Jumalanpalvelukset radiossa: Naispappeus 25 vuotta -juhlamessu Helsingin Vanhasta kirkosta klo 10 10.03.2013
Saarnaaja: piispa Irja Askola.
http://yle.fi/radio1/uskonto/jumalanpalvelukset/kuuntele_jumalanpalvelus_36347.html
Onko Adventtikirkolla uskon mitta sama, vai jotain muuta?
Jeesuksen? neuvo, istutaan yhdessä, tuumataan, mitä vaatimatonta on jokaisella tarjota, leipää omasta taskusta, hipaistaan pyhää.
Lapsen leipä ja kala-aihe.
Uskoa taskusta, leipää taskusta.
7
<50
Vastaukset
- ...
Adventistit eivät vihi naisia papeiksi tai pastoreiksi, koska se on raamatun vastaista. Vain miehiä vihitään pastoreiksi adventtiseurakunnassa.
- haastetta..
Kysymys oli leivistä omissa taskuista jaettavaksi, sen ihmeen vesittäminen, palvelemaan tämänpäivän opetusta. Jeesusta ei tarvita, pärjätään omilla.
Siksi ymmärrän evl. kirkon sallivuuden, koska raamattua ei tarvita, sen opetusta ei tarvita, koska se vaatii parannusta ja myös uskoa Jumalan kaikkivoipaisuuteen tässä ajassa, jossa Hän toimii, mutta myös tuomitsee.
Sellaista raamattua ei tarvita, joka kertoo meistä ylemmästä voimasta ja siksi ihmeet muuttuu sanoin selitettäväksi arjen löydöksi, että vain sitä, mitä on, sitä annetaan.
Tarvitaanko sellaista uskoa, ? Tarvitaanko sellaista kirkkoa?
Vai onko meillä tarve Jeesukselle, että kun leipämme on loppu, taskuissa vain se pieni osa, tarvitsemme siunauksen, joka on tarpeen kohteelle riittävä, niin määrältä kuin laadulta. Eikä sitä leipää ollut kaikkien taskuissa vaan oli ne määrätyt leiviskät ja kalat.
ts. niitä katsoen on mahdottoman edessä, kun katsomme mitä niillä pitäisi tehdä.
Piispan esittämä kirkko, so. viihdekirkko, koska edetään sen oman lahjan, oman voiman, ja oman viisauden varassa. "tunnustuskirjat riittää" kuten KV- sanomissa eräs kirkkoherra totesi.
Niin, onko meillä sama usko, vai uskommeko Jeesuksen saamaan mahdottoman mahdolliseksi? Leipä löytyykin jostain muusta kuin taskustamme. - pyh!
Ja höpönlöpön.
Raamattu ei sano halaistua sanaa Uudessa liitossa miesten tai naisten vihkimisestä papiksi. Koko käsite on keskiajan kirkon harhaoppi. - puhuttiin adventtis.
pyh! kirjoitti:
Ja höpönlöpön.
Raamattu ei sano halaistua sanaa Uudessa liitossa miesten tai naisten vihkimisestä papiksi. Koko käsite on keskiajan kirkon harhaoppi.pyh, huomaa, että sanoin adventtikirkosta. Adventtikirkko vihkii miehiä pastoreiksi (seurakunnan kaitsijan virkaan), mutta ei naisia. Naiset pääsevät muutamien seurkuntalaisten suostumuksella vihkimättömiksi pastoreiksi.
Hop:)
Jotakin jakoa on olemassa pastorien valtuuksissa naisten ja miesten kesken.
Ihmisten kulttuurikäsityksiä ei hetkessä muuteta. Paavalin aikaankin rajoitti sen ajan tapahtumakulttuuri jolloin pappien piti olla miehiä, mutta koko pappisjärjestelmä loppui ja päättyi ristille.
2000 vuoteen ei ole ainokaistakaan pappia missään ollut.
Evankeiliumin työ sen sijaan kuuluu kaikille, Gal 3:28, Kol 3:11.
Evankeliumin työhön pitää ensin itse motivoitua ennenkuin kykenee tajuamaan että pissavehkeet on avioliittoa ja vessaa varten.
Evankeliumin työ on jotakin muuta kun käydä katsomassa kerran vuodessa onko papilla housut vai hame päällä.
Pitää tajuta lisäksi ettei joka mökin pojasta ja likasta ole kaikkeen. Kvalifikoitumista aina tapahtuu tietysti. Ei pidä assosioda mielessään että naapurin räksyttävä juoruakka- sen tapaiset naiset pitäisi olla pappina aina, tai Reiskakaan sen kummemmin.
Papin tehtäviin liittyy aina tiedollisuuden vaatimukset: Teologian A tai B tutkinto.
Maallikot tekevät mitä osaavat voimavarojensa mukaan sukupuolesta riippumatta hekin. Jokainen uskovainen on papistoa, mutta ei nimitetä koskaan papiksi, 1 Piet 2:9.
Sukupuolista riippumatta naiset ja miehet toimivat avaruuslaivan kapteeneina tai sukelluslaivan perämiehinä koulutuksen mukaan.
