Basic-kääntäjä

tsts68

Onko PC:lle Basic-kääntäjiä, jotka ovat perinteisiä, eivät olio-ohjelmointia? Onko esimerkiksi Blitz-basic -kääntäjää oikesti PC:lle olemassa?

11

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusi avuton

      Kuinka hankalaa tuon etsiminen googlella voi olla?

    • riuttala76

      Kai niitä jostain löytyy. Itse lukioaikana tietotekniikan kurssilla käytin jotain Basic-ohjelmaa kunn käänsin Tekniikan maailman mikrotietokonekirjassa olevan avaruuskuvioita c64:lla piirtävän ohjelman koodin sopivaksi ja paremmaksi toimimaan Pc;n basicilla. Miksi niin halusin nähdä että kun c64 piirti kuviota n. tunnin niin miten pitkään uuden ajan pc:t sitä piirtävät. hmeellistä. Korppu jossa ohjelma on ei ole hukkunut monien muuttojeni yhteydessä vaikka todella paljon tavaroitani on asuntoja vaihtaessani ym. lentänyt roskiin. Myös ikivanha Kasparov Team-mate shakkitietokoneeni on tallella ja myös tekniikan maailman mikrotietokone kirja. Se basic-ohjelma siihen aikaan taisi olla joku qbasic (Quick-basic). Kyllähän netistä löytyy hyviä c64 emulaattoreita ja oikeastaan kaikki vanhat c64-pelit, miksei sieltä sitten löytäisi jotain vanhaa pc.n basic-ohjelmaakin. Niin kaikenlaisiin tietokoneisiin löytyy ilmaisia toimivia emulaattoreita, ohjelmia ja pelejä kun vähän etsii. Mulla ainakin jos oon jotain vailla on periaatteena;"Etsin kunnes löydän sun.". Tiedän että kaikki on jossakin tän valtaisan internetin tarjonnan seassa tarjolla ilmaiseksi kunhan etsii.

    • ggggggggggff

      Kyllähän niitä on olemassa, mutta eri asia on, kannattaako sinun niitä käyttää.

      Kerro mihin tarkoitukseen sitä haet ja millaisia vaatimuksia sillä on niin varmasti löytyy paljon parempiakin vaihtoehtoja

    • asssssssss

      Ei iitä olioita tarvitse käyttää.
      Kokeile FREEBASIC
      Laita se Googleen. Itse onnistuin kääntämään vanhan Qbasic ohjelman sillä.

    • slerbaaa

      Opettele Python. Parempaa palvelusta tuskin voit itsellesi tehdä ;)
      http://www.python.org/

      Python on oliopohjainen mutta ihan hyvin sillä onnistuu myös proseduraalinen ohjelmointi ja osittain myös funktionaalinen.

      Jos pythonia päätät kokeilla niin suosittelen asentamaan 3.3 version ja erityisesti vielä 32 bittisenä. Syyt siinä että 2.7 on vanha versio eikä sitä enää kehitetä ja eikä se myöskään ole yhteensopiva 3.x kanssa. 32 bittisen version suosittelen asentamaan siksi että yhteensopivuus monien kirjastojen sekä ohjelmien kanssa on paljon parempi. Sitäpaitsi 64 bittisestä versiosta on vasta hyötyä kun tarvitset yli 2 Gt muistia kerralla eli todennäköisesti ei kovin pian.

    • Vampyyrirobotti

      Tarkoititko kääntäjällä sellaista joka tekee yksinkertaisesta basic-kielisestä koodista itsenäisesti toimivan exe:n ? Olen itse ainakin etsinyt sellaista ja etsin yhä.

      • .exe kuullostaa joltain Windows jutulta ja Windowsissa käytetään natiivisti C#:a.

        Basic leikkimiseen joku Debian olisi sopivampi.


    • yilo
      • kepsap

        Aikoinaan 1990-luvun alussa tilasin lehdestä vahingossa yhden Basic Compilerin ja eihän se sisältänyt kuin pelkän kääntäjän, kyllä kyrsi. Kaiken lisäksi se käänsi tavukoodista, joten pelkkää ascii-tekstiä se ei kääntänyt, oli pakko ostaa vielä se Interpreter -versio.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4410
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      146
      4160
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3786
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      123
      3752
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      41
      3600
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      76
      3429
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      95
      3002
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2865
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2676
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2384
    Aihe