Yli 10 vuotta alamäkeä

Kyjpiintynyt kannatt

1990-2000 alun menestysvuosien jälkeen on TPS vajonnut yhä jyrkkenevään alamäkeen. Vielä (vielä) ei ole koettu liiga-karsintaa tai peräti putoamista mestikseen mutta todennäköiseltä näyttää, että nämäkin tullaan lähivuosina kokemaan.
On käsittämätöntä, että resursseiltaan ja toimintaympäristöltään etulyöntiasemassa oleva seura ei ole kyennyt muuttamaan kurssia. Mieleen ei tule toista liigaseuraa, jonka urheilullinen ja taloudellinen tila on yhtäjaksoisesti heikentynyt näin pitkän ajanjakson.

Seuralla tuntuu olevan ongelmia perusrakenteissa. Johtaminen on ollut retuperällä aina siitä lähtien kun Hannu Ansas siirtyi sivuun. Tähän liittyy olennaisesti huono taloudenpito. Toimitusjohtajia tulee ja menee.

Olisi luullut, että kun hämäräksi strategiaksi valitaan joukkueen rakentaminen omien kasvattienvaraan niin asialle olisi tehty jotakin. Ei ole tehty. Lahjakkaimmat omat kasvatit päästetään muualle tai perusvarmoiksi runkopelaajiksi kasvamassa olevat häädetään pois. Kauheimpina esimerkkeinä tästä ovat Järvinen ja Lehkonen sekä Seikola (vain yksi esimerkki lukuisista). Juniorityö on ollut vuosikausia totaalisen sekaisin. Amatöörivalmentajat lähinnä pilaavat pois potentiaaliset liigapelaajat.

Syitä voisi kirjata lukuisia mutta nämä aluksi. Tammikuun lopun jälkeen en tätä surkeutta enää viitsinyt seurata. Kausikortti meni roskikseen. Ajattelin palata asiaan sitten kun seuran asiat alkavat kehittyä edes jonkun tolkun suuntaan. Menestystä tai mitaleja en edes odota mutta toiminnan pitäisi olla edes jollain lailla uskottavaa. Tällä hetkellä ei ole.

6

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hifkiksi

      Tepsun pelaajat ovat myös melko "retuperällä"

    • tps forever

      No niinpä on hifukoillakin peli sekaisin. Rakentakaa nyt ensin se uusi halli sinne tatiin

    • Vielä noustaan!!

      Jääkiekon lainalaisuuksiin kuuluu että tulee nousuja ja laskuja. Mikään joukkue ei pysy huipulla ikuisesti. Jääkiekkomaailmaan mahtuu vain yksi Detroit! : ) No anyway laskun jälkeen tulee ennemmin tai myöhemmin nousu ja sitten taas on mahdollisuuksia mestaruuksiin. Tepsi on edelleen Sm-liigan eniten mestaruuksia voittanut joukkue.

    • Jokeritko

      Jääkiekkomaailmaan mahtuu vain yksi Jokerit. Tepsu on Tepsu.

      • Leuaton Mies

        Jääkiekkomaailmaan kuuluu vain yksi Jokerit, joka lentää Lukon passittamana rantalentiksen pariin.


    • Tapparan miäs

      "Jääkiekkomaailmaan kuuluu vain yksi Jokerit, joka lentää Lukon passittamana rantalentiksen pariin."

      Juuri näinhän siinä kävi että taas kerran Jokerit lähti kesälomille vaikka rahaa palaa niin helvetisti joka vuosi, heh heh. :D Onhan Tepsukalla se Suomenmestaruus 2010 mut onneksi Tepsikään ei tule mestaruutta voittamaan ainakaan seuraavaan 10 vuoteen. Sensijaan Tappara on Suomenmestari vuosimallia 2013 ja toivon mukaan tulee vielä ainakin pari mestaruutta lisää seuraavan 10 vuoden sisällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1127
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1087
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1080
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1009
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      922
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      857
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      847
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      810
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      729
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      713
    Aihe