Koulutukseen hakeudutaan mielenkiinnon mukaan. Liisa voi tykätä auton huoltomiehen ammatista, ja Laila poliisin hommista ja Anneli papin hommista, jne ja kouluttautuu sen mukaan. Virkamiespaikat täytetään tiedollisuden vaatimuksien mukaan. Lätkäistään yliopistotutkinto naaman eteen.
Yliopistot antavat aina korkeimman mahdollisen tiedon ja valmiudet hakea tietoa. Tiedän sen hyvin kun olen kaupallisia aineita- liiketoimintaosaamisen johtamisen yliopistokursseja lukenut itsekin yli 180 opintopistettä elämäni aikana yhteensä.
Minä olen nähnyt naisia evankeliumin palveluksessa jotka hakkaavat miehet mennen tullen valmiuksillaan.
Tehtävä edellyttää rakkautta, palveluhenkisyyttä, nöyryyttä, tunnollisuutta, ahkeruutta, tiedollisuutta ja kristillistä iloa Pyhässä Hengessä. Palveluvirka, sen voi tuhota johtajan asenteilla koko hyvän asian. Naiset pyhittäytyvät tehtävään ja näyttävät olevan tietoisia että perhe sitoo emotionaalisesti pakostakin naisia ja ovatkin yleensä neiti-ihmisiä ja pyhittyneitä kokoaikaiseen evankeliumin työhön.
Jumalan siunausta
jari laurila
http://jarinhotelli.blogspot.comHep;)
Lisään vielä siihen mitä kirjoitin kirjoitukseni jonka olen joskus aiheesta tehnyt;
http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/7.3
yst. t. jari laurilaLisäys vielä;
Haluan täsmentää vielä että "pappi" ja "pastori" ovat ammattinimikkeitä, virkoja joihin pätevöidytään koulutuksella, teologian A tai B tutkinto.
Työ on kokoaikainen evankeliumin virka. 1 Kor 9.
Jumalan valtakunnan työ kuuluu jokaiselle, Matt 28:18-20.
Ei se pappien varassa ole.
Pappisluokka kuuluu vanhan liiton aikaan jolloin papin piti olla tarkkojen vaatimuksien mukainen, ja mies.
Nykyisin pappi ja pastoti ammattina liittyy ammatillisiin pätevyysvaatimuksiin jossa ei sukupuolella ole rajoituksia kouluttautumisen mukaan. Yhteiskunta on salliva naiset ja miehet kykyjään ja osaamistaan vastaaviin töihin ja virkoihin.
Maallikot tekevät mitä tahtovat ja seurakuntademokratia valitsee aina maallikot kaikkeen seurakunnalliseen sakramenttiinkin jos ei pappeja ja pastoreita ole käytettävissä.
Papit hoitavat häät, hautajaiset, yms jos heitä on, mutta jos pappi puuttuu seurakunta demokratia on valinnut aina jonkun hoitamaan moisia tehtäviä maallikkotadoillaan siis ilman teologian koulutusta.
Minusta kaikki kirkollinen toiminta muistuttaa Jeesuksesta jossakin vaiheessa jollakin tavalla, joka on hyvä asia. Ihmiset saavat rippikouluissa ja muissa yhteyksissä jotakin tietoa Jeesuksesta ja uskosta. Tieto pitäisi olla mahdollisimman laadukasta. Kaikissa kristllisissä piireissä on yksilöinä Jumalan omia oman tietonsa määrän mukaan. Ihminen itse tietää suhteensa Jumalaan.
Isoissa kirkoissa on papeina todellisia hurskaita hengen miehiä ja niitä jotka ulkopuolisten silmin vaikuttavat taistelevan maallisten jäsenien ehtojen ja toiveiden kanssa. Hallinnolliseen tehtävään kuuluu tietenkin ihmisten toiveiden huomioiminen. Se saattaa tuntua joskus hassulta ja järkyttävältä jos kun papisto joutuu pohtimaan esim. vihkiäkö miehiä yhteen avioliittoon kirkon alttareilla.
Minulle kirkkomme ovat kansallisaarteita joissa käyn kesäisin lomilla ja isossa kirkossa maassamme on uskovaisia ihmisiä yksilöinä nk kaikissa muissakin piireissä missä raamattua luetaan.
- Olen ollut jäsenenä lut piireissä ja adventtilikkeessä joissa kummallakin on Lutherin perinteet. Uupumuksen seurauksina ja inhimillisistä syistä en ole toistaiseksi jäsen missään. Olen kirjoittanut foorumiani http://jarinhotelli.blogspot.com joka on aina kesken ja jossa pyrin valkaisemaan Raamatun kysymyksiä Raamatun näkökulmasta hengellisesti, en seurakuntapiirien rajakysymyksiä.
Kirkkomme ovat kesällä auki ja minulle rakkaita käyntikohteita, Katsokaa pyöräilykuviani. Vanhat kuvat menivät vanhan koneen mukana ja uusia tulee.
Kansanperinnettä kuvaan lähivuosina lisää vaikka kuinka paljon.
http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/pyoraily
http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/kuvia3
http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/kuvia2
yst. t. Jari Laurila
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h603649- 443605
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062831Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv512559Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.541973Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151629Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p211539- 321493
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061317- 1801251