Sivarien "rohkeus"

Reservin jehu

Sivarit väittävät usein tälläkin palstalla, että siviilipalvelus on rohkean miehen valinta, rohkea mies kun "ei mene massan mukana" ja "uskaltaa sanoa ei". Mutta paljonko se yhden paperilappusen lähettäminen aluetoimistoon muka vaatii rohkeutta? Ennen vanhaan sivariin meno epäilemättä vaatii jonkinlaista uskallusta, kun ynseille viranomaisille piti vakuuttamalla vakuuttaa, että omatunto ei salli armeijan käymistä. Nykyään ei tarvitse kuin ilmoittaa, että intti nyt vain ei nappaa ja homma on selvä. Kyllä intin käyminen kysyy paljon enemmän uskallusta ja paineensietokykyä kuin nykyinen sivarinössöily.

4

189

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ¢

      siinä taas yks pelle, joka tykkäisi istua poterossa jonkun vellipe­rse sivarihomon kanssa.

      Ei armeija tuollaisia tarvitse riveihinsä.

    • pleikkariaikaa

      Ilta-Sanomat tänään: Yllätysmauste Hautala-kohuun: ”Suomi ilman verojen kiertoa on fasistinen yhteiskunta”

      http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288548513100.html

      Eli äidin ja isän pikku känsäkourat saavat nyt uutta tilaa toimia. Ei tarvitse enää haaveilla maanpuolustusvelvollisuuden laiminlyönnistä pelkästään. Nyt voi haaveilla myös verojen maksun laiminlyönnistä. Ja jos ei saa laiminlyödä, niin fasismiahan se sellainen.

      Katsotaanpa nyt, millaisia perusteentekeleitä saadaan kuulla ja nähdä seuraavaksi. Kannattaisiko perustaa saman tien vuotuiset ”ruoki lapiolla alisuorittajaa”-viikot.

      • Hömpähtävä hömppä

        Fasismihan on rehellisesti ottaen italialaisten (Mussolinin jne.)yhteiskuntasysteemi, jossa nojauduttiin mm. asiantuntijaorganisaatioihin yhteiskunnan johdossa, korporaatioihin. Miten tuo Kontula näkee korporatiivisen systeemin edistyvän siinä kun jättää verot maksamatta. Olisiko aika kokeilla vaihtoehtoista lääkitystä?

        Ja Suomessakin tunnetaan korporaatioiden toiminta. Ammattiyhdistyksethän ovat korporaatioita. Sitäkö Kontula vihjaa, että veroja vähemmän, niin tulee enemmän ammattiyhdistysliikkeitä. Ja se huono? Luulisi vasemmiston tukevan ammattiyhdistystoimintaa!

        Myönnän, saivartelen. Mutta vasurien puheet paljastuvat parhaiten hömpäksi kun niitä veivaa sopivalla tavalla auki. Yksinkertainen voi vielä nykyäänkin kyllä hurahtaa noihin...


    • minulla on selkärank

      kommunistit eivät tiedä mitä fasismi on ja hokevat fasisti-taikasanaa ihan kaikkeen, varmaan liikennevalotkin ovat fasismia ja kaikenlainen kuri

      kontula on suomalaisen naisen irvikuva

      tosimies on reservin kieltäytyjä kuten minä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      264
      4760
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      80
      3207
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      36
      2603
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2513
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1797
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1580
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      94
      1368
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1005
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      978
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      99
      938
    Aihe