Heippa!
Onko kukaan kokeillut Clas Ohlsonin minikasvihuone/kukkahylly -viritelmää? http://www.clasohlson.com/fi/Kasvihuone-mini-kukkahylly/Pr407906000
Olen aika aloittelija kasvien kasvatuksessa. Voiko tällaiseen kaappiin laittaa vihanneksia ruukussa (jos, niin minkälaisia) vai sopiiko paremmin esim. yrteille? Eli nimenomaan syötäväksi kelpaavia haluaisin tuonne kaappiin laittaa. Onko joku vihannes joka erityisesti tarvitsisi tällaista suojaa?
Vaihtoehtona minulla on pieni kasvimaa pihalla, mutta en oikein tiedä mitkä lajit menestyvät sään piekseminä ja mitkä tarvitsevat suojaa.
Kannattaako jotkin kasvit pitää koko kesän tässä minikasvihuoneessa, vai pitääkö ne siirtää jossakin vaiheessa maahan?
Entä kuinka paljon tällainen kasvihuone muovisuojalla suojaa kylmiltä öiltä ja päästääkö se riittävästi auringonvaloa läpi?
Kuinka aikaisin tällaiseen suojaan tulevat voi viljellä? Meinaan että ne voi varmaan viljellä hieman aikaisemmin kuin suoraan ulos tulevat, jos kaapissa on hieman lämpimämpi?
Nytpä tuli paljon kysymyksiä, kiitos jos saan edes osaan niistä vastaukset! :)
Clas Ohlson minikasvihuone - kokemuksia ja vinkkejä?
1
2020
Vastaukset
- puuta heinää
Tuollainen pikku "kasvihuone" on ihan hyvä taimikasvatukseen ja esim yrttien viljelyyn. Voit taimettaa tuolla muovin alla tuulilta suojassa kaikki kasvimaalle tulevat ja ruukuissa viihtyvät voivat olla hyllyillä koko kesän.
Pieni huone lämpenee auringossa nopeasti, mutta myöskin jäähtyy nopeasti illan tullen. Eli päivän paisteessa tuuletuksesta ja kastelusta pitää huolehtia ja yöksi nostaa joko kasvit sisätiloihin tai suojata muovihuonetta harsoilla. Muovit itsessään torjuvat, ehkä 1-2 asteen pakkasta.
Kasvihuone kannattaa sijoittaa sijoittaa aurinkoiselle seinustalle. Alkuun sitä voi käyttää taimien "päivähuoneena" ja kun yöpakkasetkin hellittävät voivat kasvit jäädä huoneeseen yöksikin. Käytännössä ehkä huhti-toukokuulla?
Itse kasvattelisn kesän ajan tuollaisessa salaatteja, yrttejä, ruukkutomaattia ja ehkä pari paprikaakin mahtuisi joukkoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46939Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849