Olen useaan otteeseen miettinyt, miten voin uskoa onko raamatussa olevat asiat todellisia, vai onko joku nähnyt paljon vaivaa ja käyttänyt vilkasta mielikuvitusta mainittua teosta tehdessään?
Raamatussa mainitut ennustukset ovat mielestäni olleet nähtävissä pelkillä silmillä ja silloin, kun raamattu väitetään kirjoitetun, niin ei sen aikaisetkaan Ihmiset olleet ääliöitä, vaan siihenkin aikaan pystyttiin ennakoimaan Ihmiskunnan liika kasvu ja sen myötä tulevat ongelmat jotka teknologian myötä vaan pahenevat.
Siihenkin aikaan olivat Ihmiset ahneita,kavalia sekä itsekeskeisiä.
Itsekeskeisyys jota sanontaa käytän tarkoittaa vanhaa käsitystä, että mikä on sinun on, myös minun mutta mikä on minun ei ole sinun ja tämä ajatelma on ollut keskeinen käsitys ihmisen omahyväisestä ajattelusta, niin kauan kun maapallolla on ollut elämää jossain muodossa jo ennen Kristusta.
Jo tuolloin osasi alkukantaiset Ihmiset ennustaa lunnon merkeistä asioita jotka tulisi tapahtumaan, kuten esimerkkinä vedenpasumus eikä siihen tarvittu ketään pappia sähläämään raamattunsa kanssa, vaan ne jotka onnistuivat säilymään hengissä, niin olisi siinä raamattu kastunut.
Tosin eipä ollut Jeesustakaan eikä raamatusta ollut ainuttakaan sivua, vaan sen aikaiset Ihmiset tulivat toimeen omillaan ja todennäköisesti eivät osanneet edes rukoilla ja miksi olisivatkaan, kun ei ollut mitään ketä rukoilla.
Tämänpäivän Ihminen on töppäillyt liiankin kanssa ja nyt eri uskontokunnat epätoivoissaan on keksinyt, että rukouksella pyydetään apua Jumalalta ja näin yritetään hakea lohdutusta jostain sellaisesta, jonka olemassaloa ei voida todistaa.
raamattu
2
58
Vastaukset
- minä
Raamattu on viisauksia täynnä, joita voi oppia ymmärtämään jos on tahtoa lähteä ottamaan selvää.
Jumala antoi ihmiselle vapaan tahdon valita elämässänsä mitä itse haluaa, mutta itse usko on Jumalan antama lahja ihmiselle.
Ihminen on ollut paha sydämmessänsä alusta lähtien, vaikka jokaisessa on paljon hyvääkin.
Sellaisenaan ei yksikään voi kelvata Jumalalle, vaan pelastuksen takia Jeesuksen täytyi tulla, virheettömäksi uhriksi häneen uskovien ihmisten edestä, kun muuten kukaan ei olisi kelvannut.
Mitä ihminen voisi antaa Jumalalle?
Rukous on se kanava, jolla pääsee esittämään asiansa Jeesuksen kautta Jumalalle, ja ne rukoukset kuullaan, jos ihminen rukoilee vilpittömästi.
Jokainen ihminen joutuu aikanaan tilille teoistansa, eikä kukaan pysty valehtelemaan koska sielu ei valehtele sen luoneelle Jumalalle.
Ihminen pelastuu armosta, eikä tekojensa vuoksi.
Mutta Jeesus on tie, totuus ja elämä, eikä mitään muuta tietä ole.
Ei kannata kovettaa sydäntänsä, vaikka se onkin nykypäivänä ihmisten keskuudessa erittäin tavallista.
Se joka voittaa, pelastaa oman sielunsa joutumasta kadotukseen. - meitsi
>>Olen useaan otteeseen miettinyt, miten voin
>>uskoa onko raamatussa olevat asiat todellisia,
>>vai onko joku nähnyt paljon vaivaa ja
>>käyttänyt vilkasta mielikuvitusta mainittua
>>teosta tehdessään?
Kun mietit mitä uskoa Raamatusta vai uskoako mitään, sen pohtiminen kannattaa tehdä siten, että lukee Raamattua. Tämä sen vuoksi, että usein ihmiset luulevat kaikenlaista mitä se kirja voisi heidän mielestään sisältää, ja kun sitten alkavat lukemaan sitä, huomaavat, ettei se sisälläkään sellaisia asioita, mitä he luulivat sen sisältävän.
Rakenna pohdintasi ja mielipiteesi Raamattuun sitä kautta, että ensin tutustut siihen, mistä Raamatussa puhutaan.
Aloita esim. Johanneksen evankeliumista ja lue se reippaasti läpi. Siitä selviää esim. se, kuka Jeesus sanoi olevansa - ja sitten voit miettiä oliko hän oikeassa vai väärässä.
Silloin olet pohdinnoissasi tukevammalla pohjalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399245Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748100Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625895William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542420Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62135Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821775Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201719Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71498Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921494Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401399