Uhri kulttuuri Suomessa

Olen Idea

Me eletään uhri kulttuurissa, jossa huolissaan oleminen on paras keino saada valtaa ja päästä muokkaamaan lakeja omalta kannaltaan edullisempaan suuntaan ja samalla päästä tekemään liiketoimintaa näiden nuorten tilanteella.

Uhrien "auttamiseksi" tehtäviä laki muutoksia ja heidän puolellaan esiintyvää oman edun tavoittelijaa ei kukaan edes voi vastustaa, koska uhreja voi vain ymmärtää ja tyynnytellä sen takia uhrien kautta toimiminen onkin niin yleistä.

Suomalaiseen yhteiskuntaan ja eurooppaan yleisemminkin on synnytetty syrjäytyneiden nuorten luokka. Tämä luokka synnytettiin, jotta keskiluokka voisi säilyttää etunsa, vakituiset työpaikkansa ja toimentulonsa ja kahmia maapallon luonnonvaroista ja maan tuotoista leijonan osan itselleen. Kaikkein härskeintä tilanteessa on se, että osa tästä keskiluokasta esiintyy nuorten auttajina saadakseen valtaa itselleen ja hyvän liiketoiminnan, jolla elättää perheensä vaikka ovat itse olleet osa mekanismia, jolla koko ongelma alunperin synnytettiinkin.

Yhteiskunnassa, jossa elämme menestyksen salaisuus. On löytää ryhmä, jota voi syyttää itse aiheuttamistaan ongelmista. Usein vallantavoittelun välikappaleena ovat syrjäytyneet ja varsinkin nuoret ja köyhät.

Sen jälkeen omaksutaan asenne, en ole tilivelvollinen tekemisistäni ja niiden seurauksista. Olen moraalisesti oikeassa ja lopulta johdetaan tästä ajatus, olen ikuisesti oikeutettu sympatiaan ja saavuttamaani asemaan etuineen, josta käsin laukoa moraalisia totuuksia tekojeni seurauksista kärsivien niskaan.

Tämä asenne takaa voiton, koska kukaan ei voi vastustaa uhreja ja heidän "auttajaansa". Uhrien auttaminen on kuitenkin sivuseikka.

Aseita on loputtomasti kuten vähemmistö ryhmät, seksismi, kapitalismi, lääkkeet, huumeet, alkoholiongelmat, mielenterveysongelma, nuorten ongelmat, kansanmurha ja niin edelleen. Aseita riittää uhrien sodassa ja jokainen löytää oman aseensa halutessaan. Toivoisin, että nuoret oppisivat pelin hengen ja alkaisivat taistella L. Tammisia vastaan heidän omilla aseillaan.

Uhrien sodan rintamalinjat määrittävät se kuka pystyy olemaan moraalisin ja sitä kautta voittamaan oikeudessa ja säätämään lakeja ja kahmimaan valtaa omalle ryhmälleen. Jos uhrien sodan voittaa voi jopa kyetä perustamaan elinikäisiä työpaikkoja ja toimeentuloja omalle ryhmälleen sitä enemmän mitä paremmin pelaa uhripelin voittajaa. Nuorten kannalta tämän sodan voittajilla on jo melkein kaikki paikat hallussaan ja he eivät luovu saavutetusta asemastaan, jotta nuoret saisivat tilaa hengittää.

Uhrien sodassa kyse ei ole oikeudenmukaisuudesta tai tasa-arvosta vaan pelkästä kylmästä itsekkyydestä. Peliä joko ymmärtää ja sitä pelaa tai sitten tulee sen jyräämäksi. Tässä maassa riittää tämän pelin pelaajia keräämään voiton ja sen hedelmät ja turvaamaan oma toimeentulo ja jyräämään joukon ihmisiä allensa ja sen jälkeen syyttämään uhreja omien tekojen seurauksista.

0

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Haluan sinut, kuuletko minua.

        Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
        Ikävä
        91
        1487
      2. Hän on tosi

        hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
        Ikävä
        54
        1033
      3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

        https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
        Maailman menoa
        384
        877
      4. Kuka sitä naista maalittaa

        Täällä oikeasti?
        Ikävä
        156
        859
      5. Rakastan häntä

        Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
        Ikävä
        56
        733
      6. Anteeksipyynnöstä

        Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
        Ikävä
        124
        727
      7. Ei kukaan ole katsonut

        Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
        Ikävä
        51
        668
      8. Onko mun toinen

        Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
        Ikävä
        57
        641
      9. Naiselle Kuuleppa Tämä

        Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
        Ikävä
        38
        635
      10. Oletko päässyt minusta

        Eteenpäin?
        Ikävä
        76
        632
      Aihe