Ruotsi vapaaehtoiseksi – kaikkien suomalaisten hyvinvointietu

Kannatetaan

Ruotsin kieli valinnaiseksi oppiaineeksi kaikilla kouluasteilla

Suomessa kielivaatimukset ovat maailman tiukimmat. Jokaisen ammattiin opiskelevan on opiskeltava ja osattava vähintään kahta itselle vierasta kieltä ja asiantuntija-ammateissa toimivilta odotetaan lisäksi kolmannen vieraan kielen osaamista. Tämä johtuu siitä, että koulutusjärjestelmässämme jokaisen suomenkielisen on opiskeltava ruotsia pakollisena kielenä. Missään muussa maailman maassa ei ole vastaavaa vähemmistön puhumaa kieltä koskevaa vaatimusta. Tilanteen epätarkoituksenmukaisuutta lisää suomen ja ruotsin vähäinen käytettävyys kansainvälisesti.

Maailman valtakielten osaamisen heikko taso haittaa Suomen kansainvälistä kilpailukykyä. Kansainvälinen kanssakäyminen edellyttää hyvän englannin osaamisen lisäksi myös muiden maailmankielien osaamista. Ruotsin kielen pakollisuus ja yksilöiden oppimiskyvyn rajallisuus johtavat käytännössä vieraiden kielien taitamisen ohuuteen ja valintamahdollisuuksien kapeutumiseen. Niiden lasten tai nuorten, jotka hyötyisivät englannin tai äidinkielen lisätunneista, olisi tarkoituksenmukaisempaa opiskella vain yhtä vierasta kieltä.

Kielikoulutuspolitiikkamme epäonnistuu myös siinä mihin se sanoo pyrkivänsä. Kaikilta korkeakoulutetuilta vaadittava ns. virkamiesruotsi ei takaa ruotsinkielisiin palveluihin riittävää kielitaitoa. On parempi, että motivoituneet, vapaaehtoisesti ruotsia opiskelevat ammattilaiset vastaavat tästä tehtävästä.

Perustuslain tarkoittamista suomen- ja ruotsinkielisen väestön sivistyksellisistä ja yhteiskunnallisista tarpeista on huolehdittava, mutta tämä onnistuu paremmin nojaamalla vapaaehtoisuuteen kuin pakkoon. Lisäksi näin kunnioitettaisiin myös perustuslain henkeä ja kirjainta, koska vapaus on perusteena tasapuolisesti sama molemmille väestönosille.

http://ruotsivapaaehtoiseksi.fi/

8

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pakkoruotsi pois!

      Äänestä kielivapauden puolesta!

      www.ruotsivapaaehtoiseksi.fi

      Nyt!

    • Tuo on totta

      Rkp:ltä on tullut nyt kovasanainen ukaasikäsky, että meidän hienoa RKP:tä
      ja ruotsinkielistä vähemmistöä ei saa missään tapauksessa tuollaisilla kirjoituksilla tulla moittimaan.

      RKP:n toiminta on oiva esimerkki siitä, miten röyhkeästi he voivat kohdella valtaväestöä ja etenkin muita vähemmistöjä maassamme.

      Suomi on Rkp:n vallan alla ja pahasti!

    • Näin on marjat

      Pienpuoleitten ei pitäisi lähteä RKP:n aisankannattajaksi jos aikovat
      pitää äänestäjien luottamuksen puolueeseensa.

      • KD ja ruotsin kieli

        Kristillisdemokraateilla on huomattava kannatus Pohjanmaan ruotsinkielisten keskuudessa, yleensä toiseksi tai kolmanneksi suurin puolue kunnissa siellä. Vain typerykset lähtevät ärsyttämään suurta osaa omista kannattajistaan.

        Muistetaan nyt vielä sekin, että kristillisdemokraattien edellinen puheenjohtaja Bjarne Kallis on ruotsinkielinen, samoin puoluesihteeri Peter Östman.


    • uP.

      uP.

    • Kansalaisaloite http://ruotsivapaaehtoiseksi.fi lähti reippaasti liikkeelle 2½ viikkoa sitten, mutta alkoi hyvä alun jälkeen hiipua. Eilen se sai valtavaa vetoapua "Tahdon 2013" kansalaisaloitteelta ja nyt se alkaa hätyytellä pronssisijaa kaikista aloitteista yli 140.000 allekirjoittajalla yksistään netissä. Paperilomake ja mainokset on vastikään saatu painosta ja säiden lämmittyä alkaa totinen jalkatyö.

      On hyvä huomata, että kyseessä on valinnanvapaudesta - suomalaisen oikeudesta valita ne vieraat kielet, joita hän haluaa opiskella. Tämä sanoma alkaa ilmeisesti purra, sillä myös tänään allekirjoittajia alkaa olla tuhatkunta.

    • määkin jokusen
    • hjtgnbvcx

      TIETENKIN !!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      72
      4934
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3359
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      20
      2632
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1687
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1336
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1312
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      219
      1083
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      995
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      885
    Aihe