Suomalaisessa psykiatrian sairaalassa minua tentattiin sähkön avulla. Onkohan taustalla ruskean talon toiminta?? Onko kellään samanlaisia kokemuksia??
Sähköä
lietro
18191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
psykiatria on arsesta
Mikä on ruskea talo?
Kerro tarkemmin ja missä? Suomessa ei saa käyttää sellaista menetelmää.
enpä uskallatarkemmin kertoa. Koko keho vaan jäykisty ja kylmä hiki valui.semmosta suomessa, ylläri mullekkin.
ruskea talo= bordelli
Vaikea sanoa taustoistasi. Onko aikaa vuosikymmen tai enempi.
Jos arvioi tilannetta ulkopuolisena, voisi pitää mahdollisena normaali hoitoa. Hoitaja tai lääkäri oli tohelo tai alalle sopimaton- tiedän tapauksia, lie vieläkin lääkärinä.
Oliko taustalla politiikkaa. Kunnallinen työhönottohan suosi aseveliakselia.
Oliko yksin vai oliko seuraa - ruskeatakkisia. Mitä kyseli ja vastasit.
Kekkosen aikaan Kgblläkin oli toimivaltaa suomessa esim emigrantteihin.
Jäikö vain muistot vai vain hämärät.
Onko kuitenkin nyt hyvin asiat, mikä kultaisi pahatkin muistot.
Maailma on pahantekoa ja kieroutta tulvillaan,mutta sinä selviät siitäkin.
Parhainta kevään odotusta ja hyviä kavereita.
tapahtu 2006 vuonna, toisaalta oli extreme kokemus.joopa joo sain kyl runtua kyseisessä laitoksessa toisisanoen kidutusta.
http://www.stm.fi/sosiaali_ja_terveyspalvelut/asiakkaanoikeudet/valittaminen
"Kantelu aluehallintovirastoon"
"Joissain tapauksissa aluehallintovirasto voi siirtää kantelun käsiteltäväksi Sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontavirasto Valviraan."
"Jos epäilee, ettei viranomainen tai virkamies ole noudattanut lakia tai täyttänyt velvollisuuksiaan, voi kannella eduskunnan oikeusasiamiehelle tai oikeuskanslerille."
"Kantelulla saa koetun epäkohdan valvovan viranomaisen tietoon."
Kuitenkin rikosilmoitus tai muu tutkinta on eri asia, eli näin.
Varmista ettei sama jatku muiden ihmisten kohdalla enää. Ja se tapahtuu valittamalla mm.
jep, kun kertoo joilleki, he vain toteavat että kokemukseni on harhaa. Sairaan leiman ku saa, ni kaikki kokemukset pidetään harhana. Ts. Ei mitn oikeus turvaa.
Potilasasiamiehet ja Valvira suhtautuvat mainitsemallasi tavalla. Eduskunnan oikeusasiamies sen sijaan osaa puolustaa palkanmaksajiaan (kansalaisia).
Etsi perustus- ja rikoslaista pykäliä, joita hoitohenkilökunta on rikkonut. Perustele EOAM:lle näillä ja käytännön kokemuksella, mm. henkisen pahoinvoinnin tuottaminen sähköhoidolla (Rikoslaki LUKU 21 §5). Samoin kansalaisen perusoikeudet (Perustuslaki LUKU 2) kielletään psykiatrisissa sairaaloissa.
Kun olet löytänyt kaikki mahdolliset soveltuvat pykälät, kirjoita eduskunnnan kotisivuillla (hakuna eduskunnan oikeusasiamies) viesti OAM:lle, jossa näkyvät myös sairaalan nimi, henkilökunnan nimiä ja ajankohta. He toimivat ihmisoikeuksien vastaisesti.
ei jaksa valittaa. Oon pääsy eroon noista laitoksista. Vietän tavallista arkea opiskellen ja työtä tehden. Arvaatteko että osaan arvostaa taviksen elämää.
itse asiassa tentaajana ollut ”lääkäri” oli vain näytillä se kerran. En koskaan muullon ole nähnyt häntä, nimestäkään ei tietoa. Osaavat hekin pelata varmanpäälle??
Ei sähköllä tentata, vaikka silloin on voinut tuntua siltä. Jos aivosähköt on sekaisin, niitä voi koittaa shokilla oikaista. Samoin oikaistaan sydämen rytmi, debfrillaattorit antaa myös sähköshokin. Sinulta on välillä kyselty asioita, että näkevät miten selkeästi se ajatus liikkuu. Mitään salaisuuksia siellä ei urkita. Kiva kuulla että elämä rullaa nyt paremmin. Tsemppiä kaikille!
sähköä ei annettu iskuina/shokkeina, vaan jatkuva toimisesti pikkuhiljaa lisäten voimakkuutta. Lääkäri kehotti kertomaan salaisuudet. Jne.
Ikävä kuulla että sielläkin kaikki menee päinvittua.
niinpä niin
helloota halloota.