Mitkä olisivat ne tekijät joiden ansiosta Suomen sähköverkon laajaa vahingoittumisen haittoja pienennettäisiin?Kantaverkko on pääasiassa maastossa ja helposti haavoittuva, kuten myös muuntamokentät.Siirtoverkossa osa on maakaapeloituna, mutta muuntajat ja kytkentä- ja sulakekaapit ulkosalla.Kriisitilanteissa voimalat pystytään suojaamaan suuria pommituksia lukuunottamatta.MOT kertoo tänään aiheesta lisää, mutta mitä ammattilaiset asiasta pohtivat?
Sähköverkon haavoittuvaisuus
20
238
Vastaukset
- Jopas jotain
Asia oli ajankohtainen jo viime sotien aikana jolloin varsinkin sähkölinjoja sabotoitiin desanttien ym. toimesta.Kaikkea verkostoa ei koskaan voida kaapeloida, mutta asia on puolustusvoimien tiedossa ollut pitkään ja valmiutta korjaustöihin on.Asia oli harjoitteena myös omalla varusmiesajalla.
- Kylmä.Totuus
Terrorismi voi olla kohteena myös sähkön siirtolinjoilla. Aihe saattaa tulla hyvinkin ajankohtaiseksi nykyaikanakin. Sota-ajan terrorismista kotirintaman alueella on tehty elokuvakin, mutta vielä en sitä löytänyt arkistojen kätköistä.
- Kuka tahansa
MOT.n ohjelma painotti sotatilan täystuhoa.Oltiin aivan äärimmäisyyksissä.Ohjusiskuihin on vaikea varautua oli kohde mikä tahansa.Talvimyrskyt olisi ollut todellisempi aihevalinta.
- Krim.
Miten käy tuonnin kanssa Venäjältä jos kahina etelässä alkaa?
- ei merkitystä
Sähkön tuonti Venäjältä on nykyään melko olematonta. Tarviivat sähkönsä itse.
Voidaan helposti korvata lisäämällä tuontia pohjoismaista. - Paljon merkitystä
ei merkitystä kirjoitti:
Sähkön tuonti Venäjältä on nykyään melko olematonta. Tarviivat sähkönsä itse.
Voidaan helposti korvata lisäämällä tuontia pohjoismaista.Sama tarve voi olla heilläkin. Norjasta viedään Tanskaan ajoittain valtavasti. Kun kaikki haluaakin yhtäaikaa, entäs sitten.
- Wayne
Kyllä suuressa osassa maata pärjätään pitkiäkin aikoja ilman sähköä. Maatiloilla on traktorikäyttöiset aggregaatit sairaaloissa varavoimalat. Eikä kaupan aggregaatit ole hirveän kalliita. Mutten sitten tiedä miten rivi/kerrostalot tai ylipäätänsä kaupungit saavat sähkönsä.
Polttoaineet ovat se oikea ongelma koska, se on Suomessa täysin tuontitavaraa.
Jos nyt sota esimerkiksi Venäjän kanssa ja öljyhana kiinni vaikka puolelta Euroopaa niin, kaikki kääntäisivät katseensa norjaan tai englantiin ja Suomi tuskin olisi siinä jonossa ensimmäinen.- Näin.sovittiin
Paha uhkakuva, mutta silloin se olisikin Euroopan laajuinen vähintään. Sähköverkon eri alueilla siviilissä toimiva olisi niissä myös kriitilanteissa. Vaatetus olisi puolustusvoimilta ja osa ajoneuvoista.
- norsk_hydro
Norjasta kaapeleilla sähköä ja putkia pitkin kaasua.
- kuka_toteuttaa
Ne kaapelit ja putket on myös rakennettava. Ajatus niistä ei riitä. Ja toiseksi tulee eteen rahoituskysymykset eli onko Suomella varaa uusiin kaapeli- ja putkiverkkoihin? (ja tietysti mikä on Norjan kanta?)
- Keinojaolisi
Sähköverkko oltaisi voitu rakentaa lankojen sijaan lasereista tai radioaalloilla.Noita harkittiin aikoinaan,mutta en tiedä mihin kariutuivat.Sotatilanteessa olisivat parempi ratkaisu kuin lankajohdot.Ja voimalat olisi voitu sijoittaa kallioluoliin, juurikin kestämään myös kaikenlaiset pommitukset,mutta sitäkään ei ole toteutettu.Mitkä lie siihenkin olleet syyt?
- keinotloppu
Kariutuivat siihen että Ekku Peltomäen uusi lasershow olisi sotkenut kaiken.
Vähän niinkuin syklokonvertterit öljynporauslautoilla, tiedät varmaan mitä tarkoitan?
- idj48djf
Onhan puhuttu sähkön hajatuotannosta ja paikallisverkoista. Tämä ajatus käy hyvin yksiin uusiutuvan energiatuotannon mallin kanssa. Esimerkiksi aurinkopaneeleilla tuotettu sähkö voidaan syöttää verkkoon ja kriisitilanteessa pelkästään omaan sähköjärjestelmään. Kaikki uusiutuvilla tuotettu energia on pois saasteista.
- Valio-myrsky
Usein myrskyt ovat syksyllä ja talvella. Silloinhan sitä aurinkoa riittää.
- paikallisvoimaa
Lähes joka kunta olisi turpeen puun suhteen omavarainen, turvevarantoja voitaisiin hyödyntää toisistaan riippumattomissa pottolaitoksissa sähkön ja lämmön tuotantoon. Miksi turpeen poltto on niin suuri tabu kun vertaa esimerkiksi öljyyn tai kivihiileen? Suomessa vähennetään turpeen käyttöä, mutta esimerkiksi Saksassa luovuttiin ydinvoimasta ja lisättiin merkittävästi kivihiilen polttoa.
Polttolaitokset ovat myös yksikertaisia ja niitä kyetään rakentamaan nopesti tuhoutuneiden tilalle toisin kuin vaikka ydinvoimalan. - sakumanni
paikallisvoimaa kirjoitti:
Lähes joka kunta olisi turpeen puun suhteen omavarainen, turvevarantoja voitaisiin hyödyntää toisistaan riippumattomissa pottolaitoksissa sähkön ja lämmön tuotantoon. Miksi turpeen poltto on niin suuri tabu kun vertaa esimerkiksi öljyyn tai kivihiileen? Suomessa vähennetään turpeen käyttöä, mutta esimerkiksi Saksassa luovuttiin ydinvoimasta ja lisättiin merkittävästi kivihiilen polttoa.
Polttolaitokset ovat myös yksikertaisia ja niitä kyetään rakentamaan nopesti tuhoutuneiden tilalle toisin kuin vaikka ydinvoimalan.Kunhan ensin hyödennettäisi nen valtaavat kaatopaikat, joissa makaa vuosikymmenien polttoaineet. Suomi on tosipaljon jäljessä siinä. 60-luvulla rakennettiin Saksassa moniin paikkoihin laitoksia, koska kasvaa jätemäärä pakotti. Nykyisin suljetaan näitä, koska jätemäärä on jätteiden välttämisen ja kierretyksen ansiosta niin paljon pienentynyt, ettei toiminta ole ennen järkevä. Joskus on jopa tuotu ulkomailta lisää "polttoainetta".
Suomessa sitävastoin on katseltu uusien kaatopaikkojen sijainteja mielummin kuin mietettty olisiko muita ratkaisuja, ei edes kaatopaikkojen kaasuja ole hyödennetty, mitä on Saksassa jo vanha asia.
- keoker
Suomessa on jätevoimalaita ja lisää nousee, mutta ei kovin montaa, loppuu poltettavat jätteet. Näin se vain on, kaatopaikoille menee jatkossa lähinnä jäte jota ei voi teknisesti tai taloudellisesti hyödyntää energiantuotannossa. Edellinen kirjoittaja elää aika pahasti 80-luvulla.
- kunta
Joka kuntaan oma megawatin sähkövoimala ja veroedut niin että kannattaa, ei tukia enempää kuin nyt. Jää rahat kuntaan ja tulee työpaikkoja suomeen. 4 rekkakuormaa päivässä haketta sisään. Jos voimalaan vielä omasta sähkötuotosta otettu haketussähkö, päästään jo melko omavaraisiksi. Vain puun siirto voimalan luo vaatisi nestemäiset polttoaineet kunnan ulkopuolelta.
- Anonyymi
Aina kesän jälkeen on aihe ajankohtainen kun myrskyjen aiheuttamat katkokset on päättäjien tiedossa. Korona kaiken lisäksi pakotti ihmisiä etätöihin ja sitten menikin sähköt ja perään tukiasemien vara-akut pimeni. Kestää vielä vuosikymmeniä kunnes asiat saadaan kuntoon.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1284639Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu293377- 203315
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt472979Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka512965Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222839Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod182590Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132315- 92199
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135