Ei tarvi olla yksin kun voi tulla ja kertoo. Olitpa sitten ujon puoleinen taikka suulas! Samat oikeudet pätee. Koitetaa ratkoo ongelmia yhessä, ettei tarvi yksin miettiä liikaa. Päähän siitä vain sekoo, jos tarvii kaikkea yksin mielessänsä vain kantaa. Ole oma itsesi sillä se kannattaa usko pois.
Aina
ystävä
756
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Omasta maastaan sodan jaloista paennut pakolainen mikä somali liekin ollut tuli eräänä päivänä kotiovelleni ja alkoi kertoa kertomastaankin päästyä jotain omaa pitkää tarinaansa, enkä minä voinut ymmärtää häntä. Pikemmin taisin ajatella juuri tuohon samaan tapaan: teeskentelijä. Olisit oma itsesi sillä se kannattaisi usko pois.
Mitä tapahtui? No ei paljon mitään, kuin ovi kiinni ja sillä siisti. Näitä esimerkkejä kyllä on meidän suomalaistenkin kesken, miten pääsee hyvään seuraan ystäväksi: " Ole oma itsesi sillä se kannattaa usko pois."
Olemalla rehellinen itselle ja muille. Olkoonki joku toine erilainen eikä osaa pitää elämäänsä arvossa.
Mitä tarkoitat. Eikö jokainen ole automaattisesti se mikä on. Ja myös rehellinen itselle ja parhaansa mukaan muille. Joka taas epäilee sinun olevan jotain muuta kuin olet, on hänessä itsessään jotain epärehellistä. Ainakin saattaa olla huono ihmistuntemus.
Tuntemalla itsensä hyvin, ei mene herkästi arvostelemaan muita ja jos ei tunne omaa itseään on herkempi suuttumaa. Rehellisyys sanoa asiat suoraa ja eikä puhua seläntakana. Itsetunto kohillaa antaa muittenki sanoa.
Juuri noin se enimmäkseen on. Kyllä. Olen samaa mieltä.
Sitä paitsi, itsetuntemuksen lisäksi olisi vähintään yhtä tärkeän hyödyllistä ja ihanaa rohjeta, uskaltaa, oppia tuntemaan vähän laajemmallakin mitta kaavalla ihmisiä: elikkä joitain kuita muita, kuin itsensä.
Tuossa on perää sikälikin, että ketään muuta et voi tuntea ennen kuin jotenkin tunnet itse itsesi ja monet antropologit ovat joutuneet tämän toteamaan, Sitä kautta vaikka somali ovella voi avata itsellesi suuret ovet.