Kertokaahan kunnastanne, sen hyvistä ja huonoista puolista. Miten on hoidettu kunnalliset palvelut, kuten terveydenhoito, lastenhoito ja kouluasiat? Kannattaisiko Pohjois-Espoo liittää Vihtiin. Tämähän on luonnonkaunista seutua, mutta palvelut ontuu ja pahasti. Koulut, päiväkodit, kirjasto ja terveysasema on valmiiksi rakennetut, mutta toiminta on kehnosti hoidettua. Terveysasemaakaan ei voi käyttää silloin kun on tarvis eli sairas. Siis haluaisin vaihtaa kuntaa, mutten muuttaa kotitalostani.
Vihtiläiset Pohjois-Espoo tarjolla
2
351
Vastaukset
- Pertsa
Melkein kuin Espoo minikoossa!!! Säästövimma on Vihdissä havaittavissa, esim terveyskeskuksen yöpäivystys siirrettiin Lohjalle, ettei kukaan erehtyisi sairastumaan yöllä. Päiväkodit ja koulut ovat niin täyteen tuupatut että koko ajan meinaa tila loppua vaikka uusia rakennetaan ja vanhoja laajennetaan. Hyviä puolia ovat asumisolosuhteet, täällä on mukava asua lapsiperheiden kun pientaloja on paljon ja muutenkin on aika rauhallista. Kaupalliset palvelut on hyvät Nummelan alueella. Huonoina puolina mainittakoon se, että täällä tarvii lähes poikkeuksetta auton, ellei asu sitten aivan Nummelan alueella jossa kaikki on vieressä ja joukkoliikenne pelaa.
Taitaa olla aika mahdoton ajatus Espoolle luovuttaa noita metsäalueita, epäilemättä Vihti ne ottaisi kyllä vastaan. Samanlaista se haja-asutus Vihdissäkin on, ei mitään palveluja lähimaillakaan joten tuskin ratkaisevasti parempaan asemaan pääsisit vaikka Pohjois-Espoo Vihtiä olisikin. Valoa on kyllä näkyvissä jos Espoo-Nummela-Lohja rata joskus tulevaisuudessa rakennetaan, Tällöin radan ansiosta Pohjois-Espootakin alettaisiin kehittämään ja ehkä palvelutkin paranisivat.
Tosin onpahan vihdilläkin ollut mitä erikoisimpia "suunnitelmia". Ei tästä ole pitkäkään aika kun kunnan talousongelmia suunniteltiin ratkaistavan liittämällä koko kunta Espooseen tai ottamalla käyttöön pormestari-malli suomen ensimmäisenä kuntana, kyllä hieman nauratti ja varsinkin hävetti entisenä (nykyisin Helsingissä opiskelevana) Vihtiläisenä tällaiset suunnitelmat. Sen verran suuren metelin kuntalaiset kuitenkin julkisuuteen valuneesta tiedosta saivat aikaan, että ilmeisesti "hanke" haudattiin vähin äänin.
Ei muuta kuin Espoon kaupunginjohtajalle ehdotusta liitosehdotuksista, sehän on entinen Vihdin kunnanjohtaja, joten se jos joku asialle pystyy jotakin tekemään ;) - od.
kyllä kiitos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1512496Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637