityiseen varovaisuuteen, sekä pyytämään tarvittaessa poliisin apua. Kaikkia seurakuntia ja kirkkoja on tiedotettu tilanteesta ja heitä on kehotettu varovaisuuteen.

http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2013/03/islamistijarjesto-on-hyokannyt-hinduja.html

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

        Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
        Maailman menoa
        248
        5601
      2. Sinä eräs, pyydän......

        AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
        Ikävä
        196
        2817
      3. Kysymys muille miehille

        Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
        Ikävä
        60
        2178
      4. Kohta katson sun kuvaasi

        ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
        Ikävä
        22
        1781
      5. Nimikirjaimet

        Kuka kaipaa ketä 🥰
        Ikävä
        68
        1633
      6. VOI TÄTÄ ILON

        JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
        Tuusniemi
        138
        1375
      7. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

        Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
        Ikävä
        109
        1357
      8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

        Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
        Maailman menoa
        168
        1340
      9. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

        Olet mielessäni, vanhempi mies
        Ikävä
        87
        1262
      10. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

        jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
        Ikävä
        109
        1234
      Aihe