1990-2000 alun menestysvuosien jälkeen on TPS vajonnut yhä jyrkkenevään alamäkeen. Vielä (vielä) ei ole koettu liiga-karsintaa tai peräti putoamista mestikseen mutta todennäköiseltä näyttää, että nämäkin tullaan lähivuosina kokemaan.
On käsittämätöntä, että resursseiltaan ja toimintaympäristöltään etulyöntiasemassa oleva seura ei ole kyennyt muuttamaan kurssia. Mieleen ei tule toista liigaseuraa, jonka urheilullinen ja taloudellinen tila on yhtäjaksoisesti heikentynyt näin pitkän ajanjakson.
Seuralla tuntuu olevan ongelmia perusrakenteissa. Johtaminen on ollut retuperällä aina siitä lähtien kun Hannu Ansas siirtyi sivuun. Tähän liittyy olennaisesti huono taloudenpito. Toimitusjohtajia tulee ja menee.
Olisi luullut, että kun hämäräksi strategiaksi valitaan joukkueen rakentaminen omien kasvattienvaraan niin asialle olisi tehty jotakin. Ei ole tehty. Lahjakkaimmat omat kasvatit päästetään muualle tai perusvarmoiksi runkopelaajiksi kasvamassa olevat häädetään pois. Kauheimpina esimerkkeinä tästä ovat Järvinen ja Lehkonen sekä Seikola (vain yksi esimerkki lukuisista). Juniorityö on ollut vuosikausia totaalisen sekaisin. Amatöörivalmentajat lähinnä pilaavat pois potentiaaliset liigapelaajat.
Syitä voisi kirjata lukuisia mutta nämä aluksi. Tammikuun lopun jälkeen en tätä surkeutta enää viitsinyt seurata. Kausikortti meni roskikseen. Ajattelin palata asiaan sitten kun seuran asiat alkavat kehittyä edes jonkun tolkun suuntaan. Menestystä tai mitaleja en edes odota mutta toiminnan pitäisi olla edes jollain lailla uskottavaa. Tällä hetkellä ei ole.
Yli 10 vuotta alamäkeä
6
181
Vastaukset 6
- Hifkiksi
Tepsun pelaajat ovat myös melko "retuperällä"
- tps forever
No niinpä on hifukoillakin peli sekaisin. Rakentakaa nyt ensin se uusi halli sinne tatiin
- Vielä noustaan!!
Jääkiekon lainalaisuuksiin kuuluu että tulee nousuja ja laskuja. Mikään joukkue ei pysy huipulla ikuisesti. Jääkiekkomaailmaan mahtuu vain yksi Detroit! : ) No anyway laskun jälkeen tulee ennemmin tai myöhemmin nousu ja sitten taas on mahdollisuuksia mestaruuksiin. Tepsi on edelleen Sm-liigan eniten mestaruuksia voittanut joukkue.
- Jokeritko
Jääkiekkomaailmaan mahtuu vain yksi Jokerit. Tepsu on Tepsu.
- Leuaton Mies
Jääkiekkomaailmaan kuuluu vain yksi Jokerit, joka lentää Lukon passittamana rantalentiksen pariin.
- Tapparan miäs
"Jääkiekkomaailmaan kuuluu vain yksi Jokerit, joka lentää Lukon passittamana rantalentiksen pariin."
Juuri näinhän siinä kävi että taas kerran Jokerit lähti kesälomille vaikka rahaa palaa niin helvetisti joka vuosi, heh heh. :D Onhan Tepsukalla se Suomenmestaruus 2010 mut onneksi Tepsikään ei tule mestaruutta voittamaan ainakaan seuraavaan 10 vuoteen. Sensijaan Tappara on Suomenmestari vuosimallia 2013 ja toivon mukaan tulee vielä ainakin pari mestaruutta lisää seuraavan 10 vuoden sisällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7091763Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss273921- 67867
Poliisi kiilasi mopoilijan
Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö110681- 32591
- 88557
- 32550
Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E61549- 42532
- 37